Lato 2023 w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku

-
20.06.2023
Wystawa: MICHÔŁ SZLAGA Cassubie fiksum-dyrdum Redëniô. Zôczątk.

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku serdecznie zaprasza do zapoznania się z wydarzeniami zaplanowanymi na rozpoczynające się lato. W planach festiwale, wystawy i koncerty.

 

PUSTO-STANY. Wystawa Malwiny Kowalewskiej

Termin: 25 VI-12 VII 2023, pn.-nd. 9.00-18.00;

Wernisaż: 24 VI 2023, godz. 17.00;

Bilety: wstęp wolny;

Miejsce: GALERIA NCK, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35 Gdańsk

 

Malwina Kowalewska to artystka nagrodzona wystawą indywidualną za wyróżniającą się pracę, prezentowaną podczas wystawy zbiorowej „Ceramika alternatywnie” (2022, Nadbałtyckie Centrum Kultury).

 

Mieliśmy wówczas okazję obejrzeć kilkadziesiąt obiektów i instalacji ceramicznych młodych artystów (studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych  w Gdańsku), stworzonych podczas działań plenerowych.

 

Wyróżniona praca „Koń trojański” autorstwa Malwiny Kowalewskiej przykuwa uwagę monumentalnością formy. Groźna, nieruchoma sylwetka została wyczyszczona ze wszystkich zbędnych szczegółów, a wewnętrzne napięcie zostało zasugerowane poprzez pochylenie głowy i rdzawą, pełną zacieków kolorystykę.

Malwina Kowalewska „Koń trojański”; fot. mat. pras.

 

Poprzez ceramikę można bardzo wiele wyrazić; jest to materia wrażliwa na każdy dotyk. Szeroki, a wręcz nieskończony wachlarz możliwości, jaki zapewnia glina ceramiczna oraz sposoby jej wypału czy szkliwienia, pozwalają mi na swobodne kształtowanie i odkrywanie nowych form. – Malwina Kowalewska

 

BIOGRAM:

Malwina Kowalewska urodziła się 1997 r. w Gdańsku.

W 2022 r. ukończyła z wyróżnieniem studia na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni prof. Mariusza Białeckiego. Jej prace były prezentowane na wystawach w Polsce i za granicą.

 

Wybrane nagrody i wyróżnienia:
Stypendium Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na rok akademicki (2020/2021, 2021/2022);
Grand Prix w międzywydziałowym konkursie rysunkowym Przegrys, organizowanym przez Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku (2021);
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia na rok akademicki 2021/2022;
Nagroda Specjalna J. M. Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na 6. Studenckim Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej im. prof. Józefa Kopczyńskiego, organizowanym przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu (2021);
Nagroda Specjalna J. M. Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na 6. Studenckim Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej im. prof. Józefa Kopczyńskiego, organizowanym przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu (2021);
Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie pt. Sztuka izolacji, organizowanym przez Bydgoskie Centrum Sztuki (2020).

 

---

 

18. FESTIWAL FILMÓW JEDNOMINUTOWYCH: NABÓR FILMÓW DO KONKURSU

 

 

18. Festiwal Filmów Jednominutowych; fot. mat. pras.

 

26.06.2023 – 28.08.2023

 

Garść kreatywności, szczypta samodyscypliny, dawka wrażliwości i mnóstwo zaangażowania – tyle wystarczy, aby zamknąć opowieść w jednej minucie.

 

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku ogłasza nabór filmów do konkursu w ramach 18. Festiwalu Filmów Jednominutowych.

 

Stawiacie pierwsze kroki w filmowym świecie, a może jesteście już doświadczonymi twórcami? W konkursie filmowe wyzwanie może podjąć każdy, bez względu na wiek, wykształcenie i doświadczenie. Pomysłowość i film trwający 60 sekund – to jedyne wymogi, jakie musicie spełnić, aby wziąć udział. Fabuła, forma oraz mini-dokument – to trzy kategorie, w ramach których możecie zgłaszać swoje filmy.

 

NCK czeka na wasze historie zamknięte w krótkich filmach!

 

Pula nagród: 15 000 zł
Nabór filmów: 26 czerwca – 28 sierpnia 2023

Finał: 19 października 2023

 

Fundatorzy nagród:

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz

 

---

 

MICHÔŁ SZLAGA Cassubie fiksum-dyrdum Redëniô. Zôczątk.

Wystawa: MICHÔŁ SZLAGA Cassubie fiksum-dyrdum Redëniô. Zôczątk.

 

Wernisaż:  30 VI 2023, godz. 19.00
Termin: 1 VII-13 VIII 2023

Godziny otwarcia:
poniedziałek-sobota godz. 10-18
niedziela 14.00-18.00 

Wstęp: wolny
Udogodnienia: pętla indukcyjna

 

Wakacje to czas podróży, także po Polsce i jej krainach. Wybierzemy się więc na wyprawę po tej najbliższej – Kaszubach. Nie będzie to jednak podróż jedynie krajoznawcza. Będzie to spotkanie z osobistymi Kaszubami pewnego artysty. Na kilka letnich tygodni NCK odda Centrum św. Jana wspomnieniom, osobistym emocjom i prywatnym przemyśleniom Michała Szlagi – fotografa i dokumentalisty, uznanego w Polsce i na świecie fotoreportera.

 

Pierwszoplanowymi bohaterami tej wystawy staną się obiekty, multimedia i przedmioty – pamięć, obsesje, artystyczne początki, korzenie artysty. Do odbioru tej ekspozycji zaangażujemy nasze zmysły: wzrok, słuch, węch i dotyk.

Na wystawie zobaczymy obiekty, prace wideo, instalacje oraz fotografie.

 

Komentarz Anny Mituś

Wystawa opowiada o Kaszubach i obsesjach, tak gęstych, że stają się konkretnymi rzeczami. Michał Szlaga wielokrotnie odwoływał się w pracach do swojej kaszubskiej tożsamości. Szeroko znany jest jednak z uniwersalnych fotograficznych projektów, mówiących o Polsce i jej społecznej historii, szczególnie tej związanej z Gdańskiem. Tym razem kopie (dosłownie) w ziemi, z której pochodzi.

 

Zawartość pokazu sięga po najwcześniejsze wspomnienia artysty. Osobiste emocje i biograficzną archeologię Szlaga traktuje jako swoiste studium przypadku, pyta: co sprawia, że powołujemy do życia mityczne obrazy i trwamy przy nich? Skąd bierze się i jak działa ich moc? Jacy aktorzy występują i wpływają na nasz odbiór tej sceny i działania, które decydujemy się podjąć, stojąc na niej? Dokąd sięga nasza odpowiedzialność? W jakich warunkach osobiste fiksacje na momentach, widokach, czy przedmiotach składają się na kulturową przestrzeń wspólną?

 

To pierwsza prezentacja znanego gdańskiego dokumentalisty, która zdecydowanie odchodzi od fotografii. Jej pierwszoplanowymi bohater/k/ami będą obiekty, przedmioty znalezione, a nawet fizyczne wycinki jego prywatnego, kaszubskiego krajobrazu. Pokaz ma wprawdzie swoje istotne źródła w spojrzeniu fotograficznym i jego mitologizującym wypłaszczeniu, pojawią się też wielkoformatowe fotograficzne i filmowe obrazy, zdjęcia te jednak oddalają się od dokumentalnej funkcji przypisywanej fotografii. Nie są zapisem konkretnych miejsc, krajobrazów, sytuacji. Pojawiają się na nich sentymentalne i mityczne motywy, czerpiące zarówno z osobistego, lokalnego, jak i szerszego kulturowego imaginarium. Skojarzenia z nastrojowym malarstwem romantycznym są tu raczej jednak nie tyle przypadkowe, ile wyrachowane. Szlaga to świadomy historii medium realista. Mocno odczuwa związek obrazu z jego emocjonalnym i symbolicznym oddziaływaniem.

 

Wystawa operuje pełnym sensorium, od obrazu, dźwięku, ruchu, po zapach, dotyk i zanurzeniowe odczucie obecności w konkretnym punkcie wobec wszystkich tych doznań. Wchodząc w nią i przyjmując kolejne perspektywy, uczestniczyć będzie można w zaprojektowanym przez autora intersubiektywnym misterium. Podążyć za ścieżką wyznaczoną przez sugestywne wskazówki artysty lub pozostać na własnych torach.

 

Wystawie towarzyszyć będą oprowadzania kuratorskie 1.07, 27.07, 5.08.

 

---

 

FESTIWAL KULTUR „OKNO NA ŚWIAT”

25-27.08.2023 r. 

13. Festiwal Kultur „Okno na świat”

 

Po raz 13. wraz z gośćmi Nadbałtyckiego Centrum Kultury wyruszymy w dźwiękową podróż po tradycjach i kulturach. W tym roku usłyszymy jak zachodnioafrykańskie rytmy voodoo łączą się z europejskim jazzem i rockiem. Do tańca porwą nas bałkańsko-żydowskie pieśni, a polskie utwory ludowe z okolic Łęczycy oczarują jazzową interpretacją. Wprost z lwowskich teatrów pojawią się piękne strofy ukraińskich poetów, które dzięki wyjątkowym aranżacjom, pozwolą poczuć magię literacko-muzycznego misterium. Nie zabraknie muzyki z Ameryki Południowej, w autorskich improwizacjach wprost z wielokulturowego Berlina. Będzie z nami Stanisław Soyka, który wystąpi w duecie z muzykiem z Gambii, Bubą Kuyatehem w programie „Action direct tales”.

 

Festiwal „Okno na świat” to nie tylko muzyka. To trzy dni warsztatów: rękodzieła, tanecznych, malarskich i, co warto podkreślić, dostępnych zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, jak i przedstawicieli różnych narodowości zamieszkujących region. To także wystawa prac Rity Staszulonok inspirowanych poetyckim tłumaczeniem nazw dźwięków.

 

PROGRAM:

Koncerty:

NCK – Centrum św. Jana w Gdańsku, ul. Świętojańska 50
Café Absinthe, ul. Korzenna 33/35

 

25.08, piątek

18.00 Kapela Irka Wojtczaka (PL)

19.30 Pirih i Batih (UKR)

21.00 Afterparty, Café Absinthe, ul. Korzenna 33/35

 

26.08, sobota

18.00 Soyka & Buba Kujateh (PL/GMB)

19.30 Helsinki Cotonou Ensemble (FIN/BJ)

21.00 Afterparty, Café Absinthe, ul. Korzenna 33/35

 

27.08, niedziela

18.00 Cisco Pema Trio (DE/AR)

19.30 Amsterdam Klezmer Band (NL)

 

Wydarzenia towarzyszące:

Ogród przy NCK – Centrum św. Jana w Gdańsku, ul. Świętojańska 50

 

25.08, godz. 15.00-17.00 

Pokaz i nauka haftu ukraińskiego
Prowadzenie:
Nataliia Kovalyshyna

Od starożytności do czasów współczesnych haft jest jedną z popularniejszych technik zdobienia tkanin. NCK zaprasza do ciekawej podróży w świat ukraińskiego haftu i kultury ludowej. Poznamy wzory haftu pochodzące z różnych regionów Ukrainy — motywy, ornamenty, różnego rodzaju techniki i specyfikę wykonania, szeroką gamę barw i wzorów, zastosowanie. Swoją wiedzą podzieli się mistrzyni sztuki ludowej Nataliia Kovalyshyna.

 

Warsztaty tradycyjnego ukraińskiego malarstwa petrykiwskiego
Prowadzenie: Marta Zvarych 

Podczas otwartych warsztatów będziemy mieli okazję poznać sztukę petrykiwską. Malarstwo to pochodzi z obwodu Dniepropietrowskiego z wioski Petrykiwka. Jest to dawna technika, która polegała na dekorowaniu i ozdabianiu chat i elementów wnętrza, później i przedmiotów użytku codziennego. Dominują w niej motywy kwiatowe, zwierzęce, pejzaż oraz ludzie. Niesamowita kolorystyka oraz nietypowe techniki malowania przedstawiają nam magiczny świat sztuki petrykiwskiej, która została uznana w 2013 roku przez UNESCO za Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe. Warsztaty poprowadzi Marta Zvarych — malarka, projektantka wnętrz, tatuażystka preferująca styl folkart.

 

Warsztaty malowania na lnianych torbach oraz t-shirtach (na lnie, lnianych materiałach)
Prowadzenie: Ivanna Rubliuk

Krok po kroku przejdziemy przez cały proces: tworzenie tzw. moodboardów, tworzenie wstępnego szkicu, przekształcenie szkicu w rysunek na produkcie np. torebka, koszulka itp. Przygotujemy wybrany produkt do malowania farbami akrylowymi i przejdziemy przez wszystkie etapy tworzenia obrazu na tkaninie. Prowadząca: Ivanna Rubliuk — artystka, grafik komputerowy oraz ilustratorka, ekspertka w dziedzinie ręcznie malowanych obrazów oraz murali artystycznych. Absolwentka studiów magisterskich Akademii sztuk pięknych w Gdańsku na kierunku grafika projektowa oraz Wschodnioeuropejskiego Uniwersytetu im. Łesi Ukrainki na kierunku malarstwo, sztuka dekoracyjna, restauracja oraz pedagogika.

 

26.08.2023
11.00-15.00
Warsztaty visual vernihular | obowiązują zapisy
Prowadzenie: Edyta Kozub

NCK zaprasza na warsztaty Visual Vernacular otwarte dla wszystkich, którzy chcą zapoznać się z rodzajem sztuki, związanej mocno z Kulturą Głuchych, ale odwołującej się do uniwersalnego przekazu emocji i opowiadania historii za pomocą ekspresji ciała, mimiki. Warsztaty poprowadzi Edyta Kozub – jedyna polska artystka VV.

 

Visual Vernacular to rodzaj sztuki, dla której inspiracją jest kino, komiksy, gry wideo oraz życie. Forma ekspresji teatralnej, która łączy elementy takie jak mimika twarzy, pantomima, gesty, język migowy, storytelling i poezja kształtu, ruchu ciała. VV to doskonały sposób, aby pokazać ludziom piękno Kultury Głuchych. Jest wyjątkową formą literacką, należącą jedynie do środowiska Głuchych, nie można znaleźć jego odpowiednika w żadnej innej kulturze.

 

Edyta Kozub – pasjonatka i lektorka polskiego języka migowego, od wielu lat zaangażowana w szerzenie wiedzy na temat Kultury Głuchych. Od kilku lat polska artystka Visual Vernacular. Podkreśla, że jest zakochana w tej szczególnej technice artystycznego wyrazu. O VV mówi: „Szczerze mówiąc, tego brakowało nam w Polsce. Naprawdę przyjemność sprawia mi oglądanie storytellingu przy użyciu gestów, czuję się jakby wciągnięta do filmu, jak gdyby to działo się naprawdę”.

 

15.00-17.00
Pokaz i nauka haftu ukraińskiego
Prowadzenie: Natalia Kovalishyna

Warsztaty tradycyjnego ukraińskiego malarstwa petrykiwskiego
Prowadzenie: Marta Zvarych 

Warsztaty malowania na lnianych torbach oraz t-shirtach
Prowadzenie: Ivanna Rubliuk

 

27.08

13.00-15.00
Warsztaty beatbox | obowiązują zapisy
Prowadzenie: Jan Elf Czerwiński

Sesje warsztatów sztuki human beatbox połączonych z krótkim pokazem. W trakcie lekcji uczestnicy uczą się podstawowych technik wydobywania dźwięków imitujących perkusje przy użyciu aparatu mowy, po czym tworzą z niej rytmy pod przewodnictwem Jana Elfa, trzykrotnego mistrza polski w beatboxie. W zajęciach mogą uczestniczyć wszyscy chętni zdolni do wydobycia dźwięku przy użyciu ich aparatu mowy niezależnie od ich wieku i pochodzenia.

 

Jan Elf Czerwiński – to wokalista/beatboxer z Gdańska, trzykrotny mistrz polski Polish Beatbox Battle kat. loop station. Od 2017 roku tworzy i wykonuje autorską muzykę na urządzeniu zapętlajacym, przepuszczając swój głos przez procesory efektowe, choć umiejętności beatboxowe i wokalne nabywał już wcześniej, zaczynając w 2006 roku. W trakcie swojej kariery udało mu się uzyskać wyróżnienie w programie Szansa na Sukces, reprezentować Polskę na światowych mistrzostwach loopowania Looping Masters w Berlinie, skomponować muzykę do licznych spektakli (m.in. „Czerwony kapturek w gotik stajlu” kolektywu Mololo, który trafił do finału konkursu Best OFF) oraz zetknąć z wieloma wspaniałymi artystami.

 

15.00-17.00
Turcja. Koncert z opowieścią o instrumentach i aktywizacją. Pokaz pisma tureckiego

 

Wystawa:

18.08-10.09.2023
„Musical Industry” – wystawa malarstwa Rity Staszulonok z Białorusi
Centrum św. Jana w Gdańsku ul. Świętojańska 50

wernisaż: 18.08, godz. 18.00
podczas wydarzenia odbędzie się koncert akordeonisty Yegora Zabelova z Białorusi

 

„Musical Industry” to seria obrazów inspirowanych poetyckim tłumaczeniem nazw dźwięków.

Do – Dominus (Pan)

Re – rerum (materia)

Mi – miraculum (cud)

Fa – familias рlanetarium (układ słoneczny)

Sol – solis (słońce)

La – lactea via (droga mleczna)

Si – siderae (niebiosa)

Każdej z nut odpowiada dawny instrument muzyczny (tamburyn, portatyw, cytra, lutnia, fidel, harfa) i kolor spektralny, zaczynając od czerwonego i kończąc na fioletowym. Ten niezwykły dźwiękowo-wizualny koncert rozgrywa się w gdańskiej scenografii.

 

Rita Staszulonok – jest absolwentką Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych; Stypendystką Gaude Polonia, Instituto, Sacatar, Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego, a także Stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

Yegor Zabelov to jeden z najbardziej oryginalnych akordeonistów w Europie Wschodniej. Jest kompozytorem, autorem muzyki do spektakli teatralnych i filmów. Jego muzykę można określić jako eksperymentalną mieszankę akordeonu, awangardy, jazzu i dźwięków neoklasycznych. Po występach w całej Europie ze swoim duetem Gurzuf skupił się na karierze solowej, która czasami rozszerza się do trio. Jest znany z tworzenia niesamowitych dźwięków wykraczających poza zwykłą muzykę akordeonową. Inspiruje się muzyką minimalistycznych klasyków takich jak: Philip Glass, Steve Reich, Michael Nyman, a także Arvo Pärt, fiński eksperymentalny akordeonista Kimmo Pohjonen i trio jazzowe Esbjörn Svensson Trio.

 

www.nck.org.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.