JOSÉ TORRES & SINFONIA IUVENTUS. Tradycyjna muzyka kubańska symfonicznie

-
13.01.2022
JOSÉ TORRES & SINFONIA IUVENTUS. Tradycyjna muzyka kubańska symfonicznie

Program José Torres & Havana Dreams Symfonicznie składa się z popularnych kompozycji wybitnych artystów z największej wyspy na Morzu Karaibskim – Kuby. Koncept zrodził się z tęsknoty José Torresa do ojczystego kraju, muzyki i mieszkańców Kuby oraz rodziny, którą przyszło autorowi pożegnać, gdy emigrował do Europy.

Tradycyjne utwory ze „złotych czasów” muzyki kubańskiej przypominają szczególnie ważną jej rolę na wyspie, także społeczną. Przeważają te o miłości, jak Como fue (Beny More), Quiéreme mucho (Gonzalo Roig), Aquellos ojos verdes (Adolfo Utrera i Nilo Menendez) czy nowsza kompozycja Mi primer amor (Mayito Rivera), ale usłyszymy także utwory obyczajowe, jak Me voy pal Pueblo (Marcelino Guerra), El manisero (Moises Simons). W programie pojawia się również charakterystyczny dla kultury kubańskiej folklor afroamerykański, na przykład w utworze Drume negrita (Eliseo Grenet). Opowiada on o obiecanej nagrodzie dla małej dziewczynki (z czasów niewolnictwa), jeśli będzie grzeczna i zaśnie. Pojawiają się tu bębny obrzędowe afrykańskiej proweniencji, nazywane bata.

 

Wraz z Sinfonią Iuventus wystąpi wspaniały muzyk, José Torres (ur. w 1958 roku w Hawanie), który od czasów swych studiów w Akademii Muzycznej we Wrocławiu związał się z Polską. Jest założycielem pierwszej w Polsce orkiestry salsowej José Torres y Salsa Tropical, a także grupy Havana Dreams gromadzącej muzyków polskich i zagranicznych wyspecjalizowanych w stylu gry i śpiewu muzyki latynoamerykańskiej. Ta właśnie grupa weźmie udział w koncercie, który z pewnością rozgrzeje słuchaczy w chłodny styczniowy wieczór! Dyrygentem będzie południowoamerykański muzyk, od młodości związany z Polską, pochodzący z Boliwii Ruben Silva. Od 1978 roku jako stypendysta polskiego rządu studiował w Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Stanisława Wisłockiego. Uczestnik i laureat wielu konkursów dyrygenckich, dyrygował orkiestrami na całym świecie. Ruben Silva dokonał również wielu prawykonań światowych dzieł współczesnych kompozytorów polskich, między innymi oper Polieukt i Baltazar Zygmunta Krauzego. Dokonał również licznych nagrań archiwalnych polskiej muzyki XX i XXI wieku. Był dyrektorem artystycznym Opery Wrocławskiej, Opery Krakowskiej, Filharmonii Koszalińskiej, kierownikiem muzycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. Od 1983 roku Ruben Silva związany jest z Warszawską Operą Kameralną. Prowadził w swojej karierze kilkadziesiąt premier operowych w wielu polskich i europejskich teatrach operowych. [pmac]

 

15 stycznia 2022, godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

 

Wykonawcy

José Torres & Havana Dreams w składzie:
José Torres | gitara tres, śpiew
Filip Torres | kontrabas elektryczny, aranżacje
Juan Carlos Hechavarria León | instrumenty perkusyjne, śpiew
Maria Rodriguez | instrumenty perkusyjne, śpiew
Miguel Fonseca | fortepian
Jakub Klepczyński | puzon
Luis Nubiola | saksofon
Maciej Giżejewski | instrumenty perkusyjne

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Ruben Silva | dyrygent

 

Podczas wydarzenia obowiązują zasady ustalone w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wraz z ich aktualizacjami:  https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.