Najbardziej urzeka atmosfera [Festiwal Kompozytorów Polskich i jego Salon Muzyczny]

18.10.2022

To, co w Festiwalu Kompozytorów Polskich urzeka najbardziej, to atmosfera. Już na dłuższy czas przed oficjalnym rozpoczęciem koncertu czuć wszechobecne podekscytowanie i oczekiwanie. Schodzą się specjalnie zaproszeni goście, przedstawiciele władz oraz widownia, której spora część zdaje się od dawna w pełni przeżywać każdą odsłonę festiwalu, a warto podkreślić, że ta edycja odbywa się po trzech latach przerwy.

Salon muzyczny to jeden z wielu elementów składających się na tegoroczną odsłonę Festiwalu Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego. W dniach od 6 do 8 października można było skorzystać z szerokiej oferty artystycznej. Festiwal został zainaugurowany w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej w Katowicach wykonała wówczas ,,Symfonię pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego. Koncert finałowy odbył się z kolei w Cavatina Hall, a na scenie zaprezentowała się Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz pianista, Kyohei Sorita. W czasie festiwalu odbył się także koncert Bielskiego Towarzystwa Muzycznego oraz koncert uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. W Bielskim Centrum Kultury została także zorganizowana galeria, w której można było podziwiać fotorelację z każdej odsłony festiwalu. Na zdjęciach pojawili się między innymi Henryk Mikołaj Górecki oraz Krzysztof Penderecki.

Salon muzyczny odbył się 7 października. Koncert, prowadzony przez Andrzeja Kosowskiego, został zorganizowany w holu Bielskiego Centrum Kultury i przybrał bardzo interesującą formę. Utwory wykonywane przez Bielską Orkiestrę Kameralną przeplatały się z wypowiedziami długoletnich organizatorów festiwalu oraz zaproszonych gości, wśród których pojawiła się Jadwiga Górecka. Dzięki nietypowej formie na koncercie zaistniała ogromna przestrzeń do wspomnień i wzruszeń. Nie zabrakło historii związanych z początkami festiwalu, kiedy to Henryk Mikołaj Górecki bez wahania zgodził się objąć oficjalny patronat nad festiwalem.

 

Pojawiające się w słowach emocje wpłynęły na odbiór prezentowanych utworów. Bielska Orkiestra Kameralna pod batutą Jana Stańczyka wykonała wyjątkowy program. Koncert otworzyła kompozycja ,,Trzy utwory w dawnym stylu” autorstwa Henryka Mikołaja Góreckiego. Już od pierwszych dźwięków można było poczuć wyjątkowy nastrój. Orkiestra świetnie przekazywała zawarte w utworze emocje, budując napięcie i trafnie operując dynamiką. W repertuarze znalazły się także kompozycje Mikołaja Piotra Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Wieniawskiego, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara oraz Fryderyka Chopina. Utwory oscylowały głównie w burzliwym oraz smutnym, refleksyjnym nastroju, stanowiły przy tym piękną, spójną całość. Wśród solistów znalazł się pianista, Jacek Obstarczyk, oraz skrzypkowie: Krzysztof Jakowicz i Krzysztof Kokoszewski.

 

Festiwal Kompozytorów Polskich od lat stanowi ważne wydarzenie dla tych, którzy są jego częścią, czy to pod kątem organizacyjnym, wykonawczym, czy interpretacyjnym. Swoją 25-letnią historią urzeka i inspiruje. Nie sposób tego nie odczuć, nawet gdy uczestniczy się w nim po raz pierwszy.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.