Najpiękniejsze piosenki [koncert Lidii Jazgar i zespołu Galicja]

28.01.2022
Koncert Lidii Jazgar i zespołu Galicja w NCK

Nowohuckie Centrum Kultury bardzo zbliżyło się do starego Krakowa. Nikt już się nie zastanawia, gdzie ten NCK, gdyż instytucja zajęła poczesne miejsce na kulturalnej mapie miasta i oczywiście jednej z jego dzielnic – Nowej Huty.

Dyrektor Zbigniew Grzyb, sam będący artystą – gitarzystą, stworzył wspaniałe zaplecze zarówno dla artystów, jak i odbiorców sztuki. Są tutaj dwie stałe galerie – wspaniale zaaranżowane – Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Dudy-Gracza, jest też zespół galerii, w których swoje prace wystawiają najlepsi artyści Krakowa.

 

Wczoraj zauroczyła mnie świeżo wyremontowana sala teatralna, z nowym sprzętem do realizacji dźwięku, z kolorowymi reflektorami i dużą sceną. A na scenie, zaproszona do cyklicznego programu Basi Stępniak-Wilk, Lidia Jazgar i zespół Galicja, czyli Lidia – śpiew, słowo i gitarzysta Ryszard Brączek, autor muzyki do prawie wszystkich utworów, które wykonuje zespół. Pierwotnie, jakieś 36 lat temu, był to kabaret Galicja. Lidię poproszono, by zastąpiła chorą wokalistkę. Musiała świetnie się spisać, bo już na zawsze w Galicji pozostała. Kabaret przekształcił się w duet gitara-wokal, a później w wieloosobowy zespół muzyczny. Były smyczki, trzy gitary, fortepian, perkusja. Nagrali do tej pory 12 płyt (kolejne w przygotowaniu), dali setki koncertów. Wśród nich także te grane dla wyjątkowej publiczności, choćby na rzecz krakowskiego Hospicjum św. Łazarza czy Fundacji im. Brata Alberta. Lidia i Ryszard zostali odznaczeni za dobroczynną działalność Medalem św. Brata Alberta właśnie. Wiele lat temu otrzymali nagrodę na legendarnym Studenckim Festiwalu Piosenki – także nagrodę specjalną Piwnicy pod Baranami, co zapoczątkowało występy zespołu w tym niezwykłym miejscu. Związani byli z legendarnym krakowskimi klubami: Fama, Pod Jaszczurami, Arka… Przez wiele lat trwały w krakowskim Centrum Kultury „Rotunda”, słynne, wymyślone i organizowane przez Lidię, comiesięczne Galicyjskie Wieczory z Piosenką, na których gościli chyba wszyscy najlepsi polscy artyści, a także debiutanci, którzy później gwiazdami estrady zostali…

Piosenki i kolędy

Wieczór w NCK był niezwykły. Zabrzmiały najpiękniejsze piosenki Galicji, z muzyką Ryszarda Brączka, w orkiestracjach galicjowego muzyka Michała Woźniaka i zaprzyjaźnionego dyrygenta Tomasza Chmiela. Były pastorałki z pierwszej płyty zespołu, z pięknymi tekstami reżysera Waldemara Śmigasiewicza, które na płycie Lidia śpiewa w duetach z Jackiem Wójcickim i Andrzejem Sikorowskim. Były też utwory z innych albumów. Była kolęda. Śpiewaliśmy wszyscy. Głęboki alt wokalistki wspaniale uzupełniała pełna orkiestra symfoniczna. Kapitalne barwowo puzony, świetna trąbka, doskonale czujące klimat tej muzyki flety. Był pełny zestaw perkusyjny, z kotłami włącznie! Bardzo dobrze (to rzadkość) nagłośniona gitara Ryszarda dodawała smaku, konkurując z fortepianem. Frunęłam poprzez trawy w pięknej piosence „Łąka i wiatr” z niezwykłym tekstem autorstwa ojca franciszkanina Andrzeja Zająca. Była moja ulubiona „Szara suknia” (prawdziwy tytuł „Jak wiatr (o, o)” z tekstem Lidii. W kolędzie słyszeliśmy dzwoneczki u sań, a w niektórych piosenkach instrumentalne sola członków orkiestry. Wspaniałej orkiestry! Krakowska Młoda Filharmonia, bo tak brzmi skrócona nazwa tego zespołu, z werwą i pasją wykonywała swoje zadanie pod batutą Tomasza Chmiela. Wspierali ją absolwenci macierzystego Zespołu Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie. A z przygotowaniami do koncertu łatwo nie było, bo w Małopolsce trwają ferie, a i czas pandemiczny, więc nie wszyscy młodzi muzycy wystąpić zdołali… Szkolną orkiestrę wspaniale dopełniło grono absolwentów, którzy z entuzjazmem, tak jak przed laty, zespołowi Galicja towarzyszyli. Nie obyło się więc bez wspomnień… Choćby Weronika (pierwsze skrzypce), która wykonała solo w kołysance „Śpij, maleńki” dokładnie tak samo jak przed czternastu laty. Bałam się, że będzie mało ludzi – a tutaj pełna sala! Słuchając ostatniej, pięknej piosenki, a właściwie pieśni o św. Janie Bożym, „Bogu i ludziom jesteś drogi” (z płyty „Fate Bene Fratelli” do tekstów znakomitego poety, zaprzyjaźnionego z Lidią i Ryszardem, Leszka Aleksandra Moczulskiego), myślałam, co będzie z nami… Po tym, co się wydarzyło, jakże smutna była myśl, że kiedyś aktorzy grali w maskach, a teraz to my – publiczność siedzimy zamaskowani. Nie widać, czy się uśmiechamy, czy płaczemy, nie możemy chwycić się za ręce, żeby się kołysać i z Lidią śpiewać – do czego przez wszystkie lata koncertowania wokalistka swoim zwyczajem zawsze zachęcała… Nie mam kryształowej kuli, więc nie wiem, kiedy pandemia się skończy… Ale wiem, że takie spotkania, takie koncerty, które „otwierają oczy i serca”, są nam bardziej potrzebne niż dawniej. Ta chwila, gdy możemy się wzruszyć, zatopić się w muzyce i poezji, to nasza ochrona przed złem. Mimo wiadomości, które do nas dochodzą, mimo lęków i obaw, kiedy Lidia Jazgar powtarza, że wszystko będzie dobrze, a najlepsze dopiero przed nami, naprawdę jej wierzymy. Taka jest siła muzyki i słowa.

 

Trafnie ujęła już dawno swoisty fenomen zespołu Galicja dziennikarka Teresa Drozda: „Lidia Jazgar, wokalistka grupy, na koncertach oczarowuje publiczność, tworząc nastrój pewnej podniosłości i wyjątkowości, równocześnie emanując ciepłem i spokojem. Z koncertów Galicji publiczność wychodzi ulepszona, pogodniej patrząc na uliczne błoto, wiadomości w telewizji i samą siebie. Warto to sprawdzić. Na sobie”. A można to sprawdzić bardzo łatwo, odkąd 122 galicjowe piosenki znalazły się w internecie i są ogólnodostępne w serwisach streamingowych. Polecam i ja! Ku pokrzepieniu ducha.

 

Dorota Pietrzyk

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.