Eufonie w nowej odsłonie
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie odbędzie się w tym roku po raz szósty w dniach 15-23 listopada. Tym razem formuła budowania oferty repertuarowej festiwalu się zmieni.
Program kolejnych edycji festiwalu ma być autorską koncepcją zespołu kuratorskiego Narodowego Centrum Kultury pod kierunkiem jego nowego dyrektora, Roberta Piaskowskiego – menedżera kultury z ponad 20-letnim doświadczeniem w organizacji międzynarodowych wydarzeń muzycznych, odpowiedzialnego za najważniejsze festiwale muzyczne Krakowa, m. in. Festiwal Muzyki Filmowej, Misteria Paschalia, Sacrum Profanum, Opera Rara czy cykl ICE Classic. Repertuar kolejnych edycji Eufonii będzie tworzony we współpracy merytorycznej i produkcyjnej z polskimi i europejskimi festiwalami oraz instytucjami i organizacjami muzycznymi.
Zależy mi, żeby Eufonie wkroczyły w kolejny etap rozwoju. Rozpoczynam realizację ambitnego zadania większego umiędzynarodowienia festiwalu oraz budowania jego pozycji na arenie europejskiej. Dla realizacji tego celu wykorzystam moje liczne, bardzo dobre kontakty zagraniczne – komentuje Robert Piaskowski. – Wydarzenie – dzięki wspólnemu wysiłkowi zespołu i Rady Programowej – zbudowało już swoją rozpoznawalność na krajowej scenie muzycznej i zdobyło serca warszawskiej publiczności. Teraz wchodzimy na wyższy poziom. Chciałbym, żeby koncerty Eufonii z gwiazdami wielkiego formatu gościły nie tylko w stolicy. Potrzebujemy nowych inspiracji i pomysłów, świeżego spojrzenia, nowej perspektywy. Kluczowa dla festiwalu jest współpraca z EBU – Europejską Unią Nadawców Publicznych, Polskim Radiem, ale też innymi instytucjami – dodaje Piaskowski.
Nowa formuła organizacyjna oznacza zakończenie współpracy z dotychczasową Radą Programową, którą w latach 2018-2024 tworzyli zewnętrzni eksperci: Ewa Bogusz-Moore, dr hab. Beata Bolesławska-Lewandowska prof. ucz., Olga Smetanová oraz dr Mieczysław Kominek (przewodniczący), a także członkowie zespołu NCK: Aleksandra Jagiełło-Skupińska i Marek Horodniczy. Rada wspierała dyrektora festiwalu w oparciu o umowy cywilno-prawne, które wygasły z końcem lutego, a więc przed powierzeniem Robertowi Piaskowskiemu obecnej funkcji przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza (4 marca br.).
Dyrektor NCK w swoim liście do Rady Programowej podziękował członkom i członkiniom Rady, a także jej dotychczasowemu Przewodniczącemu, dr. Mieczysławowi Kominkowi za pięcioletnią pracę na rzecz festiwalu Eufonie:
Chciałbym wyrazić słowa wdzięczności dla Rady Programowej i jej Przewodniczącego za wypracowanie dotychczasowych koncepcji i niewątpliwy sukces pierwszych pięciu edycji Eufonii, od 2018 r.
Piaskowski zapewnił, że główne założenia programowe, wpisujące się w misję i wizję festiwalu, będą kontynuowane, a wypracowany przez Radę program tegorocznej szóstej edycji, która odbędzie się w dniach 15 – 23 listopada, zostanie rozwinięty i uzupełniony. Szczegółowy program Eufonii zostanie ogłoszony w czerwcu br.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie powstał dla upowszechniania dziedzictwa kulturowego państw naszego regionu – od Bałkanów, przez Rumunię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę, Białoruś, po kraje bałtyckie. Eufonie prezentują muzykę różnych epok i stylów, w doskonałych wykonaniach cenionych na świecie solistów, instrumentalistów oraz zespołów orkiestrowych – polskich i zagranicznych. Festiwal odkrywa przez rodzimą publicznością wielokulturowość regionu Środkowej Europy i jej bogatych tradycji. Z jednej strony odwołuje się do kulturowego dziedzictwa, z drugiej prezentuje zupełnie nowe brzmienia. Podczas Eufonii odbywają się prawykonania zamówionych dzieł kompozytorskich i interdyscyplinarnych projektów artystycznych, spotkania klasyki z nowymi brzmieniami, awangardy z muzycznymi tradycjami.