Ponad 3 500 uczniów z całej Polski wzięło udział w lekcjach muzealnych w ramach konkursu „Spotkania ze Sztuką”

-
22.06.2024
Ponad 3 500 uczniów z całej Polski wzięło udział w lekcjach muzealnych w ramach konkursu „Spotkania ze Sztuką”

Zakończyła się druga edycja konkursu „Spotkania ze Sztuką”, którego organizatorem była Fundacja PGE. Od lutego do czerwca br. w wycieczkach do Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Kielcach, Gdańsku oraz Lublinie wzięło udział ponad 3500 uczniów ze szkół podstawowych z całej Polski, czyli blisko dwukrotnie więcej niż w pierwszej edycji.

 

Druga edycja konkursu „Spotkania ze Sztuką” okazała się jeszcze większym sukcesem niż poprzednia. Otrzymaliśmy dwa razy więcej prac konkursowych niż przed rokiem, a w lekcjach muzealnych wzięło udział ponad 3500 uczniów z mniejszych miejscowości z całej Polski. Cieszymy się, że dzięki tej inicjatywie z roku na rok coraz więcej młodych osób może, niekiedy pierwszy raz w życiu, odwiedzić najważniejsze muzea sztuki w Polsce. To duża motywacja, żeby kontynuować te działania w kolejnych latach – mówi Katarzyna Wasilewska, Wiceprezes Zarządu Fundacji PGE.

 

Wycieczki w ramach konkursu rozpoczęły się w lutym 2024 r. i trwały do 10 czerwca 2024 r. Najchętniej wybieranym przez uczniów muzeum było Muzeum Narodowe w Warszawie, które odwiedziło ponad 1 000 dzieci. Do Muzeum Narodowego w Gdańsku zawitało natomiast ponad 700 dzieci, a do Muzeum Narodowego w Krakowie 600 dzieci. Muzeum Narodowe w Lublinie wybrało natomiast 500 dzieci, a Muzeum Narodowe w Kielcach 350 dzieci.

 

Konkurs „Spotkania ze Sztuką” został ogłoszony przez Fundację PGE 27 listopada 2023 r. i był skierowany do uczniów klas podstawowych z miejscowości poniżej 50 tys. mieszkańców z całej Polski. Zadaniem konkursowym było przedstawienie własnej interpretacji wybranego obrazu Józefa Chełmońskiego.

 

Do konkursu przystąpiły szkoły podstawowe z całej Polski. Prace plastyczne nadesłało ponad 1000 uczniów, spośród których jury wyłoniło 150 zwycięzców. W nagrodę laureaci oraz laureatki konkursu zabrali swoje klasy wraz z opiekunami na lekcje muzealne do muzeów narodowych objętych mecenatem PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

 

Dodatkowo, autorzy najlepszych prac konkursowych otrzymali również indywidualne nagrody w postaci bonu o wartości 300 zł do wykorzystania w sklepie Empik.

 

Po rozpoczęciu nowego roku szkolnego, na przełomie września i października, Fundacja PGE planuje organizację kolejnej edycji konkursu „Spotkania ze sztuką”, do której już dzisiaj serdecznie zaprasza.

 

***

PGE Polska Grupa Energetyczna jest mecenasem ponad 20 instytucji kultury w całej Polsce, w tym Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Zamku Królewskiego na Wawelu, Zamku Królewskiego w Warszawie oraz 18 instytucji muzycznych.

 

www.spotkaniazesztuka.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.