Najzdolniejsi młodzi muzycy znowu w Lusławicach
Uczniowie szkół muzycznych z całej Polski oraz wirtuozi o światowej renomie, a także doświadczeni pedagodzy spotkają się w marcu w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach na Warsztatach Muzyki Kameralnej. W programie dwa bezpłatne publiczne koncerty.
Dwutygodniowe warsztaty, organizowane przez stowarzyszenie Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci dla stypendystów Programu ZDOLNI łączą kilka pokoleń muzyków – młodych, wybitnie utalentowanych, którzy stawiają pierwsze kroki w karierze muzycznej i dlatego potrzebują mentorskiego wsparcia. A pomoc tę otrzymują od doświadczonych pedagogów oraz aktywnych muzyków – (nie)dawnych absolwentów Programu ZDOLNI, którzy zdobywają laury w najważniejszych konkursach instrumentalnych i koncertują podczas znakomitych wydarzeń muzycznych.
Koncerty
Większość warsztatowej pracy ukryta będzie w lusławickich salach prób i salach wykładowych. Poza wieloma warsztatami i zajęciami odbędą się również dwa bezpłatne, otwarte dla publiczności koncerty, podczas których muzycy chcą podzielić się swoją wrażliwością i sztuką:
Jako pierwszy, w sobotę 9 marca 2024 o godz. 18.00, będzie można usłyszeć koncert Absolwentów Programu ZDOLNI, którzy wciąż, mimo lat dzielących ich od przygody w Programie, chcieliby do tych emocji wrócić, a może przeżyć tę przygodę na nowo. Podczas koncertu zaprezentują więc swoje umiejętności w utworach kameralnych.
Wystąpią:
- FudalaRot Duo, czyli Wojciech Fudala (wiolonczela) i Michał Rot (fortepian)
- Duo Karolina Mikołajczyk (skrzypce) & Iwo Jedynecki (akordeon)
- Duet Aleksandra Kuls (skrzypce) oarz Marcin Kuźniar (gitara)
- Duet Magdalena Bojanowicz (wiolonczela) oraz Anna Krzeszowiec (fortepian)
- Trio Maciej Strzelecki (skrzypce), Magdalena Bojanowicz (wiolonczela) oraz Anna Krzeszowiec (fortepian)
- Kwartet Anna Krzeszowiec (fortepian), Wojciech Koprowski (skrzypce), Maciej Strzelecki (skrzypce) oraz Adam Krzeszowiec (wiolonczela)
W programie: Bizet, Bartok, Debussy, Giuliani, Falla, Janáček, Kreisler, Martinů, Tansman, Schumann
Więcej o programie koncertu na stronie Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Bezpłatne wejściówki można zarezerwować na stronie Europejskiego Centrum Muzyki.
Niecały tydzień później, bo w piątek 17 marca 2023 o godz. 19.00 po dwóch tygodniach wytężonej pracy na scenę wejdzie młodsze pokolenie – licealiści i maturzyści, którzy niedługo podążą wybraną przez siebie muzyczną ścieżką.
Organizatorzy wierzą, że dla tych, którzy pozwolą muzyce płynącej ze sceny podczas obu koncertów choć na chwilę dać się porwać, nie będzie to ostatnie spotkanie z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci – mają nadzieję, że od tej pory wasze drogi będą krzyżować się częściej.
Bezpłatne wejściówki można zarezerwować na stronie Europejskiego Centrum Muzyki.
Wszechstronny rozwój
Koncerty towarzyszą XXIX Warsztatom Muzyki Kameralnej, na które z całej Polski przyjeżdża kilkudziesięciu stypendystów Programu ZDOLNI. W ciągu dwóch tygodni młodzi instrumentaliści będą rozwijać umiejętności gry w składach kameralnych oraz poszerzać poza techniczne zdolności, kluczowe dla harmonijnego rozwoju artystycznego.
Zgodnie z ideą Funduszu, którą jest wspieranie rozwoju w sposób kompletny i wszechstronny do udziału w Warsztatach zapraszani są nie tylko muzycy, ale też ZDOLNI plastycy i humaniści. Interdyscyplinarne i twórcze przenikanie różnych zainteresowań i pasji pozwala na odkrywanie nowych obszarów wiedzy, ale też sprzyja budowaniu opartych na życzliwości i trosce relacji towarzyskich z rówieśnikami i mentorami.
W programie warsztatów – w nawiązaniu do tradycji miejsca spotkania, związanego z działalnością arian i Fausta Socyna – organizatorzy kontynuują i rozwijają działalność „Szkoły Lusławickiej”. To cykl wykładów, warsztatów i spotkań poświęconych problematyce reformacji. Warsztaty wpisują się w idee Krzysztofa Pendereckiego, założyciela i patrona ECM „dążenie do upowszechniania wśród szerokich kręgów słuchaczy dzieł tworzonych współcześnie i wykonywanych przez muzyków młodego pokolenia i ich mistrzów”.
Organizator
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest stowarzyszeniem zrzeszającym naukowców, popularyzatorów, artystów, badaczy i studentów, przekonanych, że rozwój talentów i pasji młodych ludzi to sprawa ważna dla całego społeczeństwa. Działa od 1983 roku, organizując nieodpłatne warsztaty, obozy, staże naukowe, koncerty i wystawy dla najzdolniejszych uczniów z całej Polski, którzy chcą rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Otwiera przed swoimi stypendystami nowe ścieżki rozwoju, by mogli bez przeszkód podążać za swoimi pasjami i zmieniać świat wokół siebie na lepsze. Jego misją jest budzenie w młodych ludziach ciekawości świata oraz ofiarowanie im narzędzi do jej zaspokajania. Tworzy społeczność: jego działalność nie byłaby możliwa bez współpracy z licznymi uczelniami, ośrodkami badawczymi i instytucjami kultury, a także z pracownikami naukowymi, artystami i działaczami społecznymi, którzy pracują ze zdolną młodzieżą jako wolontariusze. Przekracza podziały wynikające z różnic wieku i zainteresowań – daje okazję do wspólnej pracy!