Cykl filmów kinematografii węgierskiej oraz koncerty i wystawy w CSK w Lublinie

-
30.10.2023
Eden, reż. Ágnes Kocsis

Kino CSK w Lublinie wznawia projekcje! Już w weekend finałowe wydarzenia w ramach IV Spotkań z kulturą węgierską, czyli najlepsze filmy ostatnich lat znad Dunaju: w piątek – Po cichu, w sobotę – Eden i na zakończenie – Trudno tak.

 

Cykl filmów kinematografii węgierskiej w ramach IV Spotkań z kulturą węgierską

3-5 LIS 2023 | Sala Kinowa CSK

Pokazy filmów węgierskich w Lublinie mają wielką tradycję. Widzowie regionu mają okazję zapoznać się na nowo z dorobkiem kinematografii węgierskiej w Kinie CSK.

 

Po cichu | Reżyseria: Zoltán Nagy | dramat obyczajowy | 2019

3 LIS 2023 | 19:00
Dávid jest utalentowanym solistą śpiewającym w młodzieżowym zespole, kiedy do grupy dołącza niepełnoletnia wiolonczelistka Nóri, chłopak nabiera podejrzeń, że między nią a 60-letnim dyrygentem jest zbyt duża zażyłość. Zaczyna mieć obsesję na punkcie rzekomego romansu i postanawia odkryć prawdę.

 

Eden | Reżyseria i scenariusz: Ágnes Kocsis | dramat | 2020
4 LIS 2023 | 19:00
Nagrody: Oficjalna selekcja (Nowe Horyzonty 2020, Flamandzki MFF)

Bohaterka filmu Éva jest uczulona niemal na wszystko, aby chronić swoje zdrowie nosi specjalny skafander. Skazana na życie w całkowitej izolacji, ma ograniczony kontakt ze światem zewnętrznym. Pewnego dnia w jej życiu pojawia się psychiatra, który postanawia sprawdzić, czy dolegliwość Évy jest prawdziwa, czy może to tylko wytwór jej wyobraźni.

 

Trudno tak | Reżyseria: Dénes Orosz | komedia obyczajowa | 2019
5 LIS 2023 | 18:00
Festiwale: MFF w Palić, Luksemburg CinEast

Gergő chcąc uszczęśliwić ciężko chorą matkę postanawia skłamać i oznajmia jej, że w końcu zostanie babcią. Co więcej, do szpitala przyprowadza swoją irytującą sąsiadkę, byłą striptizerkę, której największym atutem jest piąty miesiąc ciąży. Kiedy „babcia” ze szczęścia wraca do zdrowia, sprawy zaczynają się komplikować, kłamstwa piętrzyć, a domniemani rodzice nie mogą znieść swojego towarzystwa.

 

- wstęp wolny na pokazy filmowe, ilość miejsc ograniczona, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CSK

 

---

 

Ponadto w sobotę w Sali Operowej odbędzie się koncert muzyki popularnej wzbogaconej symfonicznymi aranżacjami i operowym rozmachem: Tre Voci „With love”, a w niedzielę Artyści słynnej Piwnicy pod Baranami zapraszają na koncert pt. „Czy pamiętasz?. W przyszły poniedziałek spektakularny spektakl – widowiskowe taneczno-akrobatyczne show zbudowane na efektownych akrobacjach, elementach teatru antycznego i hipnotyzującej muzyce: Prometeusz.

 

Koncert: Tre Voci „With love”

4 LIS 2023 | 19:00

Voytek „Soko” Sokolnicki, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj z Tre Voci to artyści nowej generacji, przepełnieni miłością do ludzi i świata, w którym ponad wszystkimi podziałami króluje muzyka. Podczas koncertów „With Love” usłyszymy przeboje muzyki popularnej wzbogacone symfonicznymi aranżacjami i operowym rozmachem. Tre Voci to wykonawcy obdarzeni niezwykłymi głosami i ogromnym poczuciem humoru. Wraz ze znakomitą sekcją instrumentalną mierzą się w swój niepowtarzalny i brawurowy sposób z największymi przebojami wszechczasów, takimi jak „Hallelujah”, „Bésame Mucho”, „Il Mondo”, „Belle”, „Everything” czy legendarne „My Way”. Pierwszy i jedyny w Polsce zespół crossoverowy, mocno oklaskiwany w kraju i na całym świecie. To trzy niezwykłe, mocne i potężne głosy

 

- bilety w Kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com

 

---

 

Koncert: Czy pamiętasz? | Piwnica pod Baranami

5 LIS 2023 | 18:00

Artyści słynnej Piwnicy pod Baranami zapraszają na koncert pt. „Czy pamiętasz?”. To muzyczno-poetycki hołd dedykowany Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie. Ewa Demarczyk i Marek Grechuta to diamenty, które pojawiają się raz na kilka dekad. Ich wyjątkowe głosy i interpretacje są nie do podrobienia. Ewa Demarczyk zadebiutowała na scenie Piwnicy pod Baranami w 1962 roku, na której szybko została okrzyknięta czarnym Aniołem Piwnicy. Marek Grechuta debiutował z zespołem Anawa w Krakowie w 1966 roku. Występy artystów zachwycały publiczność nie tylko krakowską, ale nawet obcojęzyczną. „Czy pamiętasz?” – to koncert przygotowany przez artystów Piwnicy Pod Baranami w hołdzie Demarczyk i Grechucie. Podczas koncertu usłyszymy m.in. „Tomaszów”, „Balladę o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego”, „Groszki i róże”, „Skrzypka Hercowicza”, „Na moście w Avignon”, „Grande Valse Brillante”, „Będziesz moja Panią”, „Zabij ten lęk”, „Gdziekolwiek”, „Takiej miłości”, „Niebieski młyn”, „Puchowego śniegu tren”, „Nad zrębem planety”, „Kraków” i wiele innych, także hymny piwniczne.

 

- bilety w Kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com

 

---

Prometeusz

Spektakl: Prometeusz

6 LIS 2023 | 11:30 i 19:00

Imponujący rozmachem Prometeusz nie jest popisem akrobatycznym czy tanecznym. Zawarta jest w nim wyraźna treść i historia, a elementy ruchowe są dla artystów jedynie narzędziami narracji. Kanwą przestawienia jest antyczny mit o Prometeuszu, który za pomocą wykradzionego bogom ognia budzi w ludziach rozum, myślenie, kreatywność, pasje i zainteresowanie światem. Prometeusz jest tutaj przedstawicielem humanizmu, świeckości, rozwoju i nauki, natomiast Zeus symbolizuje dogmatyczną wiarę, bezkrytyczne kultywowanie tradycji i ślepe, bezmyślne posłuszeństwo. Przedstawienie opiera się na ruchu, ale nie jest spektaklem stricte tanecznym ani pantomimicznym. Jako główny środek wyrazu artyści wykorzystują szeroko rozumiany ruch sceniczny, taniec, akrobacje oraz ekwilibrystykę cyrkową. Kolejną cechą, która może wyróżniać ten spektakl, jest jego nawiązanie w formie do teatru antycznego. Walorem realizacji jest połączenie widowiska z teatrem dramatycznym. Treść jest uniwersalna i ponadczasowa. Wielki hit wrocławskiej sceny teatralnej, zagrany już w kilkunastu miastach Polski ponad 100 razy dla ponad 100 000 widzów.

 

- bilety w Kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com

 

---

 

CSK zaprasza również na aktualne wystawy:

 

Wystawa: Zamki i Pałace Węgier

Foyer Sali Operowej

Wystawa: do 12 LIS 2023

Węgry są ojczyzną romantycznych pałaców i bajecznie pięknych zamków. Na ich basztach toczyły się bitwy rozstrzygające o losach, pomiędzy ich murami snuto intrygi, a nad ich dekoracją pracowali znani zagraniczni mistrzowie. Większość w niegodny sposób uległa zniszczeniu, ale dziś wiele odnowiono lub rozpoczęto ich odbudowę w ramach Narodowego Programu Pałaców i Narodowego Programu Zamków. Na wystawie zostanie zaprezentowane 21 plansz prezentujących zdjęcia i opisy zabytkowych obiektów.

 

- wstęp wolny

 

---

 

Wystawa „Stanisław Koguciuk. Malarz urzekający prostotą

do 31 GRU 2023

Ciche Kąty +1

Stanisław Koguciuk (1933–2021) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców ludowych z Lubelszczyzny. Przez lata działalności twórczej zdobył uznanie i sympatie oraz grono wiernych odbiorców i kolekcjonerów. Konsekwentnie tworząc swoje obrazy, doskonalił warsztat malarski i był doceniany w licznych konkursach sztuki. W 2012 roku otrzymał najważniejsze w środowisku twórców ludowych wyróżnienie: Nagrodę im. Oskara Kolberga. Całe życie mieszkał i tworzył w Pławanicach, w ostatnich latach mieszkał w Chełmie.

 

Jego twórczość obfitowała w różne tematy związane z życiem na wsi, a szczególną popularnością cieszyły się tak zwane humory, obrazki do śmiechu, w których z właściwym sobie humorem komentował odwieczne prawdy i bieżące życie społeczne.

 

W ramach projektu „Worek z farbami – skarb Stanisława Koguciuka” realizowanego przez Stowarzyszenie Anthill, na wystawie „Stanisław Koguciuk. Malarz urzekający prostotą” prezentowany jest film animowany pt.: „Cztery Pory Roku”, autorstwa Beaty Woźniak, z tekstem autorstwa Barbary Wybacz, zinterpretowanym przez Jarosława Zonia w roli narratora i udźwiękowionym przez Michała Iwanka, będący interpretacją na temat dzieł Stanisława Koguciuka.

 

Dzieła pochodzą z kolekcji prywatnej Państwa Beaty i Dariusza Mazurków.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2022.

 

- wstęp wolny

 

---

 

W STRONĘ SPOTKANIA KULTUR. Od Teatru Dramatycznego do Centrum Spotkania Kultur – wystawa poświęcona historii budowy”

Wystawa stała | Poziom +3

Wystawa rekonstruuje drogę do utworzenia Centrum Spotkania Kultur. Jest także pierwszą próbą zmierzenia się ze skomplikowanymi dziejami gmachu, w którym oprócz tytułowej instytucji swoje siedziby mają m.in. Filharmonia Lubelska, Teatr Muzyczny czy Teatr Andersena. Narracja ekspozycji obejmuje blisko pięć dekad budowy obiektu, a ponadto przywołuje wcześniejsze plany wzniesienia siedziby Teatru Dramatycznego oraz uwzględnia historię samego miejsca – jego zmieniające się w czasie funkcje i otoczenie urbanistyczne. Po meandrycznych ścieżkach dziejów budowy prowadzą licznie zgromadzone świadectwa prasowe, archiwalia i fotografie. Wystawa pozwala też zapoznać się z projektami architektonicznymi z różnych okresów historii budynku, a także umożliwia przyjrzenie się wybranym oryginalnym elementom wystroju i wyposażenia wnętrz, w końcu zaprasza do wysłuchania i obejrzenia dokumentów filmowych. Ekspozycja zachęca więc do spojrzenia na gmach Centrum Spotkania Kultur nie tylko w wymiarze wizualno-użytkowym, ale także jak na monument historii. Oba te wymiary współtworzą niepowtarzalną tożsamość CSK, a zarazem stanowią tło dla koncertów, spektakli i wystaw, które wypełniają bieżącą działalność instytucji.

 

---

 

„Teatr w Rozbudowie” – Finał procesu twórczego pracy typu site-specific

Suplement Wystawy stałej

Spocznik poziom +2 | Klatka B

Finalizacja procesu twórczego pracy typu site-specific autorstwa Roberta Kuśmirowskiego prezentowanej na poziomie +2, będącej częścią wystawy, której tematem jest zawiła historia Teatru w Budowie – „W Stronę Spotkania Kultur. Od Teatru Dramatycznego do Centrum Spotkania Kultur”.

 

„Co by się stało gdyby do realizacji przystąpiono z projektem przegranym, projektem „nr 2”, z przeprowadzonego konkursu? Jak by przebiegały procedury i losy powstawania innego budynku w tym samym miejscu? Jaką funkcję ostatecznie pełniłby taki budynek i jakie wydarzenia gościłyby w murach, może szybciej oddanego budynku? Te wszystkie pytania są dla mnie wyzwaniem, ale przede wszystkim ogromną detektywistyczną przygodą, by dotrzeć do wszystkich dokumentów, świadków tamtych wydarzeń i pomysłów zaproponowanych, jednak odrzuconych w trybie postępowania konkursu” – Robert Kuśmirowski.

 

Część wystawy została opracowana z wykorzystaniem sztucznej inteligencji!

 

Ekspozycja bezpłatna, czynna w godzinach otwarcia instytucji 08:00-21:00

 

- wstęp wolny

 

---

 

Galeria Saska

Cezary Dubiel

do 12 LIS 2023

ogrodzenie Ogrodu Saskiego

Cezary Dubiel, artysta fotografik, diaporamista. To członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej z tytułem AFRP, posiadacz dziesięciu tytułów artystycznych Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP – największej ilości tychże w Polsce. Artysta startuje z powodzeniem w międzynarodowych konkursach fotograficznych w których zdobył ponad 600 nagród w Polsce i 70 krajach świata. W swoim dorobku ma 11 wystaw indywidualnych i około 700 wystaw zbiorowych, poplenerowych, pokonkursowych i pokazów diaporam w 80 krajach na wszystkich kontynentach. Cezary Dubiel rozpoczął przygodę z fotografią od uwieczniania krajobrazu i architektury. Jego twórczość fotograficzna skupia się obecnie na trzech kierunkach – surrealistycznej abstrakcji, diaporamie oraz na fotografii lotniczej. Czerpie inspiracje z malarzy surrealistów – Dalego, Magrite’a, Sętowskiego, Beksińskiego. Juror krajowych i międzynarodowych konkursów fotografii i diaporam.

 

Wystawa została zrealizowana dzięki wsparciu Urzędu Miasta Lublin.

 

---

 

www.CSKlublin.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.