Spektakl „Chłopi” oraz „Wyzwolenie” najlepszymi spektaklami 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych | Klasyka Żywa

-
27.05.2024
„Chłopi” reż. Remigiusza Brzyka z Teatru Ludowego w Krakowie, fot. mat. pras.

Zakończyły się 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Znamy laureatów! Jury zdecydowało przyznać dwie równorzędne Nagrody Główne im. Wojciecha Bogusławskiego w wysokości 40 tys. złotych każda.

 

  • Za rezonującą ze współczesnością inscenizację powieści oraz organiczną zespołowość dla spektaklu Chłopi w reżyserii Remigiusza Brzyka z Teatru Ludowego w Krakowie.
  • Za radykalną odwagę formalną całego zespołu twórczego oraz umiejętność wejścia w dialog z wymagającym tekstem dramatycznym dla spektaklu Wyzwolenie w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

  

Od 21 do 26 maja 2024 r. o miano najlepszego spektaklu 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych, które są jednocześnie finałem IX edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, walczyło 6 spektakli.

 

Jury Konkursu w składzie: Piotr Kruszczyński (przewodniczący), Dorota Jarząbek-Wasyl, Ewa Kaim, Tomasz Man, Karol Samsel, po obejrzeniu 6 przedstawień finałowych postanowiło przyznać:

 

Wyróżnienie za rolę Joasa w spektaklu Sędziowie w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie w wysokości 1 tys. zł dla Weroniki Krystek.

 

Wyróżnienie za rolę Dziada w spektaklu Sędziowie w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie w wysokości 1 tys. zł dla Wojciecha Siedleckiego.

 

Nagrodę za pobudzającą wyobraźnię i dowcipną formę plastyczną scenografii i kostiumów w spektaklu Przygody Koziołka Matołka w reżyserii Maksymiliana Rogackiego z Teatru Polskiego  im. Arnolda Szyfmana w Warszawie w wysokości 
2 tys. z dla Diany Marszałek.

 

Nagrodę za odkrycie potencjału teatralnego tekstu Norwida w spektaklu Miłość czysta u kąpieli morskich w reżyserii Zbigniewa Brzozy z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie w wysokości 2 tys. z dla Zbigniewa Brzozy.

 

Nagrodę za ruch sceniczny w spektaklu Wyzwolenie w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże w Gdańsku w wysokości 2 tys. z dla Maćko Prusaka.

 

Nagrodę za mistrzowską wizję plastyczną w spektaklu Wyzwolenie w reżyserii Jana Klaty w wysokości 2,5 tys. zł dla Mirka Kaczmarka.

 

Nagrodę aktorską za rolę Ireny Zapskiej w spektaklu Gołoledź w reżyserii Piotra Kosewskiego z Teatru Niedużego w Sopocie w wysokości 2,5 tys. zł dla Pauliny Wilczyńskiej.

 

Nagrodę aktorską za rolę Księdza w spektaklu Chłopi w reżyserii Remigiusza Brzyka z Teatru Ludowego w Krakowie w wysokości 2,5 tys. zł  dla Jana Nosala.

 

Nagrodę aktorską za rolę Konrada w spektaklu Wyzwolenie w reżyserii Jana Klaty w wysokości 2,5 tys. dla Piotra Biedronia.

 

Nagrodę za wyczucie stylu „muzykału” Jeremiego Przybory dla zespołu Teatru Niedużego w Sopocie w wysokości 10 tys. zł za spektakl Gołoledź.

 

Nagrodę dla zespołu aktorskiego za błyskotliwe i pełne pasji aktorstwo w spektaklu Przygody Koziołka Matołka w reżyserii Maksymiliana Rogackiego z Teatru Polskiego  im. Arnolda Szyfmana w Warszawie w wysokości 12 tys. zł

 

Podczas gali finałowej dziękowano artystom, organizatorom, sponsorom, patronom medialnym. Dyrektorka Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Elżbieta Wrotnowska-Gmyz podziękowała dyrektorowi Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Norbertowi Rakowskiemu za organizację i atmosferę festiwalu.

 

Pełna treść werdyktu znajduje się na stronie http://klasykazywa.pl.

 

48. Opolskie Konfrontacje Teatralne/Klasyka Żywa to najważniejsze i największe wydarzenie, podczas którego jurorskiej ocenie poddawane są teatralne realizacje klasycznych tekstów. W tym roku OKT trwały 6 dni, a widzowie mogli w tym czasie nie tylko zobaczyć najlepsze ubiegłoroczne wystawienia polskich klasyków, ale także wziąć udział w spotkaniach i rozmowach z aktorami i twórcami oraz w wydarzeniach towarzyszących. Podziękowania należą się również publiczności, która tak licznie wypełniała widownie na wszystkich spektaklach i wydarzeniach towarzyszących.

 

Opolskie Konfrontacje Teatralne organizowane są przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (który jest dodatkowo koordynatorem konkursu „Klasyka Żywa”) we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków budżetu Województwa Opolskiego. Festiwal został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Opolskiego – Andrzeja Buły.

 

Srebrny partner 48 Opolskich Konfrontacji Teatralnych: Heidelberg Materials.

 

Klasyczny partner 48 Opolskich Konfrontacji Teatralnych: PIB Broker

 

Patroni medialni: TVP 3 Opole, Dziennik Teatralny, Teatrologia.info, Radio Opole, e-teatr.pl, 24Opole, Radio Eska, Radio Eska2, Nowa Trybuna Opolska, Opolska 360, Czas na Opole, Radio Doxa, Miesięcznik „Teatr”, Presto Portal, Radio Park.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.