Kaszubska obsesja Michała Szlagi. Wystawa w Centrum św. Jana

-
25.06.2023
Michał Szlaga, Pòmòrsczé Kamë. Kamienie Pomorskie, instalacja performatywna, 2023; fot. mat. pras.

Wakacje to czas podróży, także po Polsce i jej krainach. Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku proponuje wyprawę po tej najbliższej – Kaszubach. Nie będzie to jednak podróż jedynie krajoznawcza. Będzie to spotkanie z osobistymi Kaszubami pewnego artysty. Na kilka letnich tygodni Centrum św. Jana zostanie oddane wspomnieniom, osobistym emocjom i prywatnym przemyśleniom Michała Szlagi – fotografa i dokumentalisty, uznanego w Polsce i na świecie fotoreportera.

 

Pierwszoplanowymi bohaterami tej wystawy staną się obiekty, multimedia i przedmioty – pamięć, obsesje, artystyczne początki, korzenie artysty. Do odbioru tej ekspozycji zaangażować będzie trzeba nasze zmysły: wzrok, słuch, węch i dotyk.

 

Na wystawie zobaczyć można obiekty, prace wideo, instalacje oraz fotografie.

Wystawa: MICHÔŁ SZLAGA Cassubie fiksum-dyrdum Redëniô. Zôczątk.

 

MICHÔŁ SZLAGA. Cassubie fiksum-dyrdum Redëniô. Zôczątk.

 

Wernisaż:  30 VI 2023, godz. 19.00
Termin: 1 VII-13 VIII 2023

Godziny otwarcia:
poniedziałek-sobota godz. 10-18
niedziela 14.00-18.00 

 

Oprowadzania po wystawie: 

1 VII 2023, godz. 18.00 – Michał Szlaga i Anna Mituś

27 VII 2023, godz. 18.00 – Michał Szlaga

5 VIII 2023, godz. 18.00 – Michał Szlaga

 

Wstęp: wolny
Udogodnienia: pętla indukcyjna

 

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Michał Szlaga. Legnij le sã w brózdã!, instalacja performatywna, 2023; fot. mat. pras.

 

Komentarz do wystawy Anny Mituś:

Wystawa opowiada o Kaszubach i obsesjach, tak gęstych, że stają się konkretnymi rzeczami. Michał Szlaga wielokrotnie odwoływał się w pracach do swojej kaszubskiej tożsamości. Szeroko znany jest jednak z uniwersalnych fotograficznych projektów, mówiących o Polsce i jej społecznej historii, szczególnie tej związanej z Gdańskiem. Tym razem kopie (dosłownie) w ziemi, z której pochodzi.

 

Zawartość pokazu sięga po najwcześniejsze wspomnienia artysty. Osobiste emocje i biograficzną archeologię Szlaga traktuje jako swoiste studium przypadku, pyta: co sprawia, że powołujemy do życia mityczne obrazy i trwamy przy nich? Skąd bierze się i jak działa ich moc? Jacy aktorzy występują i wpływają na nasz odbiór tej sceny i działania, które decydujemy się podjąć, stojąc na niej? Dokąd sięga nasza odpowiedzialność? W jakich warunkach osobiste fiksacje na momentach, widokach czy przedmiotach składają się na kulturową przestrzeń wspólną?

 

To pierwsza prezentacja znanego gdańskiego dokumentalisty, która zdecydowanie odchodzi od fotografii. Jej pierwszoplanowymi bohater/k/ami będą obiekty, przedmioty znalezione, a nawet fizyczne wycinki jego prywatnego, kaszubskiego krajobrazu. Pokaz ma wprawdzie swoje istotne źródła w spojrzeniu fotograficznym i jego mitologizującym wypłaszczeniu, pojawią się też wielkoformatowe fotograficzne i filmowe obrazy, zdjęcia te jednak oddalają się od dokumentalnej funkcji przypisywanej fotografii. Nie są zapisem konkretnych miejsc, krajobrazów, sytuacji. Pojawiają się na nich sentymentalne i mityczne motywy, czerpiące zarówno z osobistego, lokalnego, jak i szerszego kulturowego imaginarium. Skojarzenia z nastrojowym malarstwem romantycznym są tu raczej jednak nie tyle przypadkowe, ile wyrachowane. Szlaga to świadomy historii medium realista. Mocno odczuwa związek obrazu z jego emocjonalnym i symbolicznym oddziaływaniem.

 

Wystawa operuje pełnym sensorium, od obrazu, dźwięku, ruchu, po zapach, dotyk i zanurzeniowe odczucie obecności w konkretnym punkcie wobec wszystkich tych doznań. Wchodząc w nią i przyjmując kolejne perspektywy, uczestniczyć będzie można w zaprojektowanym przez autora intersubiektywnym misterium. Podążyć za ścieżką wyznaczoną przez sugestywne wskazówki artysty lub pozostać na własnych torach.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.