Byśki, kozy i pająki ruszają w Polskę!

-
11.06.2024
Byśki, kozy i pająki ruszają w Polskę!

W oczekiwaniu na wyniki tegorocznej edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca informuje, że mobilna wystawa „Byśki, kozy i pająki – czyli kultura ludowa w obiektywie Marty Ankiersztejn” wyrusza w Polskę! Od 14 czerwca wystawę będzie można obejrzeć na Kurpiach Zielonych – w Myszyńcu, w Multimedialnym Muzeum w Dzwonnicy Myszynieckiej.

 

„Byśki, kozy i pająki – czyli kultura ludowa w obiektywie Marty Ankiersztejn” to wystawa przedstawiająca portrety wybranych laureatów Nagrody z ostatnich czterech lat. Marta Ankiersztejn, na co dzień fotografka Teatru Narodowego, po godzinach dokumentuje życie kulturalne stolicy.

 

Od kilku lat należy też do zespołu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca odpowiedzialnego za przygotowanie kolejnych edycji Nagrody im. Oskara Kolberga. Wspólnie z zespołem podróżuje po całej Polsce i fotografuje laureatów Nagrody w ich domach, ogrodach, na polach i łąkach… Przy pracy, z instrumentami, w strojach regionalnych. W słońcu…

 

Na wystawie można zobaczyć wybrane przez autorkę fotografie, a także prace – rzeźby, tkaniny, wycinanki, koronki – wykonane przez artystów uwiecznionych na zdjęciach. Mamy tu pisanki, zabawki rzeźbione w drewnie, koronki, tytułowe byśki, kozy i pająki, i wiele innych. Na zwiedzających czeka również niespodzianka rękodzielnicza do samodzielnego wykonania.

 

Do tej pory wystawę prezentowano w siedzibie Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Na Kurpiach Zielonych potrwa do 14 lipca, skąd pojedzie na Ziemię Biłgorajską. W Warszawie prezentowana będzie znów przy okazji Gali wręczenia Nagród im. Oskara Kolberga, 12 września 2024 roku.

 

Wystawa została zrealizowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz pracownię projektową Beton ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Partnerem wystawy w Myszyńcu jest Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu oraz Multimedialne Muzeum w Dzwonnicy Myszynieckiej.

 

nimit.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.