Dzień Europy w Gdańsku

06.05.2022
Dzień Europy w Gdańsku

9 maja w Dniu Europy przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, aktywiści, artyści i pracownicy kultury przypomną decydentom o kluczowej roli, jaką kultura i sztuka odgrywają w budowaniu demokratycznej i otwartej przyszłości. W ramach cyklu wydarzeń online i offline przygotowanego przez europejskie organizacje przeprowadzona zostanie również kampania #AmplifyinAction podsumowująca roczną pracę ponad 350 osób w 12 krajach Europy. Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, jako koordynator polskiego ośrodka Amplify, zaprasza do udziału w przygotowanych debatach i spotkaniach na https://europeday.eu/.

9 maja szereg europejskich organizacji i instytucji kultury zaapeluje o mocniejsze zaangażowanie gorzej reprezentowanych grup w kształtowanie polityki na szczeblu krajowym i unijnym. W kontekście wojny w Ukrainie i licznych wyzwań, przed którymi stoi Europa, jako obywatele domagamy się umiejscowienia kultury w centrum zainteresowania i traktowania jej jako medium służącego tworzeniu wolnych i demokratycznych społeczeństw.

 

Aby wzmocnić głos grup niedostatecznie reprezentowanych, zainicjowana zostanie tego dnia kampania #AmplifyinAction włączającą głosy z 12 krajów Europy. Jej celem jest zwrócenie uwagi lokalnych polityków na głosy i propozycje generowane oddolnie. Kampanii towarzyszyć będzie seria debat oraz rozmów online i offline – pokazujących, że działania angażujące kulturę są w stanie uczynić Europę bardziej włączającą, demokratyczną i świadomą.

 

#AmplifyinAction to kulminacja rocznej współpracy ośrodków z 12 krajów europejskich, działających w trybie społecznym, edukacyjnym i artystycznym. Jesienią zeszłego roku ponad 350 osób z różnych krajów debatowało nad priorytetami w kreowaniu polityki – zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym – proponując różnorodne pomysły, dzieląc się obawami i zaleceniami dotyczącymi kształtowania przyszłości Europy. W ramach projektu „Amplify – uczyń przyszłość Europy swoją” ośrodki z Danii, Francji, Grecji, Węgier, Włoch, Holandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Hiszpanii i Szwecji badały wyzwania stojące przed sektorem kultury, w sposób szczególny rozważając kwestie dostępności, równości i sprawiedliwego korzystania z tego obszaru. Kto wyłączony jest z obiegu kultury? Jakie przeszkody napotykają określone społeczności oraz w jaki sposób można je rozwiązać na poziomie krajowym oraz europejskim? Wypracowane wspólnie rekomendacje przekazane zostały organizatorom i uczestnikom Konferencji w sprawie przyszłości Europy (Conference on the Future of Europe).

 

„Jakiekolwiek rozwiązania uda nam się wypracować, mam nadzieję, że decydenci naprawdę nas wysłuchają. Jesteśmy w punkcie, w którym nie mamy wiele czasu do stracenia” – mówi Rocío Nogales Muriel, jeden z uczestników projektu Amplify.

 

Obok #AmplifyinAction wśród wydarzeń i atrakcji Dnia Europy 2022 pojawią się m.in.:

  • wystąpienie Poliny Moroz, ukraińskiej artystki sztuk wizualnych i aktywistki, która o godz. 10.00 otworzy Dzień Europy i zainauguruje program kampanii #AmplifyinAction (transmitowane na żywo na europeday.eu);

  • premiera trzeciego numeru May Day Magazine w całości poświęconego wojnie w Ukrainie (13.00 na europeday.eu i 17.00 w Bozar w Brukseli);

  • występ artystki folkowej, RnB i pop oraz storytellerki Franceski Vincentie, która wykona swoje utwory opowiadające o zmianach klimatu, migracji i tożsamości (12.00 na europeday.eu);

  • wernisaż cyfrowej wystawy wykorzystującej kulturę jako język zmian politycznych. Prezentowane prace to wynik kooperacji dziewięciu holenderskich studentów sztuki z różnymi społecznościami w ramach projektu Amplify – prace komunikują problemy określonych grup i inicjują dialog dotyczący koniecznych zmian (14.00 na europeday.eu);

  • spektakl reżyserki, aktywistki i założycielki Queer Studio Viktorii Naraxsa oparty na listach ukraińskich uchodźców do ich bliskich. W realizacji udział wezmą ukraińska performerka, reżyserka i aktorka Julia Savchenko oraz członkini Pussy Riot, reżyserka i scenarzystka Anna Kuzminykh (19:00 w Bozar w Brukseli);

  • wieczorna debata w ramach Europe Talkshow: Kultura! Solidarność! Przyszłość? podczas której zapytamy, w jaki sposób artyści, aktywiści i politycy mogą działać na rzecz jedności i solidarności z Ukrainą (20.00 De Balie, Amsterdam i na europeday.eu).

 

Cykl wydarzeń moderowany będzie przez Reine Elisabeth Nkiambote (dziennikarkę telewizyjną i twórczynię podcastów) oraz Micka ter Reehorsta (założyciela kolektywu medialnego Are We Europe). Spotkania i rozmowy odbywać się będą w języku angielskim.

 

Dzień Europy 2022

9 maja, 10.00-23.30

 

link do otwartego livestreamu: https://europeday.eu/

(program dostępny w jęz. angielskim)

 

Kampania #AmplifyinAction jest częścią hybrydowego programu obchodów Dnia Europy. W jego skład wejdą wydarzenia odbywające się na żywo w Brukseli (Bozar) i Amsterdamie (De Balie), a także transmisja za pośrednictwem platformy europeday.eu. Program obchodów przygotowywany jest przez Culture Action Europe (Bruksela), Centre for fine arts BOZAR (Bruksela), European Cultural Foundation (Amsterdam) i De Balie (Amsterdam).

Link do pełnego programu Dnia Europy 2022: https://europeday.eu/europe-day-22-programme/.

 

Polskim członkiem projektu „Amplify – uczyń przyszłość Europy swoją” oraz koordynatorem kampanii #AmplifyinAction jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

 

Projekt jest współfinansowany przez Parlament Europejski.

 

Więcej o „Amplify – uczyń przyszłość Europy swoją” oraz działaniach polskiego ośrodka projektu: https://www.nck.org.pl/pl/projekt/amplify

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.