Grudzień w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
Pierwszy grudniowy koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z udziałem Cracow Guitar Quartet (3.12, godz. 19:00) wypełnią dzieła kompozytorów XIX i XX wieku, których łączy przynależność do kultury śródziemnomorskiej. Nawet tytułowy Turek z opery Rossiniego „Turek we Włoszech” nie wyłamuje się z tej konwencji. Dominuje więc pogodny nastrój, tak potrzebny w zimowe dni grudnia, który Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej przywoła prowadzona przez swojego dyrektora artystycznego maestro George’a Tchitchinadze.
Solistami będą członkowie rzadko spotykanego w salach filharmonicznych kwartetu złożonego z czterech gitar – zespoły takie kojarzymy raczej z muzyką kameralną. Warto przekonać się, że gitary świetnie brzmią także razem z orkiestrą symfoniczną. Concierto Andaluz Joaquina Rodrigo jest jedną z rzadkich kompozycji napisanych na kwartet gitarowy z orkiestrą. Rodrigo – kompozytor, ale też gitarzysta – wzbogacił repertuar gitarowy o takie pozycje, jak chociażby słynny Concierto de Aranjuez, Concierto madrigal na dwie gitary i orkiestrę, i wreszcie wspomniane Concierto Andaluz na cztery gitary, który usłyszymy w wykonaniu Cracow Guitar Quartet. Zespół ten działa od 2006 roku i ma na swoim koncie liczne pierwsze nagrody na międzynarodowych konkursach (m.in. w Moskwie, Budapeszcie i Atenach). Wieczór uzupełni Divertissement Jacquesa Iberta
Dzieci i rodziców Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza 4 (godz. 12:00) i 5 grudnia (godz. 10:00 i 12:00) na koncert z największymi przebojami z bajek Disneya. Uniwersalne i ponadczasowe piosenki o przyjaźni, miłości i poszukiwaniu przygód zabrzmią w wykonaniu artystów doskonale znanych trójmiejskiej publiczności. Specjalnie dla Państwa zamienią się oni w bohaterów animacji: Króla Lwa, Pięknej i Bestii, Krainy lodu, Vaiany i wielu innych. Będzie to muzyczna opowieść o marzeniach, których nie należy się bać, i o magicznej sile, która pcha nas ku realizacji pragnień. Wystąpią śpiewający aktorzy Izabela Pawletko i Bogdan Smagacki oraz muzycy Natalia Walewska (skrzypce), Rafał Lewandowski (fortepian), Anna Śmiszek-Wesołowska (wiolonczela), Jędrzej Kacprzyk (kontrabas), Dawid Głowacki (klarnet, saksofon), Tomasz Skrętkowski (perkusja).
10 grudnia (godz. 19:00) Orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi Szymon Morus. Tego dnia wraz z solistą wieczoru – grającym na klarnecie Andrzejem Wojciechowskim (na co dzień I klarnet gdańskich filharmoników) – wykonają kompozycje Astora Piazzolli i Piotra Czajkowskiego. Najpierw zabrzmią „Concierto del Ángel” i Oblivion Piazzolli, a potem piękna, nostalgiczna Suita z baletu „Dziadek do orzechów” Czajkowskiego. Kolejną propozycją będzie udźwiękowienie przedwojennego filmu niemego. „Upiór w operze w reż. Ruperta Juliana, Edwarda Sedgwicka i Lona Chaney’a obejrzymy wraz z muzyką wykonywaną na żywo przez organistę Karola Mossakowskiego. Choć organy nazywane są królem instrumentów, dziś organiści raczej nie są tak znani jak pianiści, śpiewacy czy dyrygenci. Rzadko znamy ich nazwiska, rzadko występują w filharmoniach i znani są tylko garstce specjalistów. W tej sytuacji kariera Karola Mossakowskiego przebiegała nietypowo.
Po ukończonych w Paryżu studiach i wygranych paru prestiżowych konkursach młody muzyk nagle stał się bardzo znany. Zaowocowało to przyznaniem mu nagrody środowiska muzycznego Koryfeusz w 2016 roku w kategorii Debiut Roku. W 2020 roku młody artysta został zaproszony do wykonania inauguracyjnego koncertu na nowych organach w prestiżowej sali koncertowej w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Artysta nie tylko jest wybitnym wirtuozem, ale też znakomitym improwizatorem. O jego umiejętnościach przekonamy się podczas koncertu 17 grudnia.
Wcześniej tego dnia (17.12, godz. 17:30) czeka nas promocja najnowszego albumu wydanego przez Polską Filharmonię Bałtycką „Palester – dzieła nieznane”, promująca twórczość Romana Palestera. Na płycie znalazły się trzy nowo odkryte kompozycje: Symfonia dziecięca (1932), Wariacje na orkiestrę kameralną (1935) oraz Treny, trzy fragmenty z Jana Kochanowskiego (1950). Każdy uczestnik spotkania liczyć może na świąteczny upominek.
Rok zakończą Koncerty Sylwestrowe. Jak zwykle na koniec roku, Orkiestra PFB zaprezentuje najbardziej lubiane hity muzyki operowej. Uwertury, arie i duety wypełnią ten wyjątkowy wieczór. Podczas Sylwestra z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (31 grudnia, godz. 17:00 i 20:30) pod batutą maestro George’a Tchitchinadze usłyszymy wspaniałych śpiewaków: sopranistkę Joanną Moskowicz i tenora Mihaila Mihaylova.
Tym razem koncert rozpocznie uwertura do Rusłana i Ludmiły – baśniowej opery Glinki do tekstu Puszkina. Cały czas pozostajemy w pięknym XIX wieku, zmieniamy tylko miejsca pobytu: od Francji przez Włochy, Polskę do Rosji. Ale najwięcej przebojów operowych tych czasów to dzieła włoskie. Dlatego w drugiej części koncertu, po komicznej arii Olimpii z opery Offenbacha, przeniesiemy się już na stałe do Włoch. Od bel canta do weryzmu i największego włoskiego twórcy operowego – Giuseppe Verdiego, z którym razem wzniesiemy toast przy dźwiękach z opery Traviata.
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Repertuar na grudzień
Sala koncertowa
03/12/2021, piątek, godz. 19:00
Bilety w cenie: 22-100 zł
Koncert symfoniczny – Cracow Guitar Quartet
Orkiestra Symfoniczna PFB
George Tchitchinadze – dyrygent
Cracow Guitar Quartet w składzie:
Joanna Baran-Nosiadek - gitara
Łukasz Dobrowolski - gitara
Miłosz Mączyński - gitara
Mateusz Puter - gitara
Program:
Gioacchino Rossini – Uwertura do opery Turek we Włoszech
Joaquín Rodrigo – Concierto Andaluz
Jacques Ibert – Divertissement
---
Sala koncertowa
04/12/2021, sobota, godz. 12:00
05/12/2021, niedziela, godz. 10:00 i 12:00
Bilety w cenie: 16-58 zł
Koncert familijny: Mikołajki – W krainie bajek Disneya
Izabela Pawletko – śpiew
Bogdan Smagacki – śpiew
Natalia Walewska – skrzypce
Rafał Lewandowski – fortepian
Anna Śmiszek-Wesołowska – wiolonczela
Jędrzej Kacprzyk – kontrabas
Dawid Głowacki – klarnet, saksofon
Tomasz Skrętkowski – perkusja
Prowadzenie: Anna Bona
Sponsorem upominków dla publiczności jest Energa z Grupy Orlen – Sponsor Strategiczny PGE.
---
Sala koncertowa
10/12/2021, piątek, godz. 19:00
Bilety w cenie: 22-70 zł
Koncert symfoniczny – Andrzej Wojciechowski
Orkiestra Symfoniczna PFB
Szymon Morus – dyrygent
Andrzej Wojciechowski - klarnet
Program:
Astor Piazzolla – Concierto del Ángel
I. Introducción del Ángel
II. Milonga del Ángel
III. Muerte del Ángel
IV. Resurrección del Ángel
Astor Piazzolla – Oblivion
Piotr Czajkowski – Suita z baletu Dziadek do orzechów nr 1, op. 71a
---
Sala kameralna
17/12/2021, niedziela, godz. 17:30
Wstęp wolny!
PALESTER dzieła nieznane – spotkanie z Lechem Dzierżanowskim
O nowej płycie PFB i nowo odkrytej twórczości Romana Palestra opowie Lech Dzierżanowski.
PALESTER dzieła nieznane to tytuł nowej płyty Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z udziałem Orkiestry PFB, dyrygenta Łukasza Borowicza oraz sopranistki Izabeli Matuły. Nagranie miało miejsce w sierpniu tego roku. Oto dzieła, które wypełniły album:
Symfonia dziecięca (1932)
Wstęp. Vivo
Melodia
Polka
Temat z wariacjami
Finale
Wariacje na orkiestrę kameralną (1935)
Tema. Allegretto grazioso
Var. I–XV
Treny, trzy fragmenty z Jana Kochanowskiego (1950)
Allegretto ma assai vigoroso e feroce | Nie chciałem żywym śpiewać
Assai lento | Nieznajomy wróg
Assai moderato, con forza | Kłosie mój jedyny
Nokturn na orkiestrę smyczkową, I wersja (1947)
---
Sala koncertowa
17/12/2021, piątek, godz. 19:00
Bilety w cenie: 16-48 zł
Upiór w operze – muzyczne impresje wśród niemych kadrów
Karol Mossakowski – organy
Prowadzenie: Konrad Mielnik
Program:
Improwizowana muzyka na żywo do niemego filmu Upiór w operze (1925, reż. Rupert Julian, Edward Sedgwick, Lon Chaney) [100’]
---
Sala koncertowa
31/12/2021, piątek, godz. 17:00
Bilety w cenie: 146,5-228 zł
31/12/2021, piątek, godz. 20:30
Bilety w cenie: 208-304,5 zł
Koncert Sylwestrowy
Orkiestra Symfoniczna PFB
George Tchitchinadze – dyrygent
Joanna Moskowicz – sopran
Mihail Mihaylov – tenor
Prowadzenie:
Regina Gowarzewska
Konrad Mielnik
Program:
Michaił Glinka – Uwertura do opery Rusłan i Ludmiła
Charles Gounod
Walc Julii z opery Romeo i Julia
Quanto è bella (L'Elisir d'Amore)
Gaetano Donizetti – Duet Adiny i Nemorina Lallara …Esulti…
Giuseppe Verdi
Traviata: Parigi, o cara
Rigoletto – La donna e mobile
Jacques Offenbach – Aria Olimpii z Opowieści Hoffmana
Piotr Czajkowski
Polonez z opery Eugeniusz Oniegin
Arioso Lenskiego z I aktu opery Eugeniusz Oniegin (Ja ljubliu was)
Pietro Mascagni – Intermezzo z opery Rycerskość wiesniacza
Giacomo Puccini – Cyganeria – aria Musetty
Giuseppe Verdi
Rigoletto – duet Gildi i RIgoletto – Addio, addio
Toast z opery Traviatta
Sponsor Koncertów Sylwestrowych:
Główny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Energia Ciepła S.A.
{info. pras}