Mamy wybór [recenzja filmu „Fanfik”]

18.07.2023
„Fanfik”, Netflix

Wszystkim nam zależy na równym traktowaniu. Wszystkim nam brakuje prawdziwych i szczerych historii o młodzieży i dla młodzieży. „Fanfik” w reżyserii Marty Karwowskiej skraca drogę do tych wszystkich naszych „braków”.

 

Scenariusz „Fanfika” oparty jest na debiutanckiej powieści Natalii Osińskiej. Rzecz o tyle bez precedensu, że pisana z myślą o młodych czytelnikach/czytelniczkach i do nich adresowana. Ich lęki, ich problemy, ich dojrzewanie. Wreszcie, a może i przede wszystkim, ich odkrywanie swoich pragnień i tożsamości. „Fanfik” to opowieść o transpłciowości. Temat tak ważny, a dotychczas tylko delikatnie w polskim kinie nakreślony.

 

Film Marty Karwowskiej w bezpretensjonalny sposób opowiada historię Tosi/Tośka (w tej roli Alin Szewczyk). Od samego początku filmu czujemy, że przełom – w niby prostej opowieści o nastolatce/nastolatku i jej/jego problemach z ojcem, koleżankami i kolegami ze szkoły – jest tuż za rogiem, nastąpi szybciej, niż się możemy tego spodziewać. Przełomem jest pojawienie się Leona (wyjątkowo ujmujący Jan Cięciara). Rodzące się pomiędzy głównymi bohaterami uczucia obserwujemy ze wzruszeniem i sentymentem. Ogromna w tym zasługa odtwórców głównych ról – ich urok i naturalność stanowią wartość dodaną filmu.

 

Zaletą „Fanfika” jest jego tempo. Sceny nie są na siłę przedłużane, ciągi logiczne zachowane, a widzowie mogą swobodnie podążać za losami Tosi/Tośka i przyjaciół. Budująca jest relacja głównej bohaterki / głównego bohatera ze swoim ojcem. Scena jego „pogodzenia się” z zastaną sytuacją, okraszona piosenką „Dzisiaj jeszcze tańczę” zespołu Wczasy, jest jedną z najlepszych w tym filmie. Szczera, prawdziwa, pełna niewypowiedzianych emocji. Pomimo łez dająca ogromną dozę nadziei. Nadziei na to, że każdy rodzic bezwarunkowo wesprze swoje dziecko w jego wyborach.

 

„Fanfik” to kino z nurtu „teen drama”, które w Polsce coraz śmielej odkrywa swoje walory. Każdy film bezpośrednio reprezentujący dany gatunek wyróżniony musi być odpowiednią i charakterystyczną oprawą. Marta Karwowska, reżyserka filmu, nacechowała „Fanfika” witalnością. Zdjęcia, kolory, kostiumy i muzyka dojrzewają tak jak główni bohaterowie.

 

W dobie poszukiwań przez nastolatków swojej drogi, w dobie odnajdywania przynależności do grup, a nade wszystko odkrywania swojej seksualności „Fanfik” jawi się jako film o akceptacji i zrozumieniu. To bardzo ważne, mądre i podane bez patosu kino, które może pomóc zarówno w ujawnieniu się i odkryciu przed innymi, jak i w zrozumieniu i wypracowaniu szacunku. Netflix dokonał kolejnego, niezwykle potrzebnego kroku – zdecydował się wyprodukować nieoczywistą, polską historię, tak bardzo istotną w czasach niepokoju i przemocy. „Nikt nie jest pomyłką. Nikt nie jest błędem. To, jacy jesteśmy, jest ok”.

 

Bardzo bym chciał, żeby „Fanfik” trafił do jak największej liczby widzów. To historia, którą młodzież powinna obejrzeć w szkole, na lekcji wychowawczej, w ramach dyskusji o tolerancji. W każdym i w każdej z nas jest i Tosia, i Tosiek. Jesteśmy stworzeni z męskich i damskich cech i tylko od nas zależy to, które cechy chcemy w sobie bardziej rozwijać. We wszystkim mamy wybór. „Fanfik” jest filmem o wyborze.

 

---

 

„Fanfik” (2023)

Reżyseria: Marta Karwowska

Scenariusz: Marta Karwowska, Grzegorz Jaroszuk

Zdjęcia: Jakub Burakiewicz

Kostiumy: Agnieszka Biederman

Muzyka: Wojciech Urbański

Produkcja: Orphan Studio

Dystrybucja: Netflix

Obsada aktorska: Alin Szewczyk Tośka/Tosiek/Gwiazdor, Jan Cięciara Leon / Wkurzony Kopciuszek, Dobromir Dymecki Marcin, ojciec Tośki, Wiktoria Kruszczyńska Matylda Mrozowska, Maja SzopaEmilia, Agnieszka Rajda Roksana, Krzysztof Oleksyn Konrad, Ignacy Liss Maks, Oskar Rybaczek Artur

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.