Meteopolis – miasto mikroklimatów [wykład w Muzeum Manggha]

-
30.03.2022
Meteopolis – miasto mikroklimatów [wykład w Muzeum Manggha]

7 kwietnia 2022 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Manggha odbędzie się siódmy z cyklu wykład towarzyszący wystawie KENGO KUMA. Eksperyment. Materiał. Architektura. Prelegentami będą Małgorzata Kuciewicz oraz Simone de Iacobis z Grupy Projektowej Centrala.


Mieszkamy na dnie oceanu powietrznego – Luftmeer. Tak atmosferę Ziemi opisywał Alexander von Humboldt. Jesteśmy zanurzeni w wodzie o stanie lotnym, pogrążeni w materii, która jest w ciągłym ruchu. Powietrze nie tylko otacza budynki. Powietrze jest architekturą.



Kształtując miasto, możemy stwarzać mikroklimaty, czyli przyjaźniejsze enklawy mieszkalne, odporniejsze na gwałtowne zjawiska wynikające ze zmian klimatu. Jak możemy projektować razem z powietrzem, światłem i wodą, aby urządzić miejsca o przewidywalnej cyrkulacji wiatru, temperatury i wilgotności? Jak termodynamiczne współzależności między różnymi formami życia lub trwania mogą zbudować nasze przyszłe miasto mikroklimatów?
 


Centrala to studio architektoniczne proponujące możliwe scenariusze przyszłości. Architekci – Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis – tworzą projekty na podstawie autorskich odczytań komponentów przyrodniczych w modernizmie. Popularyzatorzy domu Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie (od 2013), dorobku Jacka Damięckiego (od 2014), zespołu sportowego Warszawianka, zaprojektowanego w Zakładach Artystyczno-Badawczych ASP (od 2016) oraz projektów Aliny Scholtz (od 2019). Obecnie pracują nad rekonstrukcją hydrobotaniki w architekturze. Współautorzy wystaw: Amplifikacja natury w Pawilonie Polskim na La Biennale di Venezia 2018 (kuratorka Anna Ptak) czy Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni na London Design Biennale 2021 (kuratorka Aleksandra Kędziorek, obiekty artystyczne Alicja Bielawska). Od 2017 roku współpracują z Charkowską Szkołą Architektury, prowadząc autorskie warsztaty dotyczące architektury osadzonej w zjawiskach planetarnych.



INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Ze względu na limit osób obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: [email protected].

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.