Koncerty z okazji 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w Filharmonii Krakowskiej

-
24.04.2024
Zespoły Filharmonii Krakowskiej, fot. K. Kalinowski

W piątek, 26 kwietnia 2024 roku o godz. 19.30 i w sobotę, 27 kwietnia br. o godz. 18.00 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbędą się specjalne koncerty z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Podczas tych wydarzeń na estradzie wystąpi niemal 300 wykonawców, w tym Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej, chóry dziecięce działające w instytucji – ukraiński oraz chłopięco-dziewczęcy, Chór Społeczny przy Filharmonii oraz wyjątkowi soliści: Iwona Sobotka – sopran, Anne-Lise Polchlopek – mezzosopran, tenor Benjamin Bruns oraz śpiewający barytonem Yuriy Yurchuk i Mariusz Godlewski – baryton. Całość poprowadzi dyrektor artystyczny Filharmonii Krakowskiej – Alexander Humala.

 

W programie koncertów znalazł się utwór jednoznacznie kojarzony z tą okazją – IX Symfonia d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena, wybitny manifest humanizmu i niedościgły hymn wolności ducha oraz ogólnoludzkiej solidarności. Arcydzieło muzyki, które dzięki zawartemu w finale płomiennemu apelowi o powszechne braterstwo, w kontekście jubileuszu 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nabiera szczególnego znaczenia. IX Symfonia towarzyszyła Filharmonii Krakowskiej w najważniejszych momentach jej bez mała 80-letniej historii, a zawarte w niej słowa „wszyscy ludzie będą braćmi” wyśpiewane były w tygodniu obchodów pierwszego dziesięciolecia istnienia instytucji pod batutą Waleriana Bierdiajewa, w 1982 roku, czyli  w okresie stanu wojennego, pod dyrekcją Tadeusza Strugały, czy wreszcie w 2020 roku podczas obchodów 75-lecia działalności Filharmonii Krakowskiej, nabierając dodatkowych znaczeń wobec szerzącej się na świecie pandemii koronawirusa.

 

W repertuarze obu koncertu znalazło się jeszcze jedno dzieło, które dookreśla rolę polskiego narodu i jego identyfikację we wspólnocie Unii Europejskiej – Beatus Vir. Utwór skomponowany przez Henryka Mikołaja Góreckiego na prośbę wówczas jeszcze kardynała Karola Wojtyły, a prawykonany w 1979 roku przez zespoły Filharmonii Krakowskiej podczas pierwszej pielgrzymki do Polski papieża Jana Pawła II, jednoznacznie opowiadającego się wobec wartości, które powinny stanowić fundament jedności narodów wolnego świata.

 

Bezpośrednio przed sobotnim koncertem, w Sali Złotej o godz. 16.30, odbędzie się kolejne wydanie Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Wszystko Gra” Filharmonii Krakowskiej. W spotkaniu zatytułowanym „Beethoven, nie tylko kompozytor hymnu Unii Europejskiej” udział wezmą Anna Woźniakowska i dr Iwona Sowińska-Fruhtrunk. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz. Wstęp na to wydarzenie jest nieodpłatny.

 

www.filharmonia.krakow.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.