Grudzień w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

-
03.12.2021
Grudzień w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Pierwszy grudniowy koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z udziałem Cracow Guitar Quartet (3.12, godz. 19:00) wypełnią dzieła kompozytorów XIX i XX wieku, których łączy przynależność do kultury śródziemnomorskiej. Nawet tytułowy Turek z opery Rossiniego „Turek we Włoszech” nie wyłamuje się z tej konwencji. Dominuje więc pogodny nastrój, tak potrzebny w zimowe dni grudnia, który Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej przywoła prowadzona przez swojego dyrektora artystycznego maestro George’a Tchitchinadze.

Solistami będą członkowie rzadko spotykanego w salach filharmonicznych kwartetu złożonego z czterech gitar – zespoły takie kojarzymy raczej z muzyką kameralną. Warto przekonać się, że gitary świetnie brzmią także razem z orkiestrą symfoniczną. Concierto Andaluz Joaquina Rodrigo jest jedną z rzadkich kompozycji napisanych na kwartet gitarowy z orkiestrą. Rodrigo – kompozytor, ale też gitarzysta – wzbogacił repertuar gitarowy o takie pozycje, jak chociażby słynny Concierto de Aranjuez, Concierto madrigal na dwie gitary i orkiestrę, i wreszcie wspomniane Concierto Andaluz na cztery gitary, który usłyszymy w wykonaniu Cracow Guitar Quartet. Zespół ten działa od 2006 roku i ma na swoim koncie liczne pierwsze nagrody na międzynarodowych konkursach (m.in. w Moskwie, Budapeszcie i Atenach). Wieczór uzupełni Divertissement Jacquesa Iberta

 

Dzieci i rodziców Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza 4 (godz. 12:00) i 5 grudnia (godz. 10:00 i 12:00) na koncert z największymi przebojami z bajek Disneya. Uniwersalne i ponadczasowe piosenki o przyjaźni, miłości i poszukiwaniu przygód zabrzmią w wykonaniu artystów doskonale znanych trójmiejskiej publiczności. Specjalnie dla Państwa zamienią się oni w bohaterów animacji: Króla LwaPięknej i BestiiKrainy loduVaiany i wielu innych. Będzie to muzyczna opowieść o marzeniach, których nie należy się bać, i o magicznej sile, która pcha nas ku realizacji pragnień. Wystąpią śpiewający aktorzy Izabela Pawletko i Bogdan Smagacki oraz muzycy Natalia Walewska (skrzypce), Rafał Lewandowski (fortepian), Anna Śmiszek-Wesołowska (wiolonczela), Jędrzej Kacprzyk (kontrabas), Dawid Głowacki (klarnet, saksofon), Tomasz Skrętkowski (perkusja).


 

10 grudnia (godz. 19:00) Orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi Szymon Morus. Tego dnia wraz z solistą wieczoru – grającym na klarnecie Andrzejem Wojciechowskim (na co dzień I klarnet gdańskich filharmoników) – wykonają kompozycje Astora Piazzolli i Piotra Czajkowskiego. Najpierw zabrzmią „Concierto del Ángel” i Oblivion Piazzolli, a potem piękna, nostalgiczna Suita z baletu Dziadek do orzechów” Czajkowskiego. Kolejną propozycją będzie udźwiękowienie przedwojennego filmu niemego. „Upiór w operze w reż. Ruperta Juliana, Edwarda Sedgwicka i Lona Chaney’a obejrzymy wraz z muzyką wykonywaną na żywo przez organistę Karola Mossakowskiego. Choć organy nazywane są królem instrumentów, dziś organiści raczej nie są tak znani jak pianiści, śpiewacy czy dyrygenci. Rzadko znamy ich nazwiska, rzadko występują w filharmoniach i znani są tylko garstce specjalistów. W tej sytuacji kariera Karola Mossakowskiego przebiegała nietypowo.

 

Po ukończonych w Paryżu studiach i wygranych paru prestiżowych konkursach młody muzyk nagle stał się bardzo znany. Zaowocowało to przyznaniem mu nagrody środowiska muzycznego Koryfeusz w 2016 roku w kategorii Debiut Roku. W 2020 roku młody artysta został zaproszony do wykonania inauguracyjnego koncertu na nowych organach w prestiżowej sali koncertowej w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Artysta nie tylko jest wybitnym wirtuozem, ale też znakomitym improwizatorem. O jego umiejętnościach przekonamy się podczas koncertu 17 grudnia.

 

Wcześniej tego dnia (17.12, godz. 17:30) czeka nas promocja najnowszego albumu wydanego przez Polską Filharmonię Bałtycką „Palester – dzieła nieznane”, promująca twórczość Romana Palestera. Na płycie znalazły się trzy nowo odkryte kompozycje: Symfonia dziecięca (1932), Wariacje na orkiestrę kameralną (1935) oraz Treny, trzy fragmenty z Jana Kochanowskiego (1950). Każdy uczestnik spotkania liczyć może na świąteczny upominek.

 

Rok zakończą Koncerty Sylwestrowe. Jak zwykle na koniec roku, Orkiestra PFB zaprezentuje najbardziej lubiane hity muzyki operowej. Uwertury, arie i duety wypełnią ten wyjątkowy wieczór. Podczas Sylwestra z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (31 grudnia, godz. 17:00 i 20:30) pod batutą maestro George’a Tchitchinadze usłyszymy wspaniałych śpiewaków: sopranistkę Joanną Moskowicz i tenora Mihaila Mihaylova.

 

Tym razem koncert rozpocznie uwertura do Rusłana i Ludmiły – baśniowej opery Glinki do tekstu Puszkina. Cały czas pozostajemy w pięknym XIX wieku, zmieniamy tylko miejsca pobytu: od Francji przez Włochy, Polskę do Rosji. Ale najwięcej przebojów operowych tych czasów to dzieła włoskie. Dlatego w drugiej części koncertu, po komicznej arii Olimpii z opery Offenbacha, przeniesiemy się już na stałe do Włoch. Od bel canta do weryzmu i największego włoskiego twórcy operowego – Giuseppe Verdiego, z którym razem wzniesiemy toast przy dźwiękach z opery Traviata.

Cracow Guitar Quartet

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Repertuar na grudzień

 

Sala koncertowa

03/12/2021, piątek, godz. 19:00

Bilety w cenie: 22-100 zł

 

Koncert symfoniczny – Cracow Guitar Quartet

 

Orkiestra Symfoniczna PFB
George Tchitchinadze – dyrygent

Cracow Guitar Quartet w składzie:

Joanna Baran-Nosiadek - gitara

Łukasz Dobrowolski - gitara

Miłosz Mączyński - gitara

Mateusz Puter - gitara

 

Program:

Gioacchino Rossini – Uwertura do opery Turek we Włoszech 
Joaquín Rodrigo – Concierto Andaluz 
Jacques Ibert – Divertissement 

 

---

 

Sala koncertowa

04/12/2021, sobota, godz. 12:00

05/12/2021, niedziela, godz. 10:00 i 12:00

Bilety w cenie: 16-58 zł

 

Koncert familijny: Mikołajki – W krainie bajek Disneya

 

Izabela Pawletko – śpiew
Bogdan Smagacki – śpiew
Natalia Walewska – skrzypce
Rafał Lewandowski – fortepian
Anna Śmiszek-Wesołowska – wiolonczela
Jędrzej Kacprzyk – kontrabas
Dawid Głowacki – klarnet, saksofon
Tomasz Skrętkowski – perkusja

 

Prowadzenie: Anna Bona

Sponsorem upominków dla publiczności jest Energa z Grupy Orlen – Sponsor Strategiczny PGE.

 

---

 

Sala koncertowa

10/12/2021, piątek, godz. 19:00

Bilety w cenie: 22-70 zł

 

Koncert symfoniczny – Andrzej Wojciechowski

 

Orkiestra Symfoniczna PFB
Szymon Morus – dyrygent

Andrzej Wojciechowski - klarnet

 

Program:

Astor Piazzolla – Concierto del Ángel

I. Introducción del Ángel
II. Milonga del Ángel
III. Muerte del Ángel
IV. Resurrección del Ángel

Astor Piazzolla – Oblivion

Piotr Czajkowski – Suita z baletu Dziadek do orzechów nr 1, op. 71a

 

---

 

Sala kameralna

17/12/2021, niedziela, godz. 17:30

Wstęp wolny!

PALESTER dzieła nieznane – spotkanie z Lechem Dzierżanowskim

 

O nowej płycie PFB i nowo odkrytej twórczości Romana Palestra opowie Lech Dzierżanowski.

 

PALESTER dzieła nieznane to tytuł nowej płyty Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z udziałem Orkiestry PFB, dyrygenta Łukasza Borowicza oraz sopranistki Izabeli Matuły. Nagranie miało miejsce w sierpniu tego roku. Oto dzieła, które wypełniły album:

Symfonia dziecięca (1932)
Wstęp. Vivo
Melodia
Polka
Temat z wariacjami
Finale
Wariacje na orkiestrę kameralną (1935)
Tema. Allegretto grazioso
Var. I–XV
Treny, trzy fragmenty z Jana Kochanowskiego (1950)
Allegretto ma assai vigoroso e feroce | Nie chciałem żywym śpiewać
Assai lento | Nieznajomy wróg
Assai moderato, con forza | Kłosie mój jedyny
Nokturn na orkiestrę smyczkową, I wersja (1947)

 

---

 

Sala koncertowa

17/12/2021, piątek, godz. 19:00

Bilety w cenie: 16-48 zł

 

Upiór w operze – muzyczne impresje wśród niemych kadrów

 

Karol Mossakowski – organy

 

Prowadzenie: Konrad Mielnik

 

Program:

Improwizowana muzyka na żywo do niemego filmu Upiór w operze (1925, reż. Rupert Julian, Edward Sedgwick, Lon Chaney) [100’]

 

---

 

Sala koncertowa

31/12/2021, piątek, godz. 17:00

Bilety w cenie: 146,5-228 zł

 

31/12/2021, piątek, godz. 20:30

Bilety w cenie: 208-304,5 zł

 

Koncert Sylwestrowy

 

Orkiestra Symfoniczna PFB
George Tchitchinadze – dyrygent
Joanna Moskowicz – sopran
Mihail Mihaylov – tenor

 

Prowadzenie:

Regina Gowarzewska
Konrad Mielnik

 

Program:Michaił Glinka – Uwertura do opery Rusłan i Ludmiła 

Charles Gounod
Walc Julii z opery Romeo i Julia 
Quanto è bella (L'Elisir d'Amore)

Gaetano Donizetti – Duet Adiny i Nemorina Lallara …Esulti… 

Giuseppe Verdi
Traviata: Parigi, o cara 
Rigoletto – La donna e mobile 

Jacques Offenbach – Aria Olimpii z Opowieści Hoffmana 

Piotr Czajkowski
Polonez z opery Eugeniusz Oniegin 
Arioso Lenskiego z I aktu opery Eugeniusz Oniegin (Ja ljubliu was)

Pietro Mascagni – Intermezzo z opery Rycerskość wiesniacza 

Giacomo Puccini – Cyganeria – aria Musetty

Giuseppe Verdi
Rigoletto – duet Gildi i RIgoletto – Addio, addio 
Toast z opery Traviatta 

 

Sponsor Koncertów Sylwestrowych:

Główny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Energia Ciepła S.A.

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.