Kolejny Fryderyk dla ANAKLASIS!

-
29.04.2023
©PWM; Fryderyk dla ANAKLASIS

Fryderyki 2023 rozdane! Z Gali Muzyki Poważnej, najważniejszych nagród fonograficznych w Polsce, rokrocznie płyną wspaniałe wieści! Statuetkę w kategorii Muzyka Kameralna – Duety otrzymały RELIEFY – krążek serii PORTRAITS wydany przez ANAKLASIS. Nagrodę w Mediatece w Tychach odebrał Maciej Frąckiewicz.

 

To pierwsza płyta, na której zarejestrowano wszystkie Reliefy Andrzeja Krzanowskiego – mówił Frąckiewicz, podkreślając realizowaną przez wydawnictwo ANAKLASIS w serii PORTRAITS misję wypełniania białych plam na fonograficznej mapie polskiej muzyki współczesnej. – Dziękuję dyrektorowi Danielowi Cichemu, który chętnie przyjął mój pomysł płyty, a także całemu zespołowi PWM / ANAKLASIS, który tak pięknie tę płytę wydał – dodał akordeonista.

 

Nagrodzone Fryderykiem w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna – Duety RELIEFY, na których zarejestrowano cykl „utworów-rzeźb” Andrzeja Krzanowskiego, to efekt współpracy wielu twórców, wśród których znaleźli się również Arkadiusz Bialic, Joanna Freszel, Leszek Lorent, Marcin Zdunik i Lutosławski Quartet, którym Maciej Frąckiewicz słał podziękowania ze sceny tyskiej Mediateki.

 

Reliefy to cykl utworów wycinanych najczęściej z jednego kawałka brzmienia, czasem ze stopu dźwięków generowanych przez dwa instrumenty, które łączy fascynacja akordeonem, którego partię na krążku zarejestrował Maciej Frąckiewicz.

 

Tegoroczna nagroda pokazuje, jak istotny kierunek obrała powołana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w listopadzie 2019 roku do życia wytwórnia płytowa ANAKLASIS. W ciągu niewiele ponad trzech lat działalności zaznaczyli swoją obecność na Gali już trzema nagrodami.

 

W 2021 roku statuetkę otrzymał blu-ray z rejestracją opery AHAT-ILĪ – SIOSTRA BOGÓW Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk, wydany w serii IMAGES. W 2022 ponownie kompozytor uhonorowany został Fryderykiem za współpracę ze Szczepanem Twardochem w operze SYRENA. MELODRAMA AETERNA.

 

Oba dzieła Aleksandra Nowaka przyniosły wytwórni zwycięstwo w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa, podkreślając znaczenie dzieł tego gatunku w katalogu naszej wytwórni. Tym bardziej wytwórnia cieszy się z tegorocznego wyróżnienia, które nobilituje kameralne składy w katalogu ANAKLASIS i podkreśla misję realizowaną w serii PORTRAITS.

 

Tegoroczny laur pokazuje, że obrany przez markę ANAKLASIS cel popularyzacji rodzimej muzyki współczesnej jest ważny dla szerokiego grona odbiorców oraz polskiej kultury. Stojąc na pograniczu gatunków, wychodzi naprzeciw słuchaczom poszukującym, otwartym i gotowym na nowe wyzwania.

 

#wyostrzsłuch na serię PORTRAITS od ANAKLASIS.

 

Patroni medialni płyty: TVP Kultura, Program 2 Polskiego Radia, Culture.pl
Partner wydania: Ruch Muzyczny

 

ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION

www.anaklasis.pl

www.facebook.com/anaklasisrecords/

www.instagram.com/anaklasis

 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od 1945 roku specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów. Jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy, w 2019 roku PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – ANAKLASIS. Jako wydawca „Ruchu Muzycznego” Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. Natomiast gromadzone od początku działalności w archiwach Instytucji zasoby udostępniane są w Polskiej Bibliotece Muzycznej – cyfrowej bazie zbierającej niejednokrotnie unikatowe materiały nutowe i ikonograficzne. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej. W ramach projektu „Dziedzictwo Muzyki Polskiej” Oficyna zabezpiecza dziedzictwo muzyczne czasu zaborów i prowadzi działania przybliżające twórczość i działalność artystyczną tamtych czasów m.in. w ramach Kursu Edytorstwa Muzycznego oraz najnowszej serii podcastów „DNA Muzyki Polskiej”. Więcej na www.pwm.com.pl.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.