Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia - zamknięcie line-up'u

-
27.05.2023
Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia zbliża się wielkimi krokami, czas zatem na ostatnie, muzyczne ogłoszenia i domknięcie tegorocznego line-up’u, do którego dołączają – Whispering Sons ze swoją unikalną mieszanką eksperymentalnego i frenetycznego post-punka, estoński duet Bedless Bones, łączący m.in. dark wave, industrial i electro, kanadyjskie Miesha & The Spanks, czyli mocna fuzja garażowego rocka, grunge’u i punka oraz niemiecki projekt Lucy Kruger & The Lost Boys, operujący na granicy gatunków takich psychedelic folk, ambient punk czy art pop.

 

Wydarzenia odbywają się w Lublinie w dniach 6-9 lipca 2023 w ramach 16. odsłony Innych Brzmień i po raz 10. pod szyldem Wschodu Kultury, czyli przedsięwzięcia realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez trzy miasta wschodniej Polski – Lublin, Białystok i Rzeszów.

 

Domykając program muzyczny tegorocznego Wschodu Kultury – Innych Brzmień, przedstawiamy cztery formacje muzyczne, pochodzące nie tylko z różnych krajów, ale też reprezentujące cztery różne stylistyki muzyczne. Na pierwszy ogień idą Belgowie ze znakomitego, post-punkowego Whispering Sons. To mistrzowie budowania nastroju i bez wątpienia jeden z najlepszych zespołów w Europie w swoim nurcie. Kolejna grupa to estoński duet Bedless Bones, który eksperymentuje z różnymi gatunkami noir, budując mosty i naginając granice pomiędzy dark wave, mrocznym EBM, techno, industrialnymi dźwiękami i abstrakcyjną atmosferą rodem z IDM. Z Kanady przylecą Miesha & The Spanks, przywożąc swoją nieskrępowaną energię oraz mocną fuzję garażowego rocka, grunge’u, punka i szeregu innych pokrewnych gatunków. Całość zamyka zjawiskowa Lucy Kruger ze swoją formacją The Lost Boys. Pochodząca z Niemiec songwriterka i gitarzystka płynnie porusza się pomiędzy indie rockiem, folkiem, ambientem a brzmieniami post-rockowymi. Troje ostatnich wykonawców związanych jest również z globalną siecią Keychange, której Inne Brzmienia są oficjalnym, polskim partnerem.

 

Keychange to pionierska międzynarodowa inicjatywa na rzecz równości płci w branży muzycznej, która każdego roku, w ramach swojego programu rozwoju talentów, wybiera nową grupę artystek i profesjonalistek z branży muzycznej z 12 różnych krajów, stających później na czele tej globalnej inicjatywy w swoich krajach i środowiskach. W tym roku eksperci z branży muzycznej, reprezentujący partnerskie festiwale, wytypowali spośród 830 zgłoszeń aż 74 nowe twarze, biorące udział w rocznym programie profesjonalnego wsparcia. W związku z partnerskim zaangażowaniem festiwalu Inne Brzmienia w działania sieci, w tym roku w Lublinie ponownie usłyszymy trzy projekty muzyczne oraz spotkamy 3 innowatorki z obszaru muzyki, biorące udział w części edukacyjnej wydarzenia.

 

Więcej o artystach i artystkach

Whispering Sons

Whispering Sons – pochodząca z Belgii grupa to dziś jeden z najciekawszych, europejskich składów operujących gdzieś na pograniczu post-punka, zimnej fali i rocka alternatywnego. Zarówno precyzyjne brzmienie samego zespołu, jak i niski, hipnotyzujący wokal frontmanki Fenne Kuppens, przywodzą na myśl najlepsze skojarzenia z legendami takimi jak: Joy Division, Bauhaus czy Killing Joke. Do tego wszystkiego Whispering Sons dodają świeżość i energię, widoczną przede wszystkim na koncertach grupy. Pomimo tego, iż oba albumy Belgów czyli zarówno Image, jak i Several Others, zostały dobrze przyjęte przez widownię oraz branżę muzyczną, to właśnie ich występy na żywo, w szybkim tempie budują legendę zespołu. Lubelski koncert tej formacji będzie z pewnością jednym z najmocniejszych punktów programu, nie tylko dla fanów gitarowego grania.

Lucy Kruger & The Lost Boys

 

Lucy Kruger & The Lost Boys – projekt art popowo-noise’owy, którego liderką jest singer-songwriterka Lucy Kruger, artystka urodzona w Cape Town w RPA, a na co dzień mieszkająca w Berlinie. Lucy tworzy powolny, snujący się folk, który jest zarówno intymny, jak i ambientowy. To muzyka pełna nastrojowej atmosfery i intensywności. Artystka zadebiutowała w 2014 roku materiałem zatytułowanym Lucy Kruger & The Lost Boys (EP). Pierwszy studyjny album ukazał się 3 lata później – płyta Summer’s Not That Simple wydana została wówczas nakładem Permanent Record. Przez ostatnie cztery lata zespół wydał kolejne 3 albumy, z którymi z sukcesami koncertował. Była to seria-trylogia pt. tapes, dokumentująca rosnący niepokój i ostateczne uwolnienie. W kwietniu 2023 roku ukazał się ich najnowszy album pt. Heaving, którego premierowo posłuchamy w Polsce podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Lucy Kruger & The Lost Boys są częścią programu Keychange 2023.

Badless Bones

 

Bedless Bones – projekt Kadri Sammel, pochodzącej z Tallina alternatywnej artystki elektronicznej i wizualnej. Przez dekadę śpiewała w chórach, studiowała teorię kultury, media audiowizualne i fotografię, by z czasem jej osobisty styl muzyczny przekształcił się w solowy projekt Bedless Bones, w którym eksperymentuje z różnymi gatunkami noir, budując mosty i naginając granice pomiędzy dark wave, mrocznym EBM, techno, industrialnymi dźwiękami i abstrakcyjną atmosferą rodem z IDM. Poza Bedless Bones Kadri jest członkinią estońskiego awangardowego deathbeat/outdustrialnego zespołu Forgotten Sunrise i wokalistką brytyjsko-estońskiego dystopijnego zespołu industrialnego Deathsomnia. Przez ostatnie kilka lat była także kluczową częścią Beats From The Vault – funkcjonującej od 1998 roku podziemnej serii imprez dark music w Estonii. Bedless Bones jest częścią programu Keychange 2023.

Meisha and The Spanks

 

Miesha & Tha Spanks – Miesha Louie jest artystką reprezentującą kanadyjską mniejszość etniczną Secwépemc, a The Spanks to wielu perkusistów, którzy przez lata towarzyszyli jej na scenie. Jej najdłuższym muzycznym partnerem jest jednak Sean Hamilton, z którym Miesha spędziła ostatnie 5 lat, budując i upiększając swoje garażowo-rockowe brzmienie. Pod głębokim wpływem klasyków proto-punka (takich jak The Runaways, MC5, The Stooges) oraz riot grrrl/grunge lat 90. (m.in. L7 i The Gits) Miesha & The Spanks wyczarowują energię, która uderza słuchacza w twarz, rzucając go w świat zabójczych riffów i przepoconych sal koncertowych. Ich ostatni pełnowymiarowy album Girls Girls Girls z 2018 roku wylądował na pierwszym miejscu kanadyjskiej listy przebojów !earshot National Loud Chart, znalazł się też na pierwszym miejscu Indigenous Music Countdown, zdobywając 3 lokalne nagrody muzyczne. W 2021 roku Miesha & The Spanks byli nominowani do nagrody rockowego artysty roku w ramach Western Canadian Music Awards. Miesha & The Spanks są częścią programu Keychange 2023.

 

Zespołami, które również zaprezentują się podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia są: legenda brytyjskiej sceny elektro Ladytron, norweski mistrz gitary Stian Westerhus, wielka nadzieja współczesnej sceny brytyjskiej Nuha Ruby Ra, legenda sceny niemieckiej łącząca elektronikę z żywym brzmieniem To Rococo Rot, a także włoscy mistrzowie poetyckiego nastroju z Dead Cat in a Bag.  Usłyszymy także świetne polskie składy – szorstkie, Tuleje i Atol Atol Atol, powracającego w wielkim stylu Contemporary Noise Ensemble, rozkręcającego swoją karierę w zawrotnym tempie Jakuba Skorupę, fenomenalną młodzież z grup: ta Ukrainka i Kisu Min oraz znakomity jazzowo-bluesowy zespół Koń. Wschodnich sąsiadów reprezentować będą projekty ze sceny alternatywnej: jazzowy Hyphen Dash oraz elektroniczne The Lazy Jesus i Monoconda.

 

Organizatorzy zapowiadają wkrótce kolejne ogłoszenia. Tym razem związane już z działaniami pozamuzycznymi, wśród których nie zabraknie doskonałego programu filmowego, wystaw, spotkań i premier literackich, wydarzeń dla dzieci i młodzieży oraz warsztatów i dyskusji dla profesjonalistów z branży muzycznej.

 

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia
6–9 lipca 2023 r.
Błonia pod Zamkiem w Lublinie
Wstęp wolny

 

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz http://www.wschodkultury.eu/.


Organizatorzy festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie.
Partner główny: STRABAG Sp.z.o.o.
Partnerzy: Music Export Poland, Keychange PRS Foundation
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin
Patroni Medialni: Antyradio, Polityka, Gazeta Wyborcza, HIRO, Presto, nowamuzyka.pl, Kultura Enter, Onet
Sponsor: Browar Zakładowy

 

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

 

Festiwal działa na rzecz równości płci w branży muzycznej w sieci Keychange.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.