Muzyczna droga krzyżowa w Filharmonii Łódzkiej
Wśród inspiracji religijnych w muzyce na pierwszy plan wysuwa się tematyka pasyjna i wielkopostna. Oprócz religijnych wzruszeń pozwala wyrazić refleksje nad sensem życia, obawę przed śmiercią, a nawet uniwersalizm figury Matki.
Tą drogą (nomen omen) podążył też Paweł Łukaszewski, jedna z najbardziej wyrazistych osobowości współczesnej polskiej muzyki sakralnej. Jego domeną jest chóralistyka. Za swoją twórczość zebrał wiele nagród i wyróżnień, w tym 10 statuetek Fryderyka, a jego utwory były wykonywane na ponad stu festiwalach w kraju i za granicą i zostały zarejestrowane na kilkuset płytach CD.
Via Crucis (łac. Droga Krzyżowa) to obszerna, godzinna kompozycja do tekstów biblijnych w języku łacińskim, przeznaczona na rozbudowany skład wykonawczy. 15 części, odpowiadających stacjom Drogi Krzyżowej, oddziałuje za pomocą starannie przemyślanych, celowo ograniczonych środków kompozytorskich. Archaizacja języka muzycznego pozwala zajrzeć w głąb czasu, retoryka muzyczna zbliża do wyrażenia Tajemnicy, a instrumentalne interludia oparte na tematach polskich pieśni wielkopostnych stanowią pomost do rodzimej kultury. Utwór zabrzmi pod kierunkiem Artura Kozy, chórmistrza Filharmonii Łódzkiej.
Muzyczna droga krzyżowa
Koncerty oratoryjne
11 kwietnia 2025, piątek, 19:00
Wykonawcy:
Michał Sławecki- kontratenor
Rafał Bartmiński- tenor
Szymon Mechliński- baryton
Szymon Nygard - narrator
Artur Koza - dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ
Chór FŁ
Program:
Paweł Łukaszewski - Via Crucis [60']
Prowadzenie koncertu: Karol Furtak (Polskie Radio)
O 18:15 w Sali Kameralnej im. Henryka Czyża odbędzie się spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Karol Furtak (wstęp na spotkanie jest bezpłatny).