Premiera spektaklu „Dziwny przypadek psa nocną porą” w Teatrze Groteska

-
24.06.2024
Premiera spektaklu „Dziwny przypadek psa nocną porą” w Teatrze Groteska

Teatr Groteska z dumą przedstawia swoją najnowszą produkcję – adaptację bestsellerowej powieści Marka Haddona, Dziwny przypadek psa nocną porą. Spektakl w reżyserii Agaty Biziuk-Brajczewskiej to wciągająca historia piętnastoletniego Christophera Boone'a, którego życie zmienia się na zawsze, gdy staje się detektywem we własnym sąsiedztwie.

 

Reżyseria, Scenografia i Muzyka

Agata Biziuk-Brajczewska, znana z teatru autorskiego oraz innowacyjnego podejścia do klasyki literatury, wprowadza widzów w fascynujący świat Christophera, chłopca ze spektrum autyzmu, który rozwiązując zagadkę śmierci psa sąsiadów odkrywa inne, zaskakujące zagadki. Reżyserka subtelnie ukazuje złożoność umysłu głównego bohatera, jednocześnie zachowując elementy humoru i ciepła, które czynią tę opowieść wyjątkową. Reżyserka pracuje, kreując metaforę sceniczną, stara znaleźć się kod interpretacyjny i ruchowy świata wokół bohatera, a najważniejsze, jak podkreśla realizatorka, to pokazać ludziom jak wygląda spektrum, jak odczuwa się w spektrum.

Dzięki muzyce Klimka przenosimy się do kruchego wnętrza bohatera – dodaje – ale pokazujemy też świat zewnętrzny z całą jego opresyjnością, są to jazgotliwe dźwięki miasta i otoczenia. Mikrofony zainstalowane na scenie w wybranych momentach wzmacniają głosy postaci w wysokich emocjach, ukazując tym samym jak natarczywy potrafi być dla naszego bohatera świat zewnętrzny. Na pytanie czy to jest spektakl dla autystyków odpowiadam – nie, jest dla ludzi, którzy chcą zrozumieć jak to jest odczuwać świat nie będąc neurotypowym. Spektrum jest bardzo szerokie i każdy na swój sposób odbiera ten świat, interesuje mnie pokazanie tego świata – dodaje reżyserka.

 

Scenografia autorstwa Mariki Wojciechowskiej jest równie niezwykła jak sama historia. Wykorzystanie nowoczesnych technologii, dynamicznych projekcji i kreatywnego designu sceny sprawia, że widzowie mają wrażenie, jakby weszli w umysł Christophera, doświadczając jego unikalnego postrzegania świata. Scenografia nie tylko oddaje klimat powieści, ale również podkreśla emocjonalne i intelektualne wyzwania, z którymi zmaga się główny bohater. Przestrzeń budowana jest za pomocą kubików, a świat jest jak ulubiona gra wideo chłopca.

 

Choreografia i Światło

Krystyna Lama Szydłowska, odpowiedzialna za choreografię, wprowadza do spektaklu elementy ruchowe, które doskonale komponują się z narracją i emocjami bohaterów.

 

Reżyseria światła Macieja Iwańczyka będzie dzielić świat, zamykać go, bo ta powieść, jak dodaje reżyserka, to opowieść o samotności o pewnego rodzaju niezrozumieniu.

 

Historia, która Porusza

Dziwny przypadek psa nocną porą to więcej niż tylko detektywistyczna opowieść. To głęboka i poruszająca historia o poszukiwaniu prawdy, zrozumienia i akceptacji.

 

Bartek Olszewski, który wciela się w główną rolę podkreśla, że ważne jest żebyśmy nie zapominali, oglądając ten spektakl, że jesteśmy w Teatrze, że szukamy znaków teatralnych które doprowadzą nas do finalnego efektu, praca nad nim jest bardzo szczegółowa, to swego rodzaju partytura zachowań, ruchów, gestów, spojrzeń, reakcji. Mało rzeczy w tym spektaklu zostanie pozostawionych przypadkowi czy improwizacji.

 

Teatr Groteska zaprasza na premierę

Premiera spektaklu odbędzie się w Teatrze Groteska 29 czerwca o godz. 18:00. Teatr Groteska zaprasza wszystkich miłośników teatru, literatury i dobrej historii na niezapomniane widowisko, które na długo pozostanie w pamięci.

 

Teatr Groteska dba o to, aby każda realizacja była nie tylko wierna duchowi oryginału, ale również wprowadzała nowe, świeże spojrzenie na klasyczne opowieści. Dziwny przypadek psa nocną porą to spektakl, który z pewnością spełni te oczekiwania.

 

Nie przegapcie okazji, by zobaczyć ten niezwykły spektakl na żywo!

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.