Gospoda Pod Białym Koniem Benatzky'ego [obejrzyj w Arte TV]
Gospoda pod Białym Koniem w austriackich górach wygląda na spokojne, wolne od trosk miejsce, ale to, czy rozgrywająca się tam historia zakończy się happy endem wcale nie jest takie pewne! Opera w Lozannie prezentuje operetkę Ralpha Benatzky'ego w bardzo popularnej francuskiej wersji Paula Bonneau, we wspaniałej inscenizacji Gillesa Rico i pod dyrekcją Jean-Yvesa Ossonce'a.
W Gospodzie pod Białym Koniem atmosfera robi się gorąca: podróżujący z córką kupiec z Marsylii spędza w niej wakacje, jednak zamiast spokoju zastaje tam syna swojego największego konkurenta. Tymczasem między właścicielką „Gospody pod Białym Koniem”, Józefą, a stałym gościem hotelu, adwokatem Florèsem, rodzi się coś więcej niż tylko przyjaźń - ku rozpaczy starszego kelnera Leopolda, który pała uczuciem do swojej szefowej. Dobre rady szybko okazują się niewystarczające i w końcu sytuację musi rozwiązać sam cesarz Franciszek Józef.
W „Gospodzie Pod Białym Koniem” (L'Auberge du Cheval blanc) autentyczny folklor austriackich Alp łączy się z lekkością wiedeńskich operetek i żywiołowością berlińskich teatrów rewiowych. W Niemczech utwór ten znany jest jako Singspiel, gatunek porównywalny do opery komicznej w stylu niemieckim. Po premierze w Berlinie w 1930 r. odniósł on międzynarodowy sukces. Hitlerowcy zaliczyli to dzieło do „sztuki zdegenerowanej”. Utwór przeżył wielki renesans w niemieckich i zagranicznych kinach i teatrach głównie dzięki popularności Heimatfilmów, niemieckojęzycznych filmów o prostej, wiejskiej tematyce z lat 50. W latach 1948-1968 francuska adaptacja operetki autorstwa Paula Bonneau została wystawiona w Théâtre du Châtelet ponad 1700 razy.
To właśnie tę francuskojęzyczną adaptację proponują nam dyrygent Jean-Yves Ossonce i reżyser Gilles Rico na scenie Opery w Lozannie w bogatej wizualnie inscenizacji z barwną oprawą dźwiękową. Oprócz zmiany nazwisk i rozbieżności w fabule wersja francuska zawiera dwie kompozycje Roberta Stolza, których nie ma w wersji niemieckiej.
Fabienne Conrad i Mathias Vidal grają główne role właścicielki Józefy i starszego kelnera Leopolda. Obok nich w widowisku występują Patrick Rocca w roli marsylskiego kupca Napoléona Bistagne, Clémentine Bourgoin w roli jego córki Sylvabelle i Julien Dran w roli adwokata Florèsa.
Operę "Gospoda pod białym koniem" można oglądać w Arte TV do 29 czerwca 2022 r.
Nagranie zarejestrowane 21 grudnia 2021 roku w Operze w Lozannie.
Z :
-
Fabienne Conrad (Josepha)
-
Mathias Vidal (Léopold)
-
Patrick Rocca (Napoléon Bistagne)
-
Clémentine Bourgoin (Sylvabelle)
-
Julien Dran (Me Guy Florès)
-
Guillaume Paire (Célestin Cubisol)
-
Rémi Ortega (Profesor Hinzelmann)
-
Patrick Lapp (Cesarz)
Kompozycja :
-
Ralph Benatzky, Robert Stolz, Robert Gilbert
Inscenizacja :
-
Gilles Rico, Jean-Philippe Guilois (assistant)
Opracowanie :
-
Paul Bonneau
Kierownictwo muzyczne :
-
Jean-Yves Ossonce
Orkiestra :
-
Sinfonietta de Lausanne
Kierownictwo chóru :
-
Jacques Blanc
Chór :
-
Choeur de l'Opéra de Lausanne
Choreografia :
-
Jean-Philippe Guilois
Libretto :
-
Erik Charell, Hans Müller, Robert Gilbert
Dekoracja :
-
Bruno de Lavenère
Kostiumy :
-
Karolina Luisoni
Światło :
-
David Debrinay
Video :
-
Etienne Guiol
Kraj :
-
Francja
-
Szwajcaria
Rok :
-
2021