Koncert potrójny Beethovena w wykonaniu młodych wirtuozów w Filharmonii Krakowskiej
Podczas filharmonicznych koncertów 2 lutego 2024 roku (o godz. 19.30) i 3 lutego br. (o godz. 18.00) będziemy świadkami muzycznego spotkania trzech wirtuozów swoich instrumentów – skrzypka Wojciecha Niedziółki, wiolonczelisty Michała Balasa i pianisty Michała Francuza. A wszystko za sprawą Koncertu potrójnego C-dur op. 56 Ludwiga van Beethovena, który zabrzmi w ich wykonaniu z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Erika Nielsena. Wspomniani soliści uczestniczyć będą również w spotkaniu prowadzonym przez Agnieszkę Malatyńską-Stankiewicz w ramach Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Wszystko Gra”. Rozmowa zatytułowana „Beethoven też był młody. Debiut i co dalej?" odbędzie się bezpośrednio przed sobotnim koncertem.
Anonsowane koncerty abonamentowe stanowić mogą sporą atrakcję dla melomanów, zarówno ze względu na dobór repertuaru, jak i zaproszonych artystów. Podczas wieczorów zabrzmi bowiem nie tylko melodyjny Koncert na fortepian, skrzypce i wiolonczelę Beethovena, ale także II Symfonia D-dur op. 73 Johannesa Brahmsa. Całość zaś otworzy uwertura do opery Wolny strzelec Carla Marii von Webera. Oba koncerty poprowadzi po raz pierwszy obecny na krakowskiej estradzie amerykański dyrygent Erik Nielsen, będący również licencjonowanym harfistą i oboistą z dyplomem Juilliard School w Nowym Jorku.
Co zaś się tyczy solistów – każdy z nich miał okazję występować dla krakowskich melomanów. Wojciech Niedziółka – wykonał w Filharmonii Krakowskiej entuzjastycznie przyjęty recitale skrzypcowy krótko po występie w półfinale Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 2022 roku, podczas którego otrzymał tytuł najlepszego reprezentanta Polski. Michał Balas to absolwent krakowskiej Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego. Jeszcze jako jej uczeń wygrał Johansen International Competition for Young String Players w Waszyngtonie, jeden z najważniejszych międzynarodowych konkursów smyczkowych dla młodzieży, który stał się dla tego artysty prawdziwą trampoliną do sukcesów na arenie międzynarodowej. Wiolonczelista miał już okazję występować na scenie Filharmonii Krakowskiej w kreacji Concerto grosso na trzy wiolonczele i orkiestrę Krzysztofa Pendereckiego podczas koncertu z okazji urodzin Elżbiety Pendereckiego w 2022 roku. Trzeci ze wspomnianych solistów – pianista Michał Francuz, to także koncertujący kameralista – w tej roli wykonywał dla publiczności Filharmonii Krakowskiej wraz z innymi artystami tria Johanessa Brahmsa i Artura Malawskiego oraz kwintety Franza Schuberta, koncertował również solo w ramach programu „Scena Muzyki Polskiej” Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w 2022 roku. Wszyscy trzej soliści, zaproszeni do klubowej dyskusji przez Agnieszkę Malatyńską-Stankiewicz, będą mieli okazję opowiedzieć publiczności o swojej artystycznej drodze od koncertowego debiutu po dzisiejsze osiągnięcia. Początek spotkania w Sali Złotej w sobotę, 3 lutego br. o godz. 16.30 – wstęp wolny.