TwórczyNIE u siebie. Jesienna odsłona Festiwalu Kultur „Okno na Świat”

-
06.10.2021

Twórczyni - człowiek sztuki, kobieta i artystka. Kobieta artystka. Te dwa słowa są ze sobą nierozerwalne. Bo sztuka u naszych gościń jest ich życiem codziennym. TwórczyNIE u siebie to trzy dni spotkań z kobietami, które poprzez sztukę przekazują swoje doświadczenia, rozliczają się z historią rodzimego kraju i swoją własną, rodzinną.

Podczas spotkania będzie można porozmawiać o kobiecej sile, wpływie społecznych niepokojów na proces tworzenia, poszukiwaniu inspiracji w kulturach krajów nadbałtyckich, odnajdywaniu się w nowym, zupełnie innym społeczeństwie. O trudnych decyzjach, zwykłym życiu, zmaganiu się z problemami dnia codziennego oraz o poczuciu "bycia u siebie". Trzy dni inspirujących rozmów, warsztatów i debat. Przed nami superkobiece "Spotkania ze światem" - jesienna odsłona Festiwalu Kultur "Okno na Świat".

A rozmówczyniami będą:

Joanna Bator, polska pisarka, publicystka, felietonistka, laureatka Nagrody Literackiej Nike za powieść „Ciemno, prawie noc", jurorka międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jej doktorat w dziedzinie filozofii poświęcony filozoficznym aspektom feministycznych teorii i dyskusji, jaką feministki prowadziły z psychoanalizą i postmodernizmem był  jedną z pierwszych w Polsce prac na ten temat.

Marta Frej, malarka, ilustratorka i animatorka kulturalna, autorką memów. Laureatka plebiscytu O!Lśnienia Nagrody Kulturalnej Onetu za nadanie memom rangi artystycznego dzieła; za feministyczną sztukę w internecie, która – dzięki swojej aktualności i bezkompromisowości – ma prawdziwą siłę

Wanda Hagedorn, twórczyni scenariuszy powieści graficznych, autorka autobiograficznej opowieść pt. "Totalnie nie nostalgia. Memuar" o kobietach, które walczą o swoją przestrzeń w rodzinie i społeczeństwie. (...) o podporządkowanej, ale walczącej o niezależność matce, wyemancypowanej babce i siostrach, które w różny sposób radzą sobie z patriarchalną opresją.

Katarzyna Tubylewicz, pisarka, tłumaczka, publicystka i kulturoznawczyni. Wieloletnia dyrektorka Instytutu Polskiego w Sztokholmie i attaché kultury w Ambasadzie RP w Sztokholmie. Jak sama podkreśla, wolny zawód i bliskość geograficzna pozwoliły jej na prowadzenie przez dekady podwójnego życia i mieszkanie praktycznie w obu krajach (Polska i Szwecja) na raz. Kiedy tylko może, niekiedy nawet raz w miesiącu, przyjeżdża do Polski, często też zaprasza swoich polskich przyjaciół do Szwecji. To sprawiło, że nigdy nie czuła się typową emigrantką, osobą odciętą od swoich korzeni, zmuszoną do bezwzględnej adaptacji w nowej rzeczywistości, choć doświadczeniom życia poza ojczyzną poświęciła kilka publikacji, w tym 2 powieści.

Ilona Wiśniewska, reporterka, fotografka, autorka książek podróżniczych, Kobieta Roku 2015 w plebiscycie portalu wp.pl. Mieszka na Północy Norwegii i o życiu w tych rejonach pisze swoje reportaże.

 

W tym głosie kobiecym pojawi się też głos męski. Jacek Frąś, autor rysunków do autobiograficznej powieści graficznej Wandy Hagedorn „Totalnie nie nostalgia”, podzieli się z nami doświadczeniami i refleksją z tworzenia tej bardzo osobistej dla artystki publikacji.

Porozmawiamy nie tylko o ich pracach, ale także o Polsce widzianej z perspektywy uczestniczki i emigrantki, o budowaniu kobiecej tożsamości i podróży w głąb siebie. A później zastanowimy się jakie możliwości rozwoju daje polski świat kultury oraz czy sztuka jest postrzegana jako wartościowy komentarz społeczny. Nasze działania kulturalne to tworzenie idei i projektów, ale też praca z materiałem, który nie zawsze jest przyjazny dla środowiska. Jako świadoma instytucja kultury, chcemy kontynuować działania podjęte podczas letniej 12. edycji Festiwalu Kultur „Okno na Świat” Muzyka dla Ziemi. W tym roku zdecydowaliśmy się ograniczyć druki promocyjne. I choć nasze plakaty zobaczycie w mieście, to program znajdziecie na stronie i w mediach społecznościowych NCK. Zależy nam, aby każdy z Was czuł się komfortowo - uzupełniliśmy go o teksty alternatywne.

                                                                                              - Organizatorzy o projekcie

Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej - stacjonarnie i poprzez media społecznościowe. Spotkania będzie można obejrzeć również na FB Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

PROGRAM

 

piątek, 8.10.2021

NCK - Ratusz Staromiejski oraz facebook.com/NadbaltyckieCentrumKultury

 

 • 17:00-18:15 - „Gorzko, gorzko” rozmowa z Joanną Bator

Prowadzenie: Dorota Karaś

 • 18:30-19:45 - „Totalnie nie nostalgia” - powieść graficzna bardzo osobista
  Rozmowa z Wandą Hagedorn i Jackiem Frąsiem
  Prowadzenie: Przemysław Zawrotny

 

sobota, 9.10.2021

NCK - Ratusz Staromiejski oraz facebook.com/NadbaltyckieCentrumKultury

 

 • 10:00-13:.00 - warsztat komiksowy z Jackiem Frąsiem, cz. I

Bilety: 15 zł, Link: do biletów nck.interticket.pl

Persepolis, Maus, Weź się w garść, Zaduszki, seria Marzi, twórczość Alison Bechdel i wiele innych - powieści graficzne od dawna są nie tylko wartościowym, ale niezwykle interesującym medium przekazującym życiowe historie. Autobiografie i biografie, ukazanie tła społecznego i obyczajowego, krytyka i uznanie, to wszystko możemy znaleźć na kartach komiksów. Dwudniowe warsztaty z rysownikiem i scenarzystą komiksowym, Jackiem Frąsiem, będą okazją do podzielenia się doświadczeniami, stworzenia własnej opowieści i ubrania jej w formę graficzną. Brak umiejętności rysowania nie będzie przeszkodą.

Warsztaty przeznaczone dla starszej młodzieży oraz dorosłych.

 • 15:00-16:15 - Memy zaangażowane

Rozmowa z Martą Frej
Prowadzenie: Przemysław Zawrotny

 

 • 16:30-17:45 - Portret polsko-szwedzki

Rozmowa z Katarzyną Tubylewicz
Prowadzenie: Hanna Łozowska

 

 • 18:00-19:15 - Hen daleko na Północy

Rozmowa z Iloną Wiśniewską
Prowadzenie: Hanna Łozowska

 

niedziela, 10.10.2021

NCK - Ratusz Staromiejski oraz facebook.com/NadbaltyckieCentrumKultury

 • 10:00-13:00 - warsztat komiksowy z Jackiem Frąsiem, cz. II

 

 • 16:00-17:30 - TwórczyNIE u siebie
  Rozmowa z Martą Frej, Wandą Hagedorn, Katarzyną Tubylewicz, Iloną
  Wiśniewską
  Prowadzenie: Joanna Borowik-Hołubowicz

Nasze bohaterki działają na różnych polach kultury, mają inne doświadczenia i tło życiowe. Łączą ich jednak początki - każda z twórczyń przez jakiś czas realizowała swoje pasje lub karierę w Polsce. Debata będzie okazją do podzielenia się refleksją na temat możliwości jakie Polska kraj daje artystkom, wpływie społecznych niepokojów na tworzenie tekstów kultury, poszukiwaniu inspiracji w kulturze krajów nadbałtyckich i odnajdywaniu się nowym, zupełnie innym społeczeństwie. Być może poznamy odpowiedź na pytanie: Dlaczego zdecydowały się wyjechać i tworzyć poza krajem rodzinnym?

 • 18:15 - pokaz filmu Kobieta idzie na wojnę, reż. Benedikt Erlingsson, Islandia 2018

Bilety: 5 zł, Link: nck.interticket.pl

Halla mieszka w małym miasteczku i na co dzień jest dyrygentką lokalnego chóru. Nikt nie podejrzewa, że zawsze uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii Halla po godzinach prowadzi drugie życie. Ukrywając się pod pseudonimem „Kobieta z Gór", niczym superbohaterka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska.

Film z polskimi napisami.

 Wydarzenie organizowane w ramach jesiennej edycji Festiwalu Kultur „Okno na Świat” Spotkania ze światem

Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.