Koncert Orkiestry Barokowej i Nowa Muzyka Norweska w AMKP
Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie zaprasza na nadchodzące wydarzenia. 10 stycznia odbędzie się koncert Orkiestry Barokowej Tromba Serenissima, a 11 i 12 stycznia – dwa koncerty Nowej Muzyki Norweskiej.
Koncert Orkiestry Barokowej
Tromba Serenissima
środa, 10 stycznia 2024, 19:00
Aula Florianka
ul. Sereno Fenn’a 15
Cesare Bendinelli (1542-1617) Sonata 336, Tutta L’Arte Della Trombetta (1614)
Claudio Monteverdi (1567-1643) Toccata L’Orfeo (1607)
Johann Heinrich Schmelzer (1623–1680) Sonata Natalis a 14
Giuseppe Torelli (1658–1709)
Sinfonia in D, G. 25
Koncert na trąbkę D-dur, Estine Roger 188
Allegro – Adagio – Allegro
Antonio Vivaldi (1678 – 1741)
Koncert na flet prosty G-dur RV 444
Allegro non molto – Largo – Allegro molto
Koncert na 2 trąbki C-dur RV 537
Allegro – Largo – Allegro
Olivia Petryszak flet prosty
Marie Nezdařilová flet prosty
Julie Kučerová flet prosty
Marek Drescher trąbka piccolo
Marcel Bich trąbka piccolo
Artur Kovalchuk trąbka naturalna
Tomasz Ślusarczyk trąbka naturalna, prowadzenie
Orkiestra Barokowa AMKP
Consort Trąbek i Puzonów AMKP
Bilety dostępne na miejscu godzinę przed koncertem.
---
Perspektywy muzyki norweskiej
Współczesna muzyka norweska to zagadnienie szerokie i niejednoznaczne. Z jednej strony obejmuje tradycyjną muzykę instrumentalną, z drugiej eksperymenty z elektroniką i obiektami, a jeszcze inną perspektywę daje popularny w ostatnim czasie teatr instrumentalny i performatyka. Przemiany, które zachodzą w rozumieniu dźwięku i jego źródła, a także w sposobie komunikowania się za pomocą muzyki, mają wiele wspólnego z tym, co dzieje się w ostatnich dekadach w Polsce. To czyni te dwa kraje nieodległe od siebie, nie tylko w sensie geograficznym.
Projekt zakłada realizację dwóch koncertów oraz otwartego warsztatu dla studenckich zespołów kameralnych realizowanych w ramach praktyki wykonawczej muzyki współczesnej. Udział wezmą w nim muzycy polscy i norwescy: Bit20 Ensemble, dr Adam Kośmieja (AM Bydgoszcz), mgr Ewa Liebchen, dr Mikołaj Pałosz (UMFC), mgr Anna Kwiatkowska, mgr Julian Paprocki (klarnet). Zaangażowanie artystów różnych narodowości poszerzy perspektywę i stanie się tematem do kreatywnej dyskusji.
Na koncertach Nowej Muzyki Norweskiej będzie można poznać całą różnorodność muzyki powstałej w tym kraju już w XXI wieku, w tym dzieła twórców o dobrze znanych miłośnikom nowej muzyki nazwiskach jak jak Eivind Buene, Maja Ratkje, Trond Reinholdtsen czy Rolf Wallin. Usłyszymy utwory kameralne, solowe, z elektroniką, z mediami audiowizualnymi, niekiedy z szaloną nawet akcją sceniczną, stworzone przez kompozytorów, którzy dobrze zaznaczyli swą obecność na międzynarodowej scenie współczesnej muzyki, ale także dzieła twórców młodego pokolenia.
Nowoczesność, nowe technologie, zaawansowane techniki kompozytorskie współistnieć będą z akcentami typowo nordyckimi, dzięki którym odrębność artystycznych propozycji norweskich twórców będzie mocno odczuwalna. Swoje programy przedstawią zespół Flow Unit, złożony z czołowych polskich wykonawców nowej muzyki, do którego dołączy pianistka Martyna Zakrzewska, tym razem również jako dyrygentka (11 stycznia), oraz muzycy renomowanego BIT20 Ensemble z Bergen (12 stycznia). Udział wezmą również studenci krakowskiej Akademii Muzycznej.
Organizator: Katedra Perkusji i Muzyki Współczesnej oraz Fundacja Muzyczna „Harmonie i Hałasy”
Koordynacja projektu: dr Martyna Zakrzewska
Koncerty Nowej Muzyki Norweskiej
11-12 stycznia 2024, 19:00
Sala Koncertowa AMKP
ul. św. Tomasza 43
Wstęp wolny.