SUKCES POD GOŁYM NIEBEM [relacja z premiery "Rusałki" Dvořáka w Muzeum w Nieborowie]
Gdzie najlepiej wysłuchać jednej z najbardziej znanych arii operowych? Idealne okoliczności stworzyło Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie ostatniego dnia sierpnia odbyła się premiera opery Rusałka Antonína Dvořáka. Arię tytułowej postaci – Měsíčku na nebi hlubokém – będącą pieśnią Rusałki śpiewaną do księżyca, słuchacze mogli podziwiać w warunkach idealnych: pod gołym niebem i przy świetle gwiazd z Pałacem Radziwiłłów w tle. Takie właśnie okoliczności zakłada też libretto opery, której akcja rozgrywa się zarówno nad wodą, jak i w ogrodach zamkowych Księcia.
Już po raz siódmy fani nieborowskich produkcji mogli podziwiać wydarzenie w postaci spektaklu operowego, będącego efektem współpracy duetu Jitki Stokalskiej (reżyseria) oraz Marty Kluczyńskiej (kierownictwo muzyczne). W poprzednich latach twórczynie wzięły na warsztat różnorodne opery z repertuaru polskiego oraz zagranicznego. Wśród nich znalazły się zarówno dzieła bardziej znane, takie jak na przykład Don Giovanni (2019) oraz Czarodziejski flet (2023) Wolfganga Amadeusza Mozarta, jak i te zupełnie zapomniane czy dopiero odkrywane – w tym Goplana (2021) Władysława Żeleńskiego bądź Szarlatan czyli wskrzeszenie umarłych (2022) Karola Kurpińskiego. Spektakle co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem widzów. Tak również było podczas tegorocznej premiery – przedstawienie zgromadziło ponad trzy tysiące widzów i okazało się być sukcesem twórców i wykonawców! Nieborowskie produkcje z roku na rok zaskakują coraz większym kunsztem twórczym, poziomem artystycznym, pomysłowością realizatorów, a także coraz ciekawszymi nazwiskami śpiewaków. W tym roku w głównych rolach widzowie podziwiać mogli, znaną z polskich scen operowych, Aleksandrę Orłowską w roli Rusałki oraz Tadeusza Szlenkiera w roli Księcia. To nie tylko nazwiska śpiewaków, lecz także zaangażowanie twórców, organizatorów, patronów, sponsorów, partnerów czy mecenasów sprawiają, że dzieła pokroju premier z warszawskich scen operowych mogą rokrocznie mieć miejsce w Muzeum w Nieborowie.
Tegoroczna produkcja była częścią Roku Muzyki Czeskiej 2024 i została objęta patronatem honorowym Ambasadora Republiki Czeskiej w Polsce. Należy podkreślić, że mimo ogólnoświatowego uznania dla opery Rusałka na polskich scenach dzieło to jest utworem wyjątkowo rzadko wykonywanym… Twórczynie nieborowskich oper, Jitka Stokalska oraz Marta Kluczyńska, z roku na rok sięgają po coraz odważniejsze, a także bardziej wymagające pomysły realizacyjne. Jest to możliwe dzięki wsparciu mecenasów, wśród których znajdujemy między innymi PGE Polską Grupę Energetyczną, która okazała się nieocenionym wsparciem dla tegorocznej produkcji. Pomysły reżyserskie, sławne nazwiska, a także realizacja na najwyższym poziomie nie mogłyby mieć miejsca bez nakładu pracy realizatorów, ale także bez zewnętrznego wsparcia merytorycznego, promocyjnego, patronatu medialnego (TVP Łódź, RMF Classic), wsparcia finansowego (PGE Polska Grupa Energetyczna), a także organizatorskiego (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego).
Obserwując tendencję, w której zauważamy wyjątkowy rozwój przedstawień operowych realizowanych w Nieborowie, jako słuchacze liczymy na coraz ciekawsze tytuły oraz kreacje artystyczne. Jednak przede wszystkim, wraz z tysiącami widzów, mamy nadzieję na dodatkowe przedstawienia tak wymagających, a jednocześnie wyjątkowych i szeroko podziwianych projektów, które niestety co roku pokazywane są tylko raz…