Różewicz i obrazy - wystawa w Galerii Opera 8/10/2021 - 31/12/2021

-
06.10.2021

Podziwiamy Różewicza poetę, dramaturga, prozaika, scenografa. Ale czy zdajemy sobie sprawę z jego intensywnej obecności na niemal wszystkich płaszczyznach sztuki polskiej? Czy jesteśmy świadomi jego związków z malarstwem?
Na wystawie pokażemy, że związki Różewicza ze środowiskiem plastycznym są bliskie i inspirujące poetę. Już na studiach w Krakowie blisko przyjaźnił się z Drugą Grupą Krakowską. Wiele z tych przyjaźni poeta pielęgnował do końca życia.Do grona najbliższych, tych, z którymi przez lata korespondował należeli: Jerzy Tchórzewski, Jerzy Nowosielski i Ewa Kierska. W rozmowach z teatrologiem Kazimierzem Braunem Różewicz potwierdzał malarskie inspiracje swojej twórczości:

„Malarstwo to olbrzymi obszar w moim życiu. I w mojej twórczości także. […] Pół życia pisarza spędziłem w muzeach… Siedzenie godzinami nie na ławce przed obrazem, ale zamieszkanie we wnętrzu obrazu… To były moje uniwersytety… Ale również przesiadywanie, już nie godzinami, ale dniami i nocami w pracowniach naszych najwybitniejszych malarzy. To nie było tylko oglądanie ich obrazów, ale zasypianie się i budzenie się w ich pracowniach… To były długie rozmowy… A było to malarstwo awangardowe, znaczące po 1945. Jaremianka, Stern, z młodszych: Kantor, Tadzio Brzozowski, Mikulski, Jerzy Tchórzewski, Kobzdej, Ewa Kierska, Andrzej Wróblewski, Jerzy Nowosielski. To byli ludzie, z którymi ja byłem dużo bliżej niż z moimi rówieśnikami literatami. Z malarzami mówiłem o problemach sztuki”

Na wystawie w Galerii Opera ukażą się prace wspomnianych artystów opatrzone „kuratorskimi” komentarzami poety. Wystawa ma pokazać, jak ogromny wpływ wywarło malarstwo na twórczość Różewicza, który w „Wierszu doktora honoris causa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych” pisał: „Kochałem, kocham i zawsze będę kochał malarzy”.

Na wystawie będzie można przekonać się, jaki wpływ malarstwo polskie wywarło na poetę, jak go inspirowało, zachwycało, a nawet stawało się treścią jego poezji. Organizatorzy odniosą się także do cenionych przez Różewicza takich malarzy, jak Rembrandt czy Bacon, których oryginałów prac z oczywistych względów nie można pokazać, a których na wystawie ulubionych malarzy poety nie powinno zabraknąć.

Obrazy twórców związanych z Tadeuszem Różewiczem oraz pamiątki artysty, rękopisy, fragmenty tekstów – wszystko to ma służyć zainteresowaniu widza poezją i postacią Tadeusza Różewicza. „Różewicz i obrazy” to wystawa planowana w Galerii Opera Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, która, oddając hołd wielkiemu człowiekowi, pokazuje Go z nieznanej strony, a której symbolicznym – honorowym kuratorem zostanie sam poeta.

Kto jest poetą

poetą jest ten który pisze wiersze
i ten który wierszy nie pisze

poetą jest ten który zrzuca więzy
i ten który więzy sobie nakłada

poetą jest ten który wierzy
i ten który uwierzyć nie może

poetą jest ten który kłamał
i ten którego okłamano

poetą jest ten co ma usta
i ten który połyka prawdę

ten który upadał
i ten który się podnosi

poetą jest ten który odchodzi
i ten który odejść nie może

 


Bilety są dostępna w kasach (wstęp 1 zł). Wejście przez hol w lewym skrzydle teatru.

Kasy biletowe w holu głównym:
1 – 31 października: w poniedziałki nieczynne, w pozostałe dni otwarte w godz. 11.00–19.00

Butik (i kasa) w lewym skrzydle Teatru:1 – 31 października: otwarte codziennie w godz. 11.00–19.00

Galeria Opera i Muzeum Teatralne:1 września – 31 października : otwarte od wtorku do niedzieli w godz. 12.00–18.00

Więcej na temat zasad bezpieczeństwa

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.