Niedzielne poranki w sezonie 2023/2024 w Teatrze Wielkim w Łodzi

-
11.09.2023
Niedzielne poranki w sezonie 2023/2024 w Teatrze Wielkim w Łodzi

„Muzyka łagodzi obyczaje" –  to słowa legendarnej postaci polskiego życia muzycznego XX wieku – Jerzego Waldorffa, pisarza, krytyka i publicysty muzycznego. Tymi słowami Teatr Wielki w Łodzi pragnie zachęcić do uczestnictwa w cyklu koncertów na Scenie Kameralnej Teatru Wielkiego.

 

Cykl familijny „Niedzielne poranki” Teatr Wielki w Łodzi zapoczątkował w ubiegłym sezonie, a ponieważ spotkał się z życzliwością i wielkim zainteresowaniem widzów, w tym sezonie TW powraca do dobrych praktyk. „Hakuna matata” czy „Lekcja baletu” to tylko dwa z naszych porankowych hitów. W tym sezonie oprócz już wymienionych wydarzeń przygotowano zupełnie nowe koncerty i spektakle. Wydarzenia będą odbywać się nadal dwa razy w miesiącu, ale o godz. 12 w niedziele właśnie. Każde spotkanie będzie inne i wyjątkowe, dlatego już dzisiaj warto rezerwować wolny czas. 

 

Z humorem i bardziej poważnie Teatr Wielki w Łodzi zaprezentuje się w repertuarze niezwykle bogatym, gdzie wyobraźnia muzyczna i umiejętności interpretacyjne wykonawców są rozległe i często zaskakujące. Widzowie zostaną zaproszeni na „Orkiestrowe ABC”, gdzie z Bemolkiem będą poznawać muzykę, a Wróżka Melodia spróbuje uporządkować pomieszane nutki i style muzyczne.

 

Zatem opera i operetka, pieśni i piosenki, arie i ballady, a czasem dla rozruszania mięśni lekcja baletowa. Teatr zaprasza do aktywnego udziału w lekcji nie tancerzy, ale widzów – na sali baletowej z udziałem solistów baletu Teatru Wielkiego.

 

Dla kogo te koncerty i spotkania?

Dla wszystkich –  organizatorzy nie stawiają warunków, nie wymagają specjalnych strojów, nie ma granicy wieku, mogą przyjść rodzice z dziećmi lub dziadkowie z wnukami, ciocie i wujkowie, a najlepiej całe rodziny, mogą przyjść przyjaciele i koledzy z koleżankami, ci, co dopiero raczkują i ci, co niosą już bagaż doświadczeń. Wszyscy będą się dobrze bawili. Jedyne co trzeba ze sobą zabrać to… dobry humor i chęć do wspólnego śpiewania albo tańczenia. Zatem jak „Niedzielne poranki”, to tylko w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Niedzielne poranki w sezonie 2023/2024 w Teatrze Wielkim w Łodzi

 

www.operalodz.com

 

Poniżej opisy poszczególnych „Niedzielnych poranków”.

17 września  2023 | godz. 12:00
LEKCJA BALETU
Tancerze i tancerki z baletu naszego Teatru, choć trudno odmówić im doświadczenia i wiedzy także mają lekcje baletowe codziennie. To właśnie systematyczne ćwiczenie daje im siłę i formę. Wszystkich Państwa zapraszamy na prawdziwą lekcję tańca klasycznego, którą  poprowadzi pierwszy solista baletu Teatru Wielkiego w Łodzi – Krzysztof Pabjańczyk. Po lekcji, jak już się zmęczycie zatańczy dla Państwa para tancerzy Monika Maciejewska-Potockas i  Gintautas Potockas, a na fortepianie będzie akompaniowała Elżbieta Bruc. Zajęcia odbędą się w dużej sali baletowej, prosimy zabrać baletki lub skarpetki, w butach wstęp wzbroniony. Spotkanie ze Śnieżką i Księciem oko w oko, Krasnoludek Gburek na wyciągniecie ręki – nie możecie tego przegapić.

 

 

15 października  2023 |  godz. 12:00
HAKUNA MATATA
Hakuna Matata, jak cudownie to brzmi; Hakuna matata, to nie byle bzik!
Już się nie martw, aż do końca twych dni! Naucz się dwóch radosnych słów – HAKUNA MATATA!

Słynny przebój z równie słynnego filmu nie tylko dla dzieci – Król lew jest mottem przewodnim kolejnego poranka muzycznego nie bez powodu. Nie martw się lub jak kto woli Bez obaw – jest najlepszą zachętą do skorzystania z muzyczno-wokalnego (niedzielnego!) relaksu w towarzystwie światowych hitów ze znanych filmów dla dzieci i nie tylko. Będzie zabawnie i dowcipnie, chwilami lekko moralizująco, a na pewno rozrywkowo i odstresowująco – jak na niedzielny poranek przystało!

 

Nasz teatralny zespół Kameralni w składzie: Aleksandra Borkiewicz-Cłapińska, Dagny Konopacka-Maćkowiak, Ewelina Dachowska, Olga Maroszek, Michał Jan Barański, Jan Szurgot, Jan Okraska z Marcinem Wernerem przy fortepianie – z pewnością dostarczy Państwu moc wrażeń artystycznych, bo to, że utwory dedykowane są dzieciom wcale nie oznacza, że i nieco starsze pokolenie nie znajdzie w nich czegoś dla siebie, wspominając tym samym piękne chwile z własnego życia. Czy na przebojach filmowych się zakończy, przekonają się Państwo sami, bo nasi Kameralni mają w zanadrzu wiele zaskakujących „numerów” wokalno-muzycznych i to w interpretacjach, które często odbiegają od utartych schematów. Zapraszamy, bo udany poranek zwłaszcza niedzielny, to dobry początek dnia. Przekonajmy się wspólnie…

 

 

29 października  2023 | godz. 12:00
ORKIESTROWE ABC – altówki i skrzypce
Orkiestrowe ABC to koncerty poszczególnych grup instrumentów z orkiestry naszego Teatru. Artyści muzycy na co dzień zamknięci w orkiestronie nie są widoczni dla wszystkich widzów, a instrumenty, na których grają z daleka wyglądają na bardzo malutkie. Jak jest naprawdę opowiedzą nam Oni sami. Opowiedzą o instrumentach i zaprezentują ich brzmienie, a także wykonają utwory w różnych stylach i gatunkach muzycznych abyście mogli zobaczyć a przede wszystkim usłyszeć jak brzmi każdy z prezentowanych instrumentów. Pierwszy koncert z tej serii przygotują dla Państwa skrzypkowie i altowioliści.

 

 

12 listopada 2023 |  godz. 12:00
DRÓŻKI PANA MONIUSZKI czyli był sobie dziad i baba
Forma inscenizowanego koncertu opartego na tekstach poetów polskich oraz wybranych pieśniach Stanisława Moniuszki. Teksty to głównie fragmenty z komedii Aleksandra Fredry oraz wierszy Adama Mickiewicza, Adama Asnyka i Bolesława Leśmiana, powiązane z 20. pieśniami (m.in. Pieśń wieczorna, Prząśniczka, Dalibóg że…, Dziad i baba, Groźna dziewczyna, Polna różyczka, Złota rybka, Kum i kuma, Pieśń wojenna, Dobra noc). Bernadetta Grabias, Michał Grabias oraz Mariusz Siudziński w przezabawny sposób zaprezentują repertuar, który każdy młody i doświadczony Widz powinien znać. Jeśli Państwo znacie te utwory to wspaniale będziemy się bawili razem, jeśli nie to tym bardziej trzeba poznać DRÓŻKI PANA MONIUSZKI. Zapraszamy!

 

 

19 listopada 2023 |  godz. 12:00
NIEDZIELNY PORANEK MUZYCZNY
Muzyka łagodzi obyczaje… A my proponujemy spotkania z różnymi gatunkami muzyki, w których nasi soliści i zapraszani goście czują się dobrze i swobodnie. Opera, operetka i musical, pieśni i piosenki, arie i ballady; z humorem i bardziej poważnie. Repertuar jest niezwykle bogaty, a wyobraźnia muzyczna i umiejętności interpretacyjne wykonawców rozległe i często zaskakujące. Na pewno warto posłuchać muzyki – zwłaszcza tej dobrej! W Niedzielnym poranku muzycznym wystąpią: Hanna Okońska (sopran), Robert Ulatowski (bas), Dawid Kwieciński (tenor) i  Marcin Werner (fortepian). Koncert przygotowany specjalnie na tę okazję zapowiada się naprawdę świetnie – od Przetańczyć całą noc z My Fair Lady przez arie z Upiora w operze, Cyrulika sewilskiego po tercet z Czarodziejskiego fletu. Wszystkie utwory znamy i kochamy, zatem zapraszamy całe rodziny od najmłodszych do najstarszych. Dobra muzyka zawsze jest w modzie.

 

 

10 grudnia 2023 |  godz. 12:00
ORKIESTROWE ABC – trąbki i inne dęte
Orkiestrowe ABC to koncerty poszczególnych grup instrumentów z orkiestry naszego Teatru. Artyści muzycy na co dzień „zamknięci” w orkiestronie nie są widoczni dla wszystkich widzów, a instrumenty, na których grają z daleka wyglądają na bardzo malutkie. Jak jest naprawdę opowiedzą nam Oni sami. Opowiedzą o instrumentach i zaprezentują ich brzmienie, a także wykonają utwory w różnych stylach i gatunkach muzycznych tak abyście mogli zobaczyć a przede wszystkim usłyszeć jak brzmi każdy z prezentowanych instrumentów. Tym razem usłyszymy i zobaczymy instrumenty dęte czyli trąbkę, puzon, tubę i waltornię. Ale będzie się działo…

 

 

17 grudnia 2023 |  godz. 12:00
KONCERT KOLĘD CHÓRU DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWEGO
W okolicach Świat Bożego Narodzenia, koncerty kolęd zawsze są świetnym pomysłem, a koncert z udziałem zdolnej młodzieży z naszego Chóru Dziecięco-Młodzieżowego na pewno będzie cieszył się Państwa zainteresowaniem. Święta Bożego Narodzenia to najbardziej wyczekiwany czas w roku. Jednak, jak wszystko co dobre, szybko przemijają. Pragnąc wprowadzić Państwa w niezwykły świąteczny klimat, zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu Chóru Dziecięco-Młodzieżowego Teatru Wielkiego w Łodzi. Młodzi  śpiewacy wkładają w występy wiele zaangażowania i z radością dzielą się z słuchaczami swoją pasją i pozytywną energią. Dlatego też jesteśmy pewni, że wspólne kolędowanie rozgrzeje Państwa serca i pomoże, w ten wyjątkowy wieczór, przywołać beztroską atmosferę świąt. W repertuarze najpiękniejsze pieśni bożonarodzeniowe. Wspólne śpiewanie z nami jest mile widziane. Zapraszamy.

 

 

7 stycznia  2024 |  godz. 12:00
HAKUNA MATATA
Hakuna Matata, jak cudownie to brzmi; Hakuna matata, to nie byle bzik!
Już się nie martw, aż do końca twych dni! Naucz się dwóch radosnych słów – HAKUNA MATATA!

Słynny przebój z równie słynnego filmu nie tylko dla dzieci Król lew jest mottem przewodnim kolejnego poranka muzycznego nie bez powodu. Nie martw się lub jak kto woli Bez obaw jest najlepszą zachętą do skorzystania z muzyczno-wokalnego (niedzielnego!) relaksu w towarzystwie światowych hitów ze znanych filmów dla dzieci i nie tylko. Będzie zabawnie i dowcipnie, chwilami lekko moralizująco, a na pewno rozrywkowo i odstresowująco – jak na niedzielny poranek przystało!

 

Nasz teatralny zespół Kameralni w składzie: Aleksandra Borkiewicz-Cłapińska, Dagny Konopacka-Maćkowiak, Ewelina Dachowska, Olga Maroszek, Michał Jan Barański, Jan Szurgot, Jan Okraska z Marcinem Wernerem przy fortepianie z pewnością dostarczy Państwu moc wrażeń artystycznych, bo to, że utwory dedykowane są dzieciom wcale nie oznacza, że i nieco starsze pokolenie nie znajdzie w nich coś dla siebie, wspominając tym samym piękne chwile z własnego życia. Czy na przebojach filmowych się zakończy, przekonają się Państwo sami, bo nasi Kameralni mają w zanadrzu wiele zaskakujących „numerów” wokalno-muzycznych i to w interpretacjach, które często odbiegają od utartych schematów. Zapraszamy, bo udany poranek zwłaszcza niedzielny, to dobry początek dnia. Przekonajmy się wspólnie…

 


21 stycznia  2024 |  godz. 12:00
BEMOLEK POZNAJE MUZYKĘ

Koncert z piosenkami dla dzieci autorstwa Cezarego Kurowskiego, z których każda opowiada o elemencie dzieła muzycznego w przystępny, zabawny i barwny sposób.

 

Stworek o imieniu Bemolek trafił do Teatru Wielkiego w Łodzi, gdyż dowiedział się, że jest to jedno z najwspanialszych miejsc, gdzie można zetknąć się z muzyką wykonywaną na żywo. Bemolek spotkał trzy artystki, które postanowiły mu pomóc i wytłumaczyć czym jest muzyka. W trakcie rozmów Bemolka z artystkami i dziećmi i poprzez wykonywane piosenki, przedstawiamy dzieciom świat muzyki, aby zrozumiały i łatwiej zapamiętały z czego on się składa i jak jest zbudowany.

 

Opowiadania, poprzez dodatkową treść, łączą w logiczną całość każdy z utworów, od najprostszych zagadnień do swego rodzaju hymnu, który opowiada o partyturze – wielkiej księdze, w której zawarte są wszystkie wcześniej wymienione muzyczne zagadnienia. Koncert jest zachętą dla dzieci do nauki i poznawania muzyki. W koncercie wystąpią Patrycja Krzeszowska (sopran), Olga Maroszek (mezzosopran), Marta Macierzyńska (fortepian) i oczywiście Bemolek.

 

A czy Wy wiecie co to jest i jak wygląda partytura? Jeśli nie to zapraszamy na spotkanie z Bemolkiem.

 

 

11 luty 2024 |  godz. 12:00
ORKIESTROWE ABC – flety, obój i fagot
Orkiestrowe ABC to koncerty poszczególnych grup instrumentów z orkiestry naszego Teatru. Artyści muzycy na co dzień zamknięci w orkiestronie nie są widoczni dla wszystkich widzów, a instrumenty, na których grają z daleka wyglądają na bardzo malutkie. Jak jest naprawdę opowiedzą nam Oni sami. Opowiedzą o instrumentach i zaprezentują ich brzmienie, a także wykonają utwory w różnych stylach i gatunkach muzycznych abyście mogli zobaczyć a przede wszystkim usłyszeć jak brzmi każdy z prezentowanych instrumentów. Koncert przygotują nasi fleciści a będą także obój i fagot.

 

 

18 luty 2024 |  godz. 12:00
AKADEMIA WRÓŻKI MELODII

Wróżka Melodii jest opiekunką muzyki i strażniczką utworów muzycznych. Prowadzi Akademię, w której uczy o świecie wróżek i o muzyce. Na pierwszych zajęciach w Akademii Wróżki Melodii dowiecie się gdzie mieszkają wróżki, czym się zajmują ale przede wszystkim przekonacie się co się stanie, gdy chaos wedrze się do muzyki i stylów muzycznych.

 

Opowieść zaczyna się w chwili gdy niesforne dzieci zostawiają po zabawie w pracowni wróżki Melodii okropny bałagan. Okazuje się, że melodie, a zwłaszcza style muzyczne kompletnie się pomieszały. Wróżki z całego świata dzwonią do Melodii, żeby zapytać dlaczego ich ulubiona piosenka nagle brzmi zupełnie inaczej. Może i niektóre melodie brzmią ciekawe ale jak zasnąć przy góralskiej wersji kołysanki „Ach śpij kochanie” Henryka Warsa? I jak baletnica ma sprostać jazzowej wersji „Tańca wróżki cukrowej" Piotra Czajkowskiego?  Posprzątanie tego bałaganu będzie wymagało nie tylko użycia magicznych mocy wróżki Melodii ale i pomocy Elfa Bum cyk cyk oraz małych słuchaczy.

 

Pomożecie Wróżce Melodii posprzątać ten cały galimatias?

 

 

3 marca 2024 |  godz. 12:00
ORKIESTROWE ABC – instrumenty perkusyjne
Orkiestrowe ABC to koncerty poszczególnych grup instrumentów z orkiestry naszego Teatru. Artyści muzycy na co dzień zamknięci w orkiestronie nie są widoczni dla wszystkich widzów, a instrumenty, na których grają z daleka wyglądają na bardzo malutkie. Jak jest naprawdę opowiedzą nam Oni sami. Opowiedzą o instrumentach i zaprezentują ich brzmienie, a także wykonają utwory w różnych stylach i gatunkach muzycznych abyście mogli zobaczyć a przede wszystkim usłyszeć jak brzmi każdy z prezentowanych instrumentów. Czy wiecie ile instrumentów perkusyjnych jest w orkiestrze?


Sami będziecie zdziwieni jak dużo i jak różne, nie przegapcie tego koncertu.

 

 

10 marca 2024 |  godz. 12:00
ORKIESTROWE ABC – harfy
Orkiestrowe ABC to koncerty poszczególnych grup instrumentów z orkiestry naszego Teatru. Artyści muzycy na co dzień zamknięci w orkiestronie nie są widoczni dla wszystkich widzów, a instrumenty, na których grają z daleka wyglądają na bardzo malutkie. Jak jest naprawdę opowiedzą nam Oni sami. Opowiedzą o instrumentach i zaprezentują ich brzmienie, a także wykonają utwory w różnych stylach i gatunkach muzycznych abyście mogli zobaczyć a przede wszystkim usłyszeć jak brzmi każdy z prezentowanych instrumentów. Harfa to wyjątkowo dostojny instrument, są różne jej rodzaje; nasze panie harfistki przygotowały dla Was wspaniałą ucztę muzyczną właśnie z tymi instrumentami w roli głównej.

 

 

14 kwietnia  2024 |  godz. 12:00
ORKIESTROWE ABC – wiolonczele i kontrabasy
Orkiestrowe ABC to koncerty poszczególnych grup instrumentów z orkiestry naszego Teatru. Artyści muzycy na co dzień zamknięci w orkiestronie nie są widoczni dla wszystkich widzów, a instrumenty, na których grają z daleka wyglądają na bardzo malutkie. Jak jest naprawdę opowiedzą nam Oni sami. Opowiedzą o instrumentach i zaprezentują ich brzmienie, a także wykonają utwory w różnych stylach i gatunkach muzycznych abyście mogli zobaczyć a przede wszystkim usłyszeć jak brzmi każdy z prezentowanych instrumentów. O prześlicznej wiolonczelistce była nawet pewna znana piosenka zespołu Skaldowie, tym razem jednak właśnie te instrumenty zaprezentują tylko panowie wiolonczeliści w towarzystwie kontrabasistów, czyli muzyków grających na kontrabasach największych instrumentach smyczkowych w naszej orkiestrze.

 

 

28 kwietnia 2024 | godz. 12:00
LEKCJA BALETU
Tancerze i tancerki z baletu naszego Teatru mimo doświadczenia i wiedzy mają lekcje baletowe codziennie. To właśnie systematyczne ćwiczenie daje im siłę i formę. Wszystkich Państwa zapraszamy na prawdziwą lekcję baletu, którą  poprowadzi pierwszy solista baletu Teatru Wielkiego w Łodzi – Krzysztof Pabjańczyk. Po lekcji, jak już się zmęczycie zatańczy dla Państwa para tancerzy Monika Maciejewska-Potockas i Gintautas Potockas, a na fortepianie będzie akompaniowała Elżbieta Bruc. Zajęcia odbędą się na dużej sali baletowej, prosimy zabrać baletki lub skarpetki, w butach wstęp wzbroniony. Spotkanie ze Śnieżką i Księciem oko w oko, Krasnoludek Gburek na wyciągniecie ręki  nie możecie tego przegapić.

 

 

9 czerwca 2024 |  godz. 12:00
KONCERT CHÓRU DZIECIĘCO-MŁODZIEZOWEGO TEATRU WIELKIEGO W ŁODZI
Koncert dziecięcej wrażliwości
Pasjonaci opery (i nie tylko!) doskonale znają uczucia, jakie się w nich rodzą, kiedy na scenie pojawiają się dzieci! Niestety nie często się to zdarza, a jeśli już, to zawsze wywołuje zaskoczenie, dreszcz emocji, wielką sympatię i życzliwe uznanie. Nawet, jeśli dzieciaki nie kreują wielkich i odpowiedzialnych partii muzyczno-wokalnych, to zawsze czynią to z przejęciem i wdziękiem, zaangażowaniem i odpowiedzialnością. Któż, bowiem nie wzruszał się choćby trudnymi losami dziecięcych postaci z Madame Butterfly Pucciniego czy Normy Belliniego, komu nie przyniosły radości ich niewinne igraszki z Toski czy śpiewno-taneczne harce w atmosferze Cyganerii. I choć nie są to sceny kluczowe dzieł – to z pewnością na długo pozostają w pamięci każdego widza i sercach dziecięcych wykonawców.

 

Młodzi artyści z Chóru Dziecięco-Młodzieżowego naszego Teatru, przygotowani przez swego artystycznego opiekuna Macieja Salskiego, zaprezentują się w całej okazałości, w głównej roli i w repertuarze, którego nie śpiewają, na co dzień, a który wykonują z zaangażowaniem, radością i zaskakującym wyczuciem stylu i nastroju. Nie mamy wątpliwości, że to artystyczne spotkanie na Scenie Kameralnej z wokalną sztuką najmłodszych artystów nie tylko przyniesie Państwu wiele radości, ale także chwile wytchnienia i relaksu. Nie zabraknie też wokalno-muzycznych niespodzianek! Zapraszamy do Sali Kameralnej, kwiaty i oklaski dla młodych artystów mile widziane.

 

 

16 czerwca 2024 |  godz. 12:00
HAKUNA MATATA
Hakuna Matata, jak cudownie to brzmi; Hakuna matata, to nie byle bzik!
Już się nie martw, aż do końca twych dni! Naucz się dwóch radosnych słów – HAKUNA MATATA!

Słynny przebój z równie słynnego filmu nie tylko dla dzieci – Król lew jest mottem przewodnim kolejnego poranka muzycznego nie bez powodu. Nie martw się lub jak kto woli Bez obaw – jest najlepszą zachętą do skorzystania z muzyczno-wokalnego (niedzielnego!) relaksu w towarzystwie światowych hitów ze znanych filmów dla dzieci i nie tylko. 
Będzie zabawnie i dowcipnie, chwilami lekko moralizująco, a na pewno rozrywkowo i odstresowująco – jak na niedzielny poranek przystało!

 

Nasz teatralny zespół Kameralni w składzie: Aleksandra Borkiewicz-Cłapińska, Dagny Konopacka-Maćkowiak, Ewelina Dachowska, Olga Maroszek, Michał Jan Barański, Jan Szurgot, Jan Okraska z Marcinem Wernerem przy fortepianie – z pewnością dostarczy Państwu moc wrażeń artystycznych, bo to, że utwory dedykowane są dzieciom wcale nie oznacza, że i nieco starsze pokolenie nie znajdzie w nich czegoś dla siebie, wspominając tym samym piękne chwile z własnego życia.  Czy na przebojach filmowych się zakończy, przekonają się Państwo sami, bo nasi Kameralni mają w zanadrzu wiele zaskakujących „numerów” wokalno-muzycznych i to w interpretacjach, które często odbiegają od utartych schematów. Zapraszamy, bo udany poranek zwłaszcza niedzielny, to dobry początek dnia. Przekonajmy się wspólnie…

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.