Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga - Koncert w ciemności w Filharmonii Śląskiej

-
06.10.2021

8 października Filharmonia Śląska zaprasza na wyjątkowy koncert w ramach projektu „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”, przybliżającego rzeczywistość osób niewidomych i niedowidzących. W świat muzyki Rossiniego, Rodrigo i Rimskiego-Korsakowa, oddziałującej na wyobraźnię i pobudzającej wszystkie zmysły zaprosi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Mikhaila Tatarnikova oraz wyjątkowy solista – gitarzysta Thibaut Garcia.

 

Koncert rozpocznie Uwertura do opery Sroka złodziejka Gioacchino Rossiniego. Przed powstaniem Wilhelma Tella (i uwertury do tego dzieła) uważana była ona za najlepszą kompozycję Rossiniego tego rodzaju. Jest żywiołowa, dynamiczna i wyraźnie słyszalne są w niej motywy z całości opery. Kanwą dla libretta jest dramat Jean-Marie-Théodore Badouin d’Aubigny’ego i Louis-Charlesa Caigneza, z którego czerpał Giovanni Gherardini, a który opiera się na prawdziwych zdarzeniach, uwiecznionych w kronice sądowej miasteczka Palaiseau pod Paryżem. Tytułowa sroka kradnie kolejne elementy cennej zastawy stołowej, a o niecny czyn zostaje posądzona Ninetta, służąca w domu właścicieli zastawy. Na szczęście wszystko kończy się dobrze, a prawdziwy złodziej zostaje zdemaskowany.

 

Następnie przyjdzie czas na Concierto de Aranjuez Joaquína Rodrigo, niewidomego kompozytora i gitarzysty, w którym solo wykona Thibaut Garcia, okrzyknięty objawieniem (kategoria „Instrumental Revelation”) podczas plebiscytu Victoires de la Musique Classique we Francji.

 

Finał koncertu wypełni barwna Suita symfoniczna Szeherezada op. 35 Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. Przeniesie nas ona w świat baśni z tysiąca i jednej nocy, opowieści o sułtanie Szachrijarze, okrutniku, który postanowił zabijać każdą ze swoich żon po jednej spędzonej wspólnie nocy. Jedyną, której udało się uniknąć tego losu, była tytułowa Szeherezada, która zabawiała go opowieściami w ciągu wspomnianych 1001 nocy. W efekcie, Szachrijar postanowił odejść od swoich okrutnych zamiarów i pozostawić kobietę na zawsze u swego boku. Kolejne części Suity odzwierciedlają poszczególne baśnie. Przez całość dzieła przewijają się także tematy sułtana i Szeherezady, które w Zakończeniu splatają się ze sobą w zgodzie.

 

8.10.2021 (piątek), godz. 19:00

 

Wykonawcy:

Thibaut Garcia – gitara

Mikhail Tatarnikov – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

 

Program:

Gioacchino Rossini – Uwertura do opery Sroka złodziejka

Joaquín Rodrigo – Concierto de Aranjuez

Nikołaj Rimski-Korsakow – Szeherezada op. 35

 

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.