Spektakl „Frida. Kolekcjonerka z Westendu” w Willi Lentza w Szczecinie

-
27.03.2023
Frida. Kolekcjonerka z Westendu

„Frida. Kolekcjonerka z Westendu” to kolejne niezwykłe wydarzenie w Willi Lentza. Spektakl w reżyserii Arkadiusza Buszko stanowi niepowtarzalną okazję do przeniesienia się w czasy przedwojennego Szczecina, a także bliższego poznania historii Willi i niemieckiej miłośniczki sztuki, która w niej mieszkała. Premiera już 1 kwietnia 2023 roku.

 

Nowy rozdział w historii Willi Lentza rozpoczął się w listopadzie 1911 roku, kiedy to nieruchomość została nabyta przez Wilhelma Doeringa. Właściciel przeprowadził modernizację wnętrza – urządził nowoczesną łazienkę, zainstalował system centralnego ogrzewania, a co najciekawsze, w piwnicy postanowił wybudować skarbiec. 

 

W 1935 roku wdowa Frida Doering wydzierżawiła, a następnie sprzedała Willę miastu. Niewiele osób wiedziało jednak o tym, że ostatnia pani na Falkenwalder Straße 84 (al. Wojska Polskiego 84), żona kupca zbożowego i doskonale ułożona niemiecka mieszczka, była wyrafinowaną kolekcjonerką, a pasję tę dzieliła z małżonkiem Wilhelmem. Doeringowie zapełniali luksusowe wnętrza Willi dziełami sztuki: obrazami, grafikami i rzeźbami. Najcenniejsze znajdowały schronienie w stworzonym dla nich azylu, czyli wspomnianym skarbcu pod willą.

 

Doeringowie wcale nie byli więc tak tradycyjni, jak można się było spodziewać. Niemieccy mieszczanie przejawiali niepohamowaną wręcz pasję i zamiłowanie do sztuki. W ich wysmakowanych zbiorach znajdowały się prace znakomite i niezwykle rzadkie, na przykład Rembrandta, a także obrazy, rzeźby i grafiki niemieckich artystów z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Dzięki hojności kolekcjonera i jego żony cenne obrazy zasiliły zbiory Muzeum Miejskiego w Szczecinie (Museum der Stadt Stettin).

 

Spektakl odkrywa liryczną stronę Fridy Doering, która kochała sztukę i piękno. Ostatnie chwile w ukochanej willi na Westendzie przywołują wspomnienia i obrazy – te cenne, powieszone w ramach, ukryte w skarbcu i te jeszcze cenniejsze, żywe, utrwalone przez życie w duszy kolekcjonerki.

 

Dajmy się porwać nastrojowi ostatniego wieczoru w Willi Lentza i opowieściom Fridy.

 

Epoka przedwojennego Szczecina została zamknięta, obrazy rozproszyły się po świecie. Wyobraźmy sobie przez chwilę, że są tu nadal…

 

Tekst: Anna Ołów-Wachowicz

Reżyseria: Arkadiusz Buszko

Scenografia: Katarzyna Banucha

 

Występują: Olga Adamska oraz Felipe Alonso Céspedes Sànchez i Joanna Kraszewska (wiolonczela)

 

Premiera: 1.04.2023

 

Kolejne spektakle w kwietniu: 2 i 3 kwietnia

W maju: 8, 9, 10 maja.

 

Dodatkowe informacje i bilety na stronie Willi Lentza.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.