Jak zadbać o prawa autorskie i na nich zarabiać? Artyści dowiedzą się tego w ZAiKS Akademii

-
03.02.2024
ZAiKS Akademia

Wystartowała ZAiKS Akademia, czyli edukacyjny projekt Stowarzyszenia Autorów ZAiKS skierowany do twórców i twórczyń. Znajdą tu wszystko, co powinni wiedzieć o prawach autorskich oraz tym, jak na nich zarabiać. Pomocna platforma jest skierowana przede wszystkim do młodych artystów, dopiero wkraczających do branży.

 

Koordynatorzy ZAiKS Akademii wierzą, że ugruntowanie podstaw pomoże twórcom podejmować mądre, świadome decyzje i czuć się pewniej. Edukacyjny projekt poszerzy ich kompetencje oraz nauczy posługiwać się narzędziami, które mają już w zasięgu ręki. Artyści nawet w obliczu wyzwań, które stawia przed nimi branża muzyczna, mogą być sprawczy.

 

  • Projekt pomaga artystom muzycznym zarówno podczas początków w branży, jak i na dalszych etapach kariery. Wiedza z zakresu prawa autorskiego pozwoli im zwiększyć swoje szanse na sukces.
  • ZAiKS Akademia to portal edukacyjny oraz podcast. Artykuły w przystępny sposób przedstawiają zagadnienia związane z prawem autorskim. W rozmowach twórcy i twórczynie dzielą się swoim doświadczeniem w branży i odpowiadają na tematy związane z branżą, takie jak sztuczna inteligencja, streaming, publishing, umowy.
  • W ZAiKS Akademii młodzi twórcy dowiedzą się m.in.: jak godnie zarabiać z praw autorskich, za co przysługuje twórcom wynagrodzenie, czy prawo cytatu istnieje, co to jest buy-out? Na te i inne pytania o podstawach prawa autorskiego odpowiadają materiały w przewodniku. Towarzyszy mu przydatny słownik branżowych pojęć.

 

Na szczególną uwagę zasługuje podcast prowadzony przez Szymona Adama z ZAiKS Akademii. Pierwszymi gośćmi byli kompozytorka, autorka tekstów, wokalistka Misia Furtak, kompozytor i producent muzyczny Wojtek Urbański, a także Marcin „Pawbeats” Pawłowski, kompozytor i autor projektu Pawbeats Orchestra. Odcinków można posłuchać na Spotify oraz obejrzeć w formie wideo podcastu na platformie YouTube

 

– W rzeczywistości, w której żyjemy, ciągle musimy się edukować. Ledwie zaczynaliśmy nowy etap po pandemii, a już, znów, wdrażamy się w realia ekonomiczne – zauważa Misia Furtak, która zachęca do ciągłego aktualizowania swojej wiedzy na temat branży muzycznej. Artystka opowiedziała między innymi, o czym powinien pamiętać początkujący artysta. Chce być dla młodych twórców „mentorką, jakiej sama nie miała”.  – Branża to my. Jaką ją sobie zrobimy, taka ona będzie – dodaje.

 

Komentarz Ferida Lakhdara – wiceprezesa Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, instrumentalisty, wokalisty, kompozytora i producenta muzycznego:

Wiedza z zakresu prawa autorskiego to podstawa do tego, by świadomie wkraczać do branży muzycznej. W dobie wyzwań stale zmieniającego się współczesnego rynku muzyki ZAiKS Akademia to wyjątkowo przydatna platforma edukacyjna dla twórców i twórczyń potrzebujących merytorycznego wsparcia. 

 

Komentarz Agi Samitowskiej – koordynatorki i współinicjatorki ZAiKS Akademii, specjalistki branży muzycznej oraz technologicznej:

Artysta to zawód, który wymaga nie tylko zdolności kreatywnych, ale również biznesowych. W ZAiKS Akademii ułatwiamy twórcom pozyskiwanie informacji na temat praw autorskich w przystępnej formie. Wierzymy, że wiedza to podstawa zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych artystów we wzmacnianiu swojej pozycji w ekosystemie, jakim jest branża muzyczna. 

 

Komentarz Pawła Michalika – zastępcy dyrektora generalnego Stowarzyszenia Autorów ZAiKS:

Edukacja na temat praw autorskich jest szczególnie istotna w czasach, w których codziennie do streamingu trafia tysiące nowych utworów, a nie wszyscy twórcy otrzymują za nie godne wynagrodzenie. Młodzi artyści muzyczni to przyszłość branży, a ZAiKS Akademia wspiera ich rozwój na każdym etapie kariery. 

 

Projekt będzie wciąż rozwijany, powiększając bazę wiedzy o nowe, interesujące zagadnienia. Główna strona projektu ZAiKS Akademia znajduje się pod tym linkiem.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.