"Gwałt na Lukrecji" Brittena w Polskiej Operze Królewskiej

-
05.05.2022
"Gwałt na Lukrecji" Brittena w Polskiej Operze Królewskiej

O swojej inscenizacji Kamila Siwińska, reżyserka spektaklu, mówi „Dzieło Brittena jest piękne, dobre i mądre, ale zawsze warto się zastanowić, jak to rezonuje ze współczesnością i jak nas dziś dotyka. Co dziś może ono wnieść do naszego życia? Myślę, że w momencie, kiedy wciąż toczy się i powraca dyskusja na temat przemocy wobec kobiet, ale także przemocy w różnych środowiskach: w szkolnictwie, w tym w artystycznym, w pracy, w instytucjach kultury, to przedstawienie może być głosem w tej dyskusji.”

Opera The Rape of Lucretia  (Gwałt na Lukrecji), napisana w 1946 roku, stanowi w twórczości Benjamina Brittena (1913-1976) zwrot ku formie o intymnym i kameralnym charakterze. Niewielka obsada – zarówno wokalna, jak i instrumentalna – ukazuje geniusz twórcy w zakresie kształtowania brzmienia zespołu. Poszczególne arie są niezwykle sugestywne, ale i zróżnicowane – przejmująca delikatność współbrzmień w scenach nocnych jest przeciwstawiona sile ekspresji fragmentów mocniej nacechowanych emocjonalnie. 

 

Tematem opery jest na wpół legendarna historia Lukrecji, której piękno i wierność zostały zbrukane przez niegodny czyn Sekstusa z etruskiego rodu Tarkwiniuszy. Antyczna opowieść o miłości, honorze i zdradzie daje asumpt do psychologicznego spojrzenia na akt przemocy i los ofiary, nierówność w relacji mężczyzny i kobiety, ich różne postawy wobec świata. W dramacie Lukrecji, w sposób symboliczny, odbija się także sytuacja ówczesnego Rzymu, niszczejącego pod panowaniem etruskiej dynastii. Dodatkowo, w dziele Brittena podjęta zostaje próba wpisania tej historii w chrześcijański kontekst. Wielowymiarowość dzieła daje pole do popisu dla interpretatorów – zarówno realizatorów, jak i wykonawców, spośród których nie tylko każdy śpiewak, ale i każdy instrumentalista jest solistą.  

 

Benjamin Britten
THE RAPE OF LUCRETIA (Gwałt na Lukrecji)

Spektakle 7, 8, 12 i 13 maja 2022 r., godzina 19.00
Teatr Królewski w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

 

KIEROWNICTWO MUZYCZNE LILIANNA KRYCH

REŻYSERIA, SCENOGRAFIA, WIZUALIZACJE KAMILA SIWIŃSKA
RUCH SCENICZNY TOBIASZ BERG
REŻYSERIA ŚWIATEŁ PAULINA GÓRAL
KOSTIUMY SCENICZNE TOMASZ ARMADA
KOSTIUMY FILMOWE MARLENA SKONECZKO
ASYSTENT DYRYGENTKI KAROL SZWECH
ASYSTENTKA REŻYSERKI AGNIESZKA KOZŁOWSKA
INSPICJENTKI TATIANA HEMPEL–GIERLACHDOROTA LACHOWICZ
KONSULTACJE JĘZYKOWE SEAN PALMER

 

OBSADA

MALE CHORUS SYLWESTER SMULCZYŃSKI, RAFAŁ ŻUREK
FEMALE CHORUS ALEKSANDRA KLIMCZAK, JOANNA TALARKIEWICZ
COLLATINUS SŁAWOMIR JURCZAK, REMIGIUSZ ŁUKOMSKI
JUNIUS PAWEŁ MICHALCZUKWITOLD ŻOŁĄDKIEWICZ
TARQUINIUS PIOTR HALICKI, SZYMON MECHLIŃSKI, GRZEGORZ ŻOŁYNIAK
LUCRETIA DOROTA LACHOWICZANNA RADZIEJEWSKA
BIANCA MAŁGORZATA BARTKOWSKA, KATARZYNA KRZYŻANOWSKA
LUCIA IWONA HANDZLIK, MARIA ZŁOTEK

ZESPÓŁ WOKALNY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

DYRYGENTKA LILIANNA KRYCH


 

Bilety na www.ewejsciowki.pl
Więcej informacji na www.operakrolewska.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.