Muzyka Kobiet XXI wieku [płyta z utworami współczesnych kompozytorek]

-
20.01.2022
Muzyka Kobiet XXI wieku [płyta]

Płyta Muzyka Kobiet XXI wieku, gloryfikująca twórczość współczesnych kompozytorek, powstała z inicjatywy Zarządu Fundacji Czas Sztuki oraz kwartetu smyczkowego The Time Quartet. Kompozycje znajdujące się na płycie tworzą spójną koncepcję estetyczną i oparte są na brzmieniach postmodernistycznych i minimalistycznych, odwołujących się także do muzyki sakralnej i ludowej. Na płycie znajdują się cztery kompozycje Anny Ignatowicz-Glińskiej, Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko oraz Justyny Kowalskiej-Lasoń.

Płytę otwiera kompozycja Anny Ignatowicz-Glińskiej Praeter, która przywodzi skojarzenie z pierwotnym żywiołem, naturą i tym, co nieuniknione. A percepcja tej kompozycji może sytuować się w różnorakich kontekstach bytowych – rozumowych, sensualnych i metafizycznych.

 

Kompozycja Agnus Dei Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko powstała na zamówienie Fundacji Czas Sztuki i została prawykonana w 2018 roku. Ta sakralna kompozycja opiera się melodyce neotonalnej oraz posiada tematy zaczerpnięte z tradycyjnych pieśni ludowych z Podlasia. Kompozycja charakteryzuje się ciekawym połączeniem brzmienia białego ludowego głosu i kwartetu smyczkowego.

 

II Kwartet smyczkowy „Ostatnie chwile” Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko jest inspirowany wierszami autorstwa więźniarek obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Kompozycja prezentuje dramatyzm wynikający z genezy i przesłania utworu.

 

Płytę zamyka A Light exists in Spring Justyny Kowalskiej-Lasoń. Tytuł kompozycji został zaczerpnięty z wiersza Emily Dickinson, poetki amerykańskiej, której twórczość była niedoceniana za jej życia, a jej wiersze były drukowane anonimowo i po ingerencji redaktorów. Tytuł kompozycji jest swoistą metaforą, być może teraz właśnie jest czas budzenia świadomości i wyciągania na światło pomijanej twórczości muzycznej kobiet.

 

Płyta jest dedykowana dawnym twórczyniom, których muzyka została zupełnie zapomniana lub niepoznana, a one same nie doczekały się za swojego życia należytego uznania.

 

Płytę można otrzymać podczas koncertów organizowanych przez Fundację Czas Sztuki oraz posłuchać na portalach streamingowych

 

http://www.soundline.biz/TheTimeQuartetMuzykaKobietXXIWieku/

Spotify https://open.spotify.com/album/0r7ZaX0YkNp6y45WKKOQje

iTunes https://music.apple.com/pl/album/1602261525?l=pl&ls=1...

Apple Music https://music.apple.com/pl/album/1602261525?l=pl?&app=music

Tidal https://tidal.com/album/210530267

Amazon Music https://music.amazon.com/albums/B09P8WKMMF

Deezer https://www.deezer.com/pl/album/283290792

Plus Music https://plusmusic.pl/album/4277877

YouTube Music https://music.youtube.com/browse/MPREb_npHXYfg6cBX

Płyta znajduje się w katalogu Requiem Records:

https://opus-series.com/index.php?lang=pl&p=sklep&f=&c=&t=album&st=data&o=&pid=109&page

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.