Najpiękniejsze nagrania XX wieku Fryderyka Chopina w ANAKLASIS od 1 marca!

-
16.02.2022
Najpiękniejsze nagrania XX wieku Fryderyka Chopina  w ANAKLASIS od 1 marca!

Wiele jest pomysłów na to, jak należy grać Chopina, sporo żelaznych zasad, jak się go grać powinno i niemało hipotez, jak grać by go można. Boks FRYDERYK CHOPIN – PIANO CONCERTOS / ÉTUDES / CHAMBER WORKS od ANAKLASIS to skarby z archiwów nagrań, podzielone na trzy płyty. Lista wykonawców to wcielona historia polskiej pianistyki XX wieku.

Ten album to nie teoria, lecz najlepsza praktyka. Z trzypłytowego wyboru najciekawszych polskich dwudziestowiecznych interpretacji Chopina wyłania się nie tylko portret kompozytora, ale i ciekawy obraz jego recepcji w ojczyźnie. Bo choć ta muzyka jest własnością świata i wszędzie jest pięknie grana, to czy gdzieś indziej może być lepiej rozumiana, głębiej odczuwana?


Najwybitniejszy polski kompozytor oraz „poeta fortepianu” przyszedł na świat 1 marca (według oświadczeń samego kompozytora) bądź 22 lutego (według metryki chrztu) 1810 roku w Żelazowej Woli, w kochającej muzykę rodzinie spolonizowanego Francuza Mikołaja Chopina i Tekli Justyny z Krzyżanowskich. Od najmłodszych lat chłonął dzieła J.S. Bacha i W.A. Mozarta, a także – podczas wakacyjnych wyjazdów – poznawał czar ludowych melodii. „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel” nie tylko wprowadził polską muzykę na światowe estrady. Sztuce dźwięków wskazał nowy kierunek, którym podążyli później Wagner, Rachmaninow, a nawet Debussy i Skriabin. Szczególnie ukochał fortepian, a w jego mazurkach, polonezach, walcach, balladach, scherzach, pieśniach i innych gatunkach splatają się maestria wirtuozerii z duchem polskości.

 

Był dzieckiem czasów pieczołowitości i poczucia niezwykłej, nieskończonej odpowiedzialności wykonawcy przed kompozytorem, dziełem i słuchaczami. Czasów wciąż jeszcze niespiesznych, gdzie przygotowanie nowego programu mogło trwać latami (choć nie musiało), a najważniejsza była jego jakość, nie tempo przemieszczania się i uśmiechnięte zdjęcie na Facebooku. W tym sensie pozostawał – na tym etapie – wciąż jeszcze w kręgu romantyzmu: muzyka, nawet radosna, jak finały Chopinowskich koncertów fortepianowych, była dla artystów świętością. Spróbujmy ją zrozumieć, zwłaszcza że wciąż opieramy się na tych samych… ideach czy już tylko słowach?

 

Emocje związane z Konkursem Chopinowskim błyskawicznie rozpalają nawet melomanów, którzy w innych okolicznościach rzadko przypominają sobie o twórczości najwybitniejszego polskiego kompozytora. Oczywiście, temperatura sporów sięga zenitu tuż przed ogłoszeniem werdyktu jury, ale na szczęście stygnie długo i powoli, całymi miesiącami, jeśli nie latami. To dobrze, właśnie o takie kwestie pokłócić się warto… Tymczasem trzypłytowy boks FRYDERYK CHOPIN – PIANO CONCERTOS / ÉTUDES / CHAMBER WORKS od ANAKLASIS jest po to, by wszystkich pogodzić. Znajdują się na nim niekwestionowanie wybitne interpretacje Chopina, w wykonaniu wspaniałych polskich pianistów z połowy XX wieku, podzielone na trzy kategorie: koncerty fortepianowe, etiudy i utwory kameralne. Grają: Halina Czerny-Stefańska, Regina Smendzianka, Władysław Szpilman i Bolesław Woytowicz. Towarzyszy Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Witolda Rowickiego.

 

Publikacje wydane w ramach ANAKLASIS dostępne są w najlepszych księgarniach
i sklepach muzycznych, w serwisach cyfrowych oraz na wirtualnych półkach sieci empik.

Nagrania z albumu FRYDERYK CHOPIN – PIANO CONCERTOS / ÉTUDES / CHAMBER WORKS od ANAKLASIS pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

 


Patroni medialni: TVP Kultura, Program Drugi Polskiego Radia, Ruch Muzyczny, Culture.pl


Więcej informacji na stronie internetowej wytwórni ANAKLASIS www.anaklasis.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.