Perły poezji w jazzowej oprawie [koncert „Baczyński 100”, Lubartowska Jesień Muzyczna]

30.09.2022
„Baczyński 100”, Lubartowska Jesień Muzyczna

Festiwal Lubartowska Jesień Muzyczna jest wydarzeniem kulturalnym organizowanym przez Fundację Rzeka EN. Podczas festiwalu lubartowska publiczność ma szansę zapoznania się z kunsztem artystów i zespołów będących przedstawicielami rozmaitych stylów muzycznych od muzyki klasycznej po jazz.

Jednym z eventów, które zorganizowano w ramach tegorocznej Lubartowskiej Jesieni Muzycznej, był koncert „Baczyński 100”. Widowisko to jest spektaklem muzyczno-poetyckim powstałym dla upamiętnienia setnej rocznicy urodzin najwybitniejszego poety pokolenia Kolumbów i żołnierza batalionu „Parasol”, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Premierowy pokaz „Baczyńskiego 100” miał miejsce w Amfiteatrze na Woli w Warszawie 1 sierpnia 2021, czyli w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

Koncert „Baczyński 100” prezentowany podczas Lubartowskiej Jesieni Muzycznej odbył się 18 września w sali Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie. W widowisku wystąpili m.in. kompozytor i pianista jazzowy, uhonorowany nagrodą Grammy za płytę Night in Calisia, Włodek Pawlik, wokaliści: Natalia Wilk i Marek Bałata oraz aktorzy: Grażyna Barszczewska i Jerzy Schejbal.

„Baczyński 100”, Lubartowska Jesień Muzyczna

Projekt „Baczyński 100”, w którym muzycznym kompozycjom Włodka Pawlika towarzyszyły interpretacje tekstów Baczyńskiego w wykonaniu pozostałych artystów, okazał się konglomeratem tyleż nieoczywistym, co zaskakująco trafnym. Utwory Baczyńskiego, czy to wyśpiewane przez Natalię Wilk oraz Marka Bałatę, czy po mistrzowsku zinterpretowane przez Grażynę Barszczewską i Jerzego Schejbala, są zaskakująco ponadczasowe i niepokojąco aktualne. Jazzowe aranżacje wierszy takich jak: Z wiatrem, Rzeczy niepokój, przejmującej Elegii o chłopcu polskim lub dramatycznej, pełnej patosu Warszawy udowadniają, iż muzyka skomponowana przez Pawlika nie tylko doskonale współbrzmi z wierszami Baczyńskiego, ale i niejako dopełnia je, wzbogacając o nowe jakości.

 

Tkanka tekstu i tkanka dźwięku przenikają się wzajemnie, tworząc razem żywy organizm, odsłaniając uniwersalność sensów ukrytych w niezwykle dojrzałych wierszach poety, który w momencie śmierci miał zaledwie dwadzieścia trzy lata. Ile da się w tak krótkim życiu zmieścić miłości, tęsknoty, wszechogarniającej grozy wojny, żalu i nadziei mimo wszystko? Koncert „Baczyński 100” pokazuje, że więcej, niż można by przypuszczać. Niemała w tym zasługa Natalii Wilk, która wokalistyki na kierunku jazz i muzyka estradowa UMCS w Lublinie uczyła się pod kierunkiem samej Krystyny Prońko, a w 2022 roku uzyskała dyplom doktora sztuki. Ciepły, czasem przepełniony liryzmem, niekiedy dynamiczny i swingujący głos wokalistki doskonale nadaje się do przekazywania emocji, które pozostają w publiczności jeszcze długo po zakończeniu występu. Jeśli dodamy do tego znakomity warsztat wokalny Marka Bałaty oraz ogromną kulturę słowa oraz wrażliwość literacką prezentowaną przez Grażynę Barszczewską i Jerzego Schejbala, otrzymamy przepis na wartościową rozrywkę, będącą czymś znacznie więcej niż chwilą odprężenia i odskocznią od codzienności.

„Baczyński 100”, Lubartowska Jesień Muzyczna

O tym, iż wydarzenia takie jak koncert „Baczyński 100” są ważne i potrzebne, świadczy również bardzo pozytywna reakcja publiczności, która w skupieniu słuchała kolejnych utworów, a następnie nagrodziła artystów gromkimi brawami i owacjami na stojąco, domagając się bisu brawurowego wykonania Znów wędrujemy. Pozwala to sądzić, iż poezja i muzyka, nierozłączne u swego zarania w czasach, gdy wiersze były wyśpiewywane przy wtórze muzyki przez aojdów oraz wajdelotów, nadal idealnie do siebie pasują, zaś utwory Baczyńskiego w pełni zasługują na to, by zaliczyć je do klasyki polskiej literatury. W końcu, jak twierdził Italo Calvino, „Klasyk to jest taki pisarz, który nigdy nie przestaje mówić tego, co ma nam do powiedzenia”.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.