Burzliwe losy piratów [Balet "Korsarz" w TW-ON]

10.03.2022
01. Jaeeun Jung (Medora) i Ryota Kitai (Konrad) w Korsarzu, fot. Ewa Krasucka

Balet „Korsarz” Josepha Maziliera z muzyką Adolphe’a-Charlesa Adama z 1856 r. jest oparty na powieści poetyckiej George’a Byrona. W trzech aktach poprzez taniec, muzykę oraz orientalną scenografię możemy śledzić burzliwe (jak to w świecie piratów bywa) dzieje miłości młodego korsarza Conrada i greckiej niewolnicy Medory, którzy poznają się na targu niewolników w Adrianopolu i zakochują w sobie od pierwszego wejrzenia.

Niestety Medora zostaje sprzedana przez chciwego handlarza niewolników bogatemu Seyd Paszy. Jednak Konradowi i jego kompanom udaje się ją odbić, tak jak i resztę niewolnic. Zakochany do szaleństwa Konrad na prośbę Medory zgadza się uwolnić kobiety, co nie podoba się pozostałym piratom. Birbanto – prawa ręka i pozornie przyjaciel Konrada – uknuł spisek, w ramach którego Konrad zostaje uśpiony, a kobiety pojmane i dostarczone do pałacu paszy. Skąd oczywiście Medorę uwalnia ukochany… Spisek zostaje ujawniony, Birbanto ginie w walce z Konradem, a piraci, w tym Konrad i Medora, uciekają na morze. Wszystko wydaje się pomyślnie układać, jednak rozpętuje się potężna burza, podczas której statek tonie. Jedynie Konradowi i Medorze udaje się przeżyć, a ich miłość kwitnie.

 

Korsarz” prezentowany na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej został przygotowany w 2016 r. przez Manuela Legris dla Wiener Staatsballett. Ostatnie trzy przedstawienia „Korsarza” charakteryzowały zmiany obsady głównych tancerzy. Recenzja dotyczy obsady z 3 marca 2022 r.

 

Korsarz” robi wrażenie. I choć wszyscy – nawet po najdrobniejsze role – grali i tańczyli wspaniale, to szczególnie trudno było oderwać oczy od głównej pary bohaterów. Jaeeun Jung jako Medora oraz debiutujący w roli Konrada Ryota Kitai pasowali do siebie na scenie idealnie. Tańczyli wspaniale, z niebywałą lekkością, doskonale interpretując muzykę. Dynamiką i skocznością zwracał uwagę (również debiutujący w roli) Bartosz Zyśk jako Birbanto. Do teraz zadaję sobie pytanie: jak można skakać tak wysoko, jednocześnie z taką lekkością i radością?

 

Korsarz” jest promowany jako przedstawienie rodzinne i swoją rolę doskonale spełnia. Dzieci porwie pełna przygód fabuła, wspaniałe kostiumy i dekoracje, a dorosłych dodatkowo zachwyci choreografia oraz muzyka plus perfekcja wykonania – zarówno tancerzy jak i orkiestry.


 

Korsarz

2.03.2022 r., Teatr Wielki

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.