JA, KOT. Koty w sztuce Japonii i Zachodu [wystawa w Muzeum Manggha]
Ja, kot. Koty w sztuce Japonii i Zachodu jest pierwszą w Polsce i zapewne na świecie wystawą prezentującą tak szeroko i różnorodnie kocie tematy. Pretekstem do jej zorganizowania przez Muzeum Manggha są mistrzowskie drzeworyty ukiyo-e z kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego, wyobrażające „kocie sprawy”.
Mimo że zbiór ten jest stosunkowo niewielki w porównaniu do innych tematów obecnych w kolekcji Jasieńskiego, na przykład „obrazów kwiatów i ptaków” czy krajobrazów, to znakomicie ilustruje główne kocie wątki istniejące w sztuce japońskiej: piękności z kotem, kocich zabaw i przede wszystkim bakeneko yūjo (kurtyzan będących kocim potworem), a także kotów demonów z kompozycji Utagawy Kuniyoshiego. W przestrzeni wystawy towarzyszą im bohaterowie z japońskich legend i popkultury – manekineko i Hello Kitty, które zderzono z zachodnimi wyobrażeniami kotów, ich symboliką, interpretacjami, sposobami obrazowania oraz kulturotwórczą obecnością. Pojawiają się także projekty Filipa Pągowskiego dla Comme des Garçons Rei Kawakubo oraz japońskiego architekta Kengo Kumy Plan dla Tokio 2020.
Na wystawie zobaczymy dzieła z różnego czasu: od XVI do XXI wieku, wykonane w rozmaitych technikach. Jak wiadomo, koty chadzają zawsze własnymi drogami. Podobnie prace o nich trudno zamknąć w jednej tematycznej czy chronologicznej szufladce. I choć prezentowane są w dziewięciu arbitralnie wyznaczonych i nazwanych przestrzeniach – Koty w kimonach… i popularne, A nade mną kto?, Kocie tańce i koci pogrzeb, Kot i dzieci, Kot i artysta, Kot w butach, Kot i reklama, Kot i dziewczyna, Ja, kot w XXI wieku – to można je swobodnie przemieszczać, budować, niczym z klocków Lego, własne konstrukcje. Koty mogą chadzać własnymi ścieżkami, ilustrując różne problemy. Stanowią one tylko wskazówkę do poruszania się w kociej / naszej tematyce. Przedstawiają, sygnalizują, stawiają pytania, na które sami musimy znaleźć odpowiedzi.
JA, KOT
Koty w sztuce Japonii i Zachodu
Czas trwania: 26.02–4.09.2022
Idea, scenariusz i aranżacja wystawy: Anna Król
Koordynacja: Natalia Buchta
Ekspozycję uzupełnia dwujęzyczny polsko-angielski katalog ilustrujący możliwie szeroko tę tematykę oraz książka będąca antologią tekstów o kotach w literaturze japońskiej ilustrowana oryginalnym, specjalnie dla niej wykonanymi rysunkami młodych, polskich artystek.
Wystawie towarzyszyć będzie seminarium dedykowane stosunkowi do zwierząt w różnych kulturach, co wyraża się między innymi w formach używanego w stosunku do nich języka.
Na wystawie prezentowane będą dzieła z wielu kolekcji muzealnych i prywatnych (m. in. z Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Narodowego w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi).
{info. pras}