„Ślusarnia” Wilhelma Sasnala dziełem miesiąca w Pawilonie Czterech Kopuł | #dziełomiesiąca
„Ślusarnia” Wilhelma Sasnala to kolejne dzieło miesiąca prezentowane w Pawilonie Czterech Kopuł. Widzowie zobaczą imponujących rozmiarów rysunek tuszem na papierze. Namalowany podczas pobytu artysty w San Francisco, nawiązuje do przemysłowych korzeni rodzinnego miasta Sasnala.
Dla Wilhelma Sasnala wybór tematu jest ważniejszy niż akt twórczy. Ten malarz, rysownik, filmowiec, twórca komiksów i laureat wielu prestiżowych nagród podejmuje ważne i niewygodne tematy, stawia pytania o tożsamość narodową, religijność, politykę czy historię, często żydowską.
Urodzony w 1972 r. w Mościcach, przemysłowej dzielnicy Tarnowa, artysta niejednokrotnie nawiązuje do motywów industrialnych. Pojawiają się one na przykład w serii obrazów olejnych „Mościce” (2005) czy w zrealizowanym w duecie z żoną Anną Sasnal filmie „Huba” (2013), który otwiera panorama tarnowskich zakładów azotowych.
Motyw przemysłowy obecny jest także w „Ślusarni”, zrealizowanej podczas pobytu artysty w San Francisco w 2013 r. Na arkuszu białego papieru rozrysował czarnym tuszem niewyszukaną scenę z kalifornijskiej ślusarni – stojących po dwóch stronach maszyny pracowników w goglach spawalniczych i rękawicach ochronnych. Uchwycona przez artystę zwyczajna sytuacja z zakładu przemysłowego przybiera podniosły charakter.
Kompozycja pracy jest bliska stylistyce plakatu BHP. Sasnal uwypukla trzymany przez robotnika komponent, nawiązując do plakatów instrukcyjno-ostrzegawczych, informujących jak prawidłowo obsługiwać maszyny, jak przestrzegać zasad i nie popełniać błędów na stanowisku pracy. „Ślusarnia” została zakupiona do kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu w 2014 r. za pośrednictwem Fundacji Galerii Foksal.
Do każdej z prac prezentowanych w cyklu #dziełomiesiąca zaplanowano wydarzenia towarzyszące. W tym lutym będzie to wykład Justyny Chojnackiej „W drodze: amerykański dziennik Wilhelma Sasnala” (26.02, godz. 16:00) o swoistym fotograficzno-filmowym pamiętniku artysty, w którym zapisuje i zapamiętuje to, co później przenosi na płótna czy papier. Odbędą się także warsztaty dla dorosłych prowadzone przez Iwonę Gołaj (22.02, godz. 12:00), podczas których uczestnicy stworzą własne rysunki inspirowane stylistyką „Ślusarni”.
#dziełomiesiąca „Ślusarnia” Wilhelma Sasnala będzie prezentowane w przestrzeni wystawy stałej w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej do końca lutego 2023.