Krakowski Festiwal Filmowy uroczyście otwarty!

-
31.05.2023
Wielkie otwarcie Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Krakowski Festiwal Filmowy to najważniejsze w Polsce święto kina dokumentalnego, krótkometrażowego i animowanego. To przestrzeń, gdzie wybitni i uznani filmowcy z całego świata spotykają się z debiutantami, a publiczność staje oko w oko z twórcami i bohaterami filmów. To festiwal uroczystych premier i trampolina do międzynarodowej kariery, ale przede wszystkim miejsce spotkań tych, którzy kochają kino – w kameralnych salach legendarnych krakowskich kin studyjnych i w wirtualnym świecie seansów online. Serce dokumentu i krótkiego metrażu bije w Krakowie! 

 

Ceremonia otwarcia festiwalu odbyła się 29 maja (poniedziałek) o godz. 19.00 w wypełnionej po brzegi legendarnej sali Kina Kijów. W wydarzeniu wziął udział Andrzej Kulig – I Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, członkowie i członkinie wszystkich gremiów jurorskich oraz reżyserka filmu otwarcia. 

 

Festiwal otworzył najnowszy film dokumentalny Margreth Olin – Pieśni ziemi. Reżyserka przed trzydziestu laty opuściła rodzinny dom. Dziś odwiedza z kamerą górskie rejony zachodniej Norwegii, by podążając śladami swych rodziców i przodków, odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd jestem? Było to spotkanie z lokalną historią, ale przede wszystkim z dziewiczą w tym rejonie naturą, z nieustającym cyklem narodzin i śmierci. Historia rodzinna zamienia się tu w zapierający dech wizualno-dźwiękowy poemat. Film jest koprodukcją BBC i SWR we współpracy z ARTE, a producentami wykonawczymi są Wim Wenders i Liv Ullmann. 

 

W tym roku w programie znajdzie się ponad 190 filmów z całego świata, w tym ponad 100 premier światowych i polskich, a festiwal odbędzie się w kinach (od 28 maja do 4 czerwca) i w Internecie na platformie KFF VOD (od 2-18 czerwca)! Filmy zostaną zaprezentowane w 4 konkursach: 3 międzynarodowych (dokumentalny, krótkometrażowy i DocFilmMusic), w konkursie polskim oraz w licznych cyklach pozakonkursowych i pokazach specjalnych.

 

Każdy może zostać Insiderem, jak głosi tegoroczna identyfikacja wizualna Festiwalu. Poprzez filmy przyjrzymy się z bliska fascynującym sytuacjom i poznamy nieznane fakty z historii, odwiedzimy odległe miejsca i zajrzymy w niedostępne rejony, ale przede wszystkim staniemy oko w oko z niezwykłymi bohaterami i staniemy się świadkami ich niesamowitych losów. W centrum filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest człowiek i jego własna opowieść.

 

Gościem specjalnym tegorocznej edycji jest kinematografia hiszpańska. W ramach cyklu Fokus na Hiszpanię zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne z Hiszpanii oraz program dla dzieci i młodzieży. Cykl otworzy najnowszy i zarazem ostatni film zmarłego w lutym tego roku – Carlosa Saury: dokument Ściany mogą mówić. Przedstawiciele branży filmowej Hiszpanii i Polski podczas festiwalowych spotkań będą mieli okazję nawiązać kontakty w zakresie koprodukcji. Partnerami cyklu są AC/E Acción Cultural Española, Ambasada Hiszpanii i Instytut Cervantesa w Krakowie

 

Znamy już także tegorocznego laureata nagrody Smok Smoków za wybitny wkład w rozwój światowego filmu animowanego. W tym roku odbierze ją Michael Dudok de Wit, laureat Oscara i wielu innych prestiżowych nagród na światowych festiwalach, autor m.in. Czerwonego żółwia – pięknej baśni dla dorosłych i słynnej animacji Ojciec i córka. Michael Dudok de Wit będzie osobiście obecny w Krakowie. Ceremonii wręczenia nagrody, tradycyjnie będzie towarzyszyła retrospektywa twórczości laureata oraz master class otwarty dla filmowców oraz wszystkich miłośników animacji. Partnerem programu jest Ambasada Królestwa Niderlandów.

 

Dźwięki muzyki. Nieśmiertelni to gratka dla widzów spragnionych dobrej muzyki, wybitnego kina i pięknych okoliczności przyrody. W najpiękniejszym plenerowym kinie świata Pod Wawelem oraz przy nowohuckiej Łaźni Nowej tym razem nieśmiertelne głosy żeńskie i męskie, kultowe wokalistki i wokaliści. Wszyscy już nie żyją, ale ich twórczość zupełnie się nie starzeje i przez wiele następnych lat będzie dla wielu inspiracją, będzie dodawać energii lub koić. Wśród twórców prezentowanych filmów laureaci wielu nagród, w tym Oscarów, jak Asif Kapadia (Amy), a zarazem goście naszego festiwalu sprzed lat, jak Kevin MacDonald (Whitney) i Brett Morgan (Kurt Cobain: życie bez cenzury). Partnerem cyklu jest PGE Energia Ciepła i Radio Kraków.

 

Jak co roku, w programie Festiwalu znajdzie się sekcja Docs+Science – pokazy fascynujących dokumentalnych filmów naukowych. Tematem tegorocznej edycji jest utopia, a inspiracją wiersz Wisławy Szymborskiej pod tym samym tytułem. Utopia to słowo, w którym pobrzmiewają echa zdradzonych rewolucji, milionów zdeptanych życiorysów. Zapisane w języku ideologii powiewało nad polami śmierci i obozami zagłady. To synonim nieosiągalnego, jak dowodzą doświadczenia XX wieku, stanu wszechsprawiedliwości. Kuratorem cyklu jest Karol Jałochowski a współorganizatorem portal Pulsar.

 

Wyjątkowo kształtuje się tegoroczny program Panoramy polskiego dokumentu.Panorama artystów i zjawisk artystycznych, począwszy od tych nam najbliższych, krakowskich. Obejrzymy m.in. portrety laureata Smoka Smoków, wybitnego twórcy filmów animowanych, Jerzego Kuci oraz ulubieńca Martina Scorsese, wizjonera filmowego, Wojciecha Jerzego Hasa. Poznamy też niezwykłe środowiska twórcze – legendarny Stary Teatr w Krakowie i jego artystów, Grupę Kaliską i jej happeningi, a także środowisko skupione wokół guru polskiej fantastyki i komiksu Macieja Parowskiego. Obejrzymy także prace Natalii LL i Witolda Kaczanowskiego, będące dziełami geniuszu tych wyjątkowych artystów.

 

Kids&Youth. Kino dla młodych to filmowy przegląd dla najmłodszych widzów. W programie także najgłośniejsze dokumenty minionego roku z najróżniejszych zakątków świata oraz fascynujące produkcje europejskie. Cykl jest bezpłatny dla szkolnych i przedszkolnych grup zorganizowanych. W programie znajdą się także  Retro-bajki dla najmłodszych przygotowane wraz z Filmoteką Narodową–Instytutem Audiowizualnym.

 

Ważną częścią Festiwalu jest KFF Industry – największa w Polsce platforma spotkań dla branży dokumentalnej i animowanej. Każdego roku w konferencjach, debatach, warsztatach, prezentacjach projektów w różnych fazach procesów produkcyjnych czy w targach filmowych bierze udział ponad 1000 gości z całego świata. W programie znajdzie się m.in. szeroki program Doc Lab Poland oraz CEDOC Market współorganizowane przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego.

 

Kontynuowany będzie cykl także nowy cykl KFF TALKS w ramach, którego odbędą się fascynujące spotkania i dyskusje z wybitnymi postaciami spoza filmowego świata. To rozmowy z pogranicza filozofii, nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych o kondycji świata i miejscu człowieka we współczesnej rzeczywistości. W tym roku zaprosimy na dwa spotkania:  „Utopia. Wyspa bezludna?” oraz „Czy sztuka ocali planetę?” z udziałem Michaela Dudok de Wita, Margreth Olin i Jagody Szelc.

 

Gala zamknięcia Festiwalu i wręczenie nagród laureatom odbędzie się 3 czerwca w Kinie Kijów.

 

Krakowski Festiwal Filmowy posiada akredytację FIAPF oraz znajduje się na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach oraz kwalifikuje do nagród BAFTA w kategoriach krótkometrażowych.

 

Krakowski Festiwal Filmowy realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach programu „Kreatywna Europa”, Miasta Krakowa, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, a głównym organizatorem Krakowska Fundacja Filmowa.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.