Z kim i z czym walczysz? [o wrogach]

05.06.2024
Wróg

Wrogowie są niemodni. Wydaje się wręcz, że należą do minionego porządku świata. Staramy się przecież żyć ze wszystkimi w zgodzie. Chcemy być tolerancyjni, wykazywać się zrozumieniem, prowadzić asertywne dyskusje, emanować dobrą energią.

Jednak niezależnie od naszych starań najprawdopodobniej prędzej czy później poczujemy wobec kogoś wrogie uczucia. A wtedy nie do końca wiadomo, co z tym wrogiem zrobić. Nie wypada nawet się przyznać do posiadania go. Nie można rzucić rękawicy i zażądać satysfakcji w pojedynku. Co więc robimy? Uciekamy się do pasywno-agresywnych zachowań, wbijając wrogowi z szerokim uśmiechem szpilę w plecy? A może chowamy zranioną dumę i tłumimy w sobie niepożądane uczucia?

To nie koniec problemów z wrogiem. Nie tak łatwo jest go choćby zdefiniować. Czy jest nim każdy, z kim prowadzimy spór? A może konieczna jest jednak silna niechęć i chęć zaszkodzenia drugiej osobie? A może właśnie intencje nie mają tutaj znaczenia i liczą się wyłącznie działania? Czy wrogiem mogą być nie tylko ludzie, ale też sytuacje, jak np. choroba? Czy wrogiem można nazwać wszystko, z czym walczymy?

W tym miesiącu nasi dziennikarze pochylą się nad rozmaitymi postaciami wroga. Agnieszka Biegańska Borowska zastanowi się, czy rzeczywiście nic tak nas nie łączy jak wspólny wróg. Grzegorz Szczepaniak dojdzie do tego, kto i co jest wrogiem polskich instytucji kultury. Paula Apanowicz opowie o najgłośniejszych konfliktach w świecie filmu, a Szymon Paruzel zastanowi się, czy świat muzyki klasycznej bywa swoim własnym wrogiem.

Zapraszam do lektury!

Nic tak nie łączy jak wspólny wróg!

Społeczeństwo polskie chyba nigdy nie było tak podzielone jak teraz. Najgorsze, że podzieliliśmy się sami – według tego, czy bliżej nam do poglądów lewicowych

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.