PRESTO JUNIOR: Chłopiec i gęsi [film „Chłopiec z chmur” Nicholasa Vaniera]

29.12.2021
Film „Chłopiec z chmur” Nicholasa Vaniera

Chłopiec z chmur” Nicholasa Vaniera (m.in. „Bella i Sebastian”) to poruszająca opowieść o wielkiej miłości do zwierząt. Oto nastoletni Thomas postanawia zaryzykować wszystko, aby uratować wychowywane od małego dzikie gęsi i zrealizować marzenie ojca – ornitologa o nauczeniu ich bezpiecznej dla nich trasy migracji z Francji do Norwegii.

Bo to właśnie te wędrówki w życiu gęsi bywają szczególnie niebezpieczne. Wiele z nich nie dociera na zimowiska z powodu złej pogody, drapieżników grasujących w miejscach żerowania, a także polowań. Niestety, choć ptaki z ranami postrzałowymi potrafią wypuścić się w dalszą podróż, to ołów w organizmie z czasem wpływa na jego zatrucie. Ponadto coraz mniejsza dostępność miejsc do odpoczynku powoduje duże koncentracje ptaków w jednej przestrzeni, co sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób. Nie mówiąc już o osuszających się mokradłach, o czym możemy przeczytać np. na stronie www.jestemnaptak.pl… Film „Chłopiec z chmur” pozwala nam uświadomić sobie te wszystkie niebezpieczeństwa i to, jak wielka wola życia drzemie w każdej żywej istocie, tutaj akurat w gęsiach. Z tej perspektywy patrząc, twórcy produkcji uczą nas pokory wobec potęgi przyrody oraz głębokiego szacunku dla istnień, które umieją się na łonie dzikiej natury odnaleźć – w odróżnieniu od człowieka nie próbując jej ujarzmiać. Ponadto, jak zauważył cytowany w materiałach promocyjnych filmu dr Michał Polakowski z Instytutu Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego, już samo „to, że społeczeństwo dostrzega przyrodę, jest bardzo budujące”, a o takiej społecznej solidarności na rzecz ochrony środowiska również jest ten film.

Film uczy więc najmłodszych wrażliwości na świat przyrody i apeluje o to, aby dbać o Matkę Ziemię (bo człowiek jest na niej zaledwie gościem), przy okazji przekazując ciekawostki z życia ptaków. Ta opowieść to przyjemne z pożytecznym, lekcja ekologii połączona z dobrą ekranową przygodą i do tego jeszcze uzdrawiającym ducha wątkiem rodzinnym w tle. Choć skądinąd film nie zawiera pogłębionych portretów postaci czy wnikliwej obserwacji rodzinnych relacji. I to mimo że jest dość długi (!). Jednak tak czy inaczej opowiadana historia jest bardzo ciepła i inspirująca, a przede wszystkim pokazuje, ile może znaczyć w życiu młodego człowieka pasja i wsparcie rodziny w jej realizowaniu, a także że „prawdziwa przyjaźń dodaje skrzydeł”. Cała historia jest zresztą pięknie sfilmowana, akcja dzieje się we wspaniałych sceneriach (sceny lotu motolotni i lecących gęsi nasuwają skojarzenia z bajkową powieścią „Cudowna podróż” Selmy Lagerlöf z początku XX w.!), a dodatkowym jego walorem jest nastrojowa muzyka Armanda Amara. W pełni uzasadnione mogą być też tutaj skojarzenia z „Chłopcem z burzy” Shawna Seeta, chociaż wydźwięk filmu Vaniera pozostaje znacznie bardziej optymistyczny. Dlatego nie ma wątpliwości, że seans „Chłopca z chmur” może sprawić wiele frajdy całej rodzinie, nie tylko dzieciom, lecz także każdemu, kto ma od czasu do czasu potrzebę dowiedzenia się czegoś, zachwycenia się czymś.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.