Chełmoński XXL [Zobacz FOTOGALERIĘ!]
Wielkimi krokami zbliża się wyjątkowe wydarzenie, jakim będzie otwarcie przekrojowej wystawy prac Józefa Chełmońskiego przygotowanej przez trzy Muzea Narodowe z Warszawy, Poznania i Krakowa. Projekt zaskakuje swym rozmachem i jest nie lada gratką nie tylko dla miłośników twórczości tego artysty tworzącego w XIX i na początku XX wieku.
Twórczość Józefa Chełmońskiego to „lektura obowiązkowa” nie tylko dla polskich miłośników sztuki. Artysta w wyjątkowy sposób odzwierciedlał w swych pracach ducha polskości. Był znakomitym, niezwykle wrażliwym obserwatorem, zafascynowanym naturą i sielską wsią. Jak mało kto potrafił też oddać duchowość, wręcz mistycyzm świata, który uwieczniał w swych dziełach. Nie ulegał modom i był wolny od wpływów i ograniczeń założeń programowych swej twórczości. Jego prace to często zatrzymane w pamięci artysty wyjątkowe, wręcz intymne chwile, które jak nikt inny potrafił zapamiętać i przenieść na płótno
Wystawa przygotowana przez Muzea Narodowe w Warszawie, Poznaniu i Krakowie imponuje rozmachem. Początkowo mówiło się o prezentacji około 100 prac Chełmońskiego. Ostatecznie będzie ich trzykrotnie więcej, a pochodzą ze zbiorów muzealnych i prywatnych kolekcji. Będzie to pierwsza okazja od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, by zobaczyć tak licznie zgromadzony dorobek tego wybitnego artysty, a zarazem by w sposób krytyczny i całościowy odnieść się do jego twórczości. Zobaczymy „oleje”, akwarele i rysunki Chełmońskiego. Dodatkowo przygotowane zostało wielotomowe specjalne wydawnictwo pod redakcją Ewy Micke-Broniarek z warszawskiego Muzeum. Dwujęzyczna publikacja zawierać będzie monografię i krytyczne omówienie twórczości Chełmońskiego wraz z katalogiem raisonne. Na edycję krakowską przygotowywany jest osobny katalog.
Jakie dzieła przygotowali organizatorzy? Uchylamy rąbka tajemnicy:
Te i wiele innych obrazów możesz zobaczyć na żywo podczas wystawy "Józef Chełmoński" od 27 września 2024 r. do 26 stycznia 2025 w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zainteresowany? Sprawdź harmonogram wydarzeń towarzyszących wystawie TUTAJ.
Mecenasem Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Narodowego w Krakowie jest PGE Polska Grupa Energetyczna, która wspiera wszystkie wystawy i wydarzenia, które się w nich odbywają.