Koncerty symfoniczne w Filharmonii Krakowskiej pod batutą Antoniego Wita

-
17.05.2022
Antoni Wit_fot. J.Multarzynski

Najbliższe koncerty symfoniczne – w piątek, 20 maja 2022 roku o godz. 19.30 i w sobotę, 21 maja 2022 o godz. 18.00 – poprowadzi dyrygent honorowy Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, maestro Antoni Wit. W programie obu koncertów znajdą się kompozycje Bogdana Kriwopusta i Stanisława Moryto, które po raz pierwszy wybrzmią w filharmonicznej sali koncertowej, a także Witolda Lutosławskiego. Solistą zaproszonym do udziału w koncertach jest jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów – Tomasz Strahl.

Urodzony w Zaporożu Bohdan Krywopust to kompozytor, pianista i wydawca, za sprawą którego w Ukrainie zaczęto wydawać utwory Fryderyka Chopina w edycji narodowej. Krakowska publiczność pozna sylwetkę tego czterdziestosiedmioletniego kompozytora, animatora i wydawcy za sprawą po raz pierwszy wykonanej w sali przy Zwierzynieckiej Uwertury ukraińskiej jego autorstwa – zwycięskiego utworu w konkursie kompozytorskim organizowanym na okoliczność 30-lecia niepodległości Ukrainy. Dzieło uznane zostało za nowy muzyczny symbol ojczyzny naszych sąsiadów. W świetle ostatnich dramatycznych wydarzeń, jakie od siedemdziesięciu kilku dni rozgrywają się za naszą wschodnią granicą, zapisany na kartach partytury „radosny pęd i apoteoza ruchu uosabiającego witalizm” (Małgorzata Janicka-Słysz) nabierają dużo głębszego, historiozoficznego odniesienia.

 

Zapowiedziany udział w koncertach Tomasza Strahla jest tym większym wydarzeniem, gdyż ten znakomity instrumentalista nie koncertował w Filharmonii Krakowskiej od ponad dziesięciu lat. Z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Antoniego Wita wykona Koncert na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową Stanisława Moryty, kompozycję, która nigdy jeszcze nie wybrzmiała z estrady naszej instytucji. Zmarły przez czterema laty kompozytor koncentrował się w swojej twórczości na melodyjności, jakości brzmienia i logicznej formie utworu. Jak zaznacza sam Tomasz Strahl „słuchając Koncertu (…) można zastanawiać się nad niegasnącym fenomenem wiolonczeli – instrumentu tak bliskiego naturze i emocjonalności ludzkiego głosu”, zaś dzieło przyrównać do „traktatu brzmieniowo-ekspresyjnego” nieodległego konstrukcjom Oliviera Messiaena.

 

Program zamknie Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego, arcydzieło na „wszechinstrument” napisane we wczesnych latach pięćdziesiątych i niezmiennie zajmujący ważne miejsce w repertuarze nie tylko polskich filharmonii.

 

Zapowiadane koncerty poprzedzi spotkanie autorskiej z Antonim Witem i i Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz, jakie odbędzie się w środę, 18 maja br. o godz. 19.00 w Sali Błękitnej w związku z wydaniem książki „Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci” z oficyny „Czytelnik”. Wywiad-rzeka z Antonim Witem, jest „fascynującą opowieścią światowej sławy dyrygenta o drodze z rodzinnego domu w Krakowie na estrady największych sal koncertowych świata. Antoni Wit mówi o swoim życiu i spotkaniach z 235 orkiestrami, którymi dyrygował na niemal wszystkich kontynentach” (Wiesław Ochman). Na spotkanie zapraszają Filharmonia Krakowska oraz Stowarzyszenie Miłośników Opery ARIA.

 

Rezerwacja: [email protected]
tel. +48 12 619 87 22

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.