Jazztopad Festival zapowiada program wydarzeń satelitarnych w NYC, Filadelfii i Vancouver
Amerykańska edycja Jazztopadu 2023, która potrwa od 23 do 30 czerwca, zaprezentuje serię zamówień kompozytorskich dla uznanego zespołu Lutosławski Quartet autorstwa luminarzy pianistyki jazzowej – Craiga Taborna i Uriego Caine’a, zdobywcy nagrody EMMY – kompozytora Dona Davisa oraz cenionego basisty i kompozytora Michaela Batesa. Podczas koncertu inauguracyjnego ponownie wystąpi irakijsko-amerykański trębacz i kompozytor Amir ElSaffar. Pianistka Joanna Duda zaprezentuje swoje trio. Wystąpią także wokalistka i multiinstrumentalistka Maniucha Bikont oraz basista Ksawery Wójciński.
23–30 czerwca 2023
Shift, National Sawdust, Barbès (Brooklyn)
Koncert w mieszkaniu prywatnym
Solar Myth (Filadelfia)
Dizzy’s Club & Rubenstein Atrium, Lincoln Center (Manhattan)
Revue Stage at Vancouver International Jazz Festival (Canada)
Utwory dla Lutosławski Quartet zamówiono u kompozytorów: Craiga Taborna, Dona Davisa, Uriego Caine’a i Michaela Batesa.
Wystąpią: Craig Taborn, Amir ElSaffar, Ole Mathiesen, Tomas Fujiwara, Ksawery Wójciński, Maniucha Bikont, Joanna Duda, Max Mucha, Michał Bryndal, Kirk Knuffke.
Amerykańską edycję Jazztopadu zorganizowało Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku.
Wydarzenia satelitarne Jazztopadu rozpoczną się w trzech najbardziej cenionych klubach muzycznych na Brooklynie: Shift, National Sawdust i Barbès. 26 czerwca festiwal przybierze również bardziej kameralną formę za sprawą koncertu w mieszkaniu prywatnym. W pobliskiej Filadelfii w Solar Myth, jednym z najnowszych i najbardziej ekscytujących miejsc w tym historycznym mieście na jazzowej mapie Ameryki, wystąpi pochodzący z Filadelfii Uri Caine. Kontynuując udaną współpracę Jazztopadu z Jazz at Lincoln Center, odbywająca się już dziewiąty rok z rzędu amerykańska edycja festiwalu obejmie również imprezy w Dizzy’s Club i David Rubenstein Atrium w Lincoln Center.
Wreszcie Jazztopad uda się do Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej na kanadyjski finał festiwalu z udziałem Joanny Dudy i Ksawerego Wójcińskiego oraz trębaczem JP Carterem i perkusistą Dylanem van der Schyffem, w ramach trwającej współpracy i wymiany artystów między Vancouver Internatinal Jazz Festival i Jazztopadem.
Artyści:
Luminous Grid Craiga Taborna to pierwsza część koncertowego work in progress na kwartet smyczkowy i pianistę improwizującego. Utwór jest częściowo inspirowany dziełami Agnes Martin, której abstrakcyjna twórczość zachowuje równowagę między medytacyjnymi, statycznymi i wyważonymi liniami melodycznymi i strukturami a dynamizmem i piękną niestabilnością. Utwór obejmuje interakcję między kwartetem smyczkowym a fortepianem w rozwijającym się gobelinie dźwiękowym, który ma na celu zarówno przylgnięcie do stanu równowagi, jak i ucieczkę od tego stanu.
Joanna Duda, pianistka, kompozytorka i improwizatorka, tworzy muzykę eksperymentalną z elementami jazzu i współczesnej klasyki. Artystka występuje głównie solo oraz w Joanna Duda Trio. Oba projekty zakładają łączenie dźwięków elektronicznych i akustycznych w sposób osmotyczny i organiczny. Trio, w składzie Joanna Duda, Max Mucha (kontrabas, fx) i Michał Bryndal (perkusja, elektronika), występowało w tak prestiżowych miejscach jak Ronnie Scott’s w Londynie, Le Periscope w Lyonie, Opus Jazz Club w Budapeszcie oraz na festiwalach jazzowych w Vancouver, Edmonton, Bremie i Helsinkach. Duda skomponowała również muzykę do filmu Erotica 2022 Netflixa oraz wzięła udział w nagraniu nominowanego do International Classical Music Awards albumu UNCHAINED z kompozycjami Juliusa Eastmana.
Maniucha Bikont jest śpiewaczką i antropolożką prowadzącą badania terenowe w Polsce, Ukrainie, Białorusi i Rosji. Jest członkinią zespołów muzycznych i teatralnych zajmujących się muzyką tradycyjną, rytuałami, improwizacją i niekonwencjonalnymi technikami wokalnymi. Jej duet z Ksawerym Wójcińskim w oryginalny sposób łączy improwizację jazzową z ginącymi pieśniami ukraińskiego Polesia. W swoich kompozycjach przywołują wiosnę, żniwa, wesela, miłość, pieśni dziadowskie, kolędy i kołysanki, łącząc je w opowieści odwzorowujące cykle natury i ludzkiego życia. Razem tkają opowieści przekraczające granice czasu i gatunków muzycznych, czerpiąc z archiwalnych nagrań z polskich wsi.
Michael Bates, dołączając do Lutosławski Quartet ze swoją grupą Acrobat (Marty Ehrlich, Fung Chern Hwei, Sara Schoenbeck i Michael Sarin), zaprezentuje muzykę ze swojego nowego albumu Metamorphosis, radykalnie odmienną interpretację twórczości szanowanej polskiej ikony kompozycji – Witolda Lutosławskiego. Cytując motywy z twórczości Lutosławskiego czy komponując utwory w jego duchu, Bates stworzył potężny muzyczny set, który ujawnia nowy sposób myślenia o łączeniu muzyki klasycznej i jazzu. Zawiera mistrzowskie reorkiestracje, napędzane groove’em występującym zarówno w zespołach jazzowych, jak i kameralnych. Nie stroniąc od naśladowania Lutosławskiego, tych dziewięcioro fantastycznych artystów w pełni ukaże piękno, zawadiackość, elegancję i dysonansowość muzyki Batesa.
Ksawery Wójciński to wszechstronny kontrabasista i kompozytor o dużej wrażliwości na dźwięk. Jego zainteresowania rozciągają się od muzyki dawnej po najbardziej wyrafinowaną improwizowaną muzykę współczesną. Współpracował z Charlesem Gayle’em, Mikołajem Trzaską, Satoko Fujii, Nicole Mitchell, Kenem Vandermarkiem, Matsem Gustafssonem i wieloma innymi artystami. Jest współzałożycielem takich formacji jak legendarna Emergency czy Hera. Znany jest również ze swoich wokalnych eksperymentów, które przywołują ducha takich artystów jak Tom Waits czy Frank Zappa.
Uri Caine, urodzony w Filadelfii i nominowany do nagrody GRAMMY, nagrał Space Kiss (816 Music, 2017) z Lutosławski Quartet i prowadził własne zespoły wykonujące aranżacje Mahlera, Wagnera, Mozarta, Verdiego, Schumanna i Bacha. Ostatnie jego kompozycje to Agent Orange – utwór napisany dla Filharmonii w Brukseli – oraz 4 Wunderhorn Songs, napisane dla SWF Orchestra. Caine skomponował także The Passion of Octavius Catto dla Philadelphia Orchestra z chórem gospel – dzieło celebrujące życie zamordowanego przywódcy ruchu praw obywatelskich z Filadelfii, Octaviusa Catto. Caine pracował także w zespołach prowadzonych między innymi przez Dona Byrona, Dave’a Douglasa, Johna Zorna, Arto Lindsaya, Sama Riversa i Barry’ego Altschula.
Don Davis, oprócz swojej płodnej twórczości w dziedzinie muzyki filmowej (skomponował m.in. ścieżkę dźwiękową do Matrixa) zawsze prowadził bogatą aktywność koncertową. Jego dorobek obejmuje niedawno nagraną Critical Mass for Orchestra, cztery kwartety smyczkowe, cztery tria na flet/harfę/altówkę, utwory na jeden i dwa fortepiany, oratorium, utwory chóralne, rozmaite utwory kameralne oraz operę w trzech aktach Río de Sangre. Jego twórczość znalazła się na nagraniach Arditti Quartet, Debussy Trio oraz Milwaukee Symphony Orchestra and Chorus. Artysta cieszy się na premierę swojego Screaming into the Void z Lutosławski Quartet.
Amir ElSaffar to kompozytor, trębacz, wirtuoz gry na santur i wokalista, zdobywca nagrody Doris Duke Performing Artist Award i 2018 US Artist Fellow. Jest biegły w języku współczesnego jazzu, ale stworzył również techniki gry mikrotonów i ornamentów właściwych dla muzyki arabskiej, których zwykle nie słychać w muzyce pisanej na trąbkę. Ponadto jest kontynuatorem wielowiekowej, obecnie zagrożonej, irackiej tradycji maqam, którą aktywnie kultywuje jako wokalista i wirtuoz santur. Komponuje dla dużych i małych zespołów jazzowych, tradycyjnych zespołów bliskowschodnich, orkiestr kameralnych, kwartetów smyczkowych, zespołów muzyki współczesnej oraz zespołów tanecznych.
Lutosławski Quartet wykonuje muzykę współczesną oraz utwory niedawno zamawiane, a także koncentruje się na popularyzacji muzyki polskiej, w tym utworów Lutosławskiego, Bacewicz, Szymanowskiego oraz kompozycji jednego z członków zespołu – Marcina Markowicza. Zespół, złożony z wszechstronnych i otwartych artystów, łączy współczesny repertuar z perełkami muzyki klasycznej, romantycznej i jazzowej. Współpracuje z Kennym Wheelerem, Johnem Taylorem i innymi znakomitościami jazzu, a dla wytwórni Accord nagrał pierwszą na świecie płytę z utworami kameralnymi Witolda Lutosławskiego.
Amerykańska edycja Jazztopadu to okazja do poznania najważniejszych artystów polskiej sceny współczesnego jazzu.
O Festiwalu
Jazztopad Festival, najważniejsza tego typu impreza w Polsce, organizuje swoje edycje satelitarne na całym świecie (w Japonii, Turcji, Korei Południowej) we współpracy z takimi partnerami jak Jarasum International Jazz Festival, Tokyo Jazz Festival, Akbank Jazz Festival, TD Vancouver International Jazz Festival i Jazz at Lincoln Center w Nowym Jorku. Od 20 lat festiwal zamawia muzykę u najważniejszych amerykańskich artystów, m.in. u Wayne’a Shortera, Charlesa Lloyda, Jasona Morana, Williama Parkera, Vijaya Iyera czy Terence’a Blancharda. Międzynarodowe twórcze partnerstwa Jazztopadu obejmują takie prestiżowe organizacje, jak Monterey Jazz Festival, Kennedy Center, London Jazz Festival i Los Angeles Philharmonic. Nagrania koncertowe z festiwalu zostały wydane przez ECM i Blue Note Records.
Odkąd Piotr Turkiewicz przejął stery w 2008 r., impreza stała się jednym z najważniejszych festiwali jazzowych w Europie, dynamicznym przedsięwzięciem, które prezentuje najlepsze rodzime talenty i angażuje niektóre z najbardziej znanych postaci w historii muzyki do realizacji ambitnych zamówień. Od początku Turkiewicz dążył do wywiezienia polskiego jazzu z ojczyzny, programując występy lokalnych muzyków we Wrocławiu, ale także organizując dla nich koncerty na całym świecie we współpracy z uznanymi artystami jazzowymi w USA i innych krajach.
Program występów 2023:
piątek, 23 czerwca 2023, 20:00
Amir Elsaffar, Ole Mathisen I Tomas Fujiwara, Ksawery Wójciński, Shift
411 Kent Ave.
Brooklyn, NY
---
sobota, 24 czerwca 2023, 19:30
Craig Taborn z Lutosławski Quartet – Luminous Grid (premiera)
Don Davis – Screaming Into The Void (premiera)
utwory skomponowane dla Lutosławski Quartet
Craig Taborn solo i w duecie z Ksawerym Wójcińskim
National Sawdust
80 N. 6th St.
Brooklyn, NY
---
niedziela, 25 czerwca 2023, 20:00
Joanna Duda, Max Mucha, Michał Bryndal
Ksawery Wójciński & Maniucha Bikont
Kirk Knuffke
Artyści miejscowi
Barbès
376 9th St.
Brooklyn, NY
---
niedziela, 25 czerwca 2023, 13:00
Koncert w mieszkaniu prywatnym
Artyści festiwalu, artyści miejscowi
miejsce koncertu TBA
---
poniedziałek, 26 czerwca 2023, 20:00
Uri Caine solo i z Lutosławski Quartet
Solar Myth
1131 S. Broad St.
Philadelphia, PA
---
wtorek, 27 czerwca 2023, 19:30, 21:30
Joanna Duda Trio
Dizzy’s Club @ Jazz at Lincoln Center
10 Columbus Circle
New York, NY
---
środa, 28 czerwca 2023, 19:30
Ksawery Wójciński & Maniucha Bikont
Michael Bates’ Acrobat z Lutosławski Quartet — premiera albumu Metamorphosis
David Rubenstein Atrium at Lincoln Center
---
piątek, 30 czerwca 2023, 21:00
Joanna Duda, Ksawery Wójciński, JP Carter, Dylan Van Der Schyff
Vancouver, BC
Coastal Jazz & Blues Society
Revue Stage
Vancouver International Jazz Festival
Dyrektor generalny – Andrzej Kosendiak
Dyrektor artystyczny – Piotr Turkiewicz