Boska Komedia – czas start!

-
07.12.2023
Boska Komedia – czas start!

Już jutro rozpoczyna się 16. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia w Krakowie. Festiwal potrwa do 16 grudnia. Na miłośników teatru czeka ponad 20 przedstawień oraz wydarzenia towarzyszące. Poniżej prezentujemy wiadomość od Organizatorów Boskiej Komedii o możliwościach uczestniczenia w wydarzeniu.

Biletów na większość wydarzeń brak, ale nie załamujemy rąk. Nie trzeba chodzić na wszystkie spektakle, by poczuć się uczestnikiem festiwalu! Na stronie bilety.boskakomedia.pl można złapać jeszcze pojedyncze miejsca, działa też oficjalna giełda biletów – można próbować i tam. Jest jednak wiele wydarzeń towarzyszących, na które w większości wstęp jest wolny – zapraszamy wszystkich teatromanów i teatromanki.

 

Spieramy się

Poważne, otwierające debaty – nie tylko dotyczące wyzwań, przed jakimi stoi teatr, ale cała kultura czasu przełomu.

 

W sobotę 9 grudnia o godz. 15 w Narodowym Starym Teatrze odbędzie się debata „(Nie)widzialna praca choreografx”. Posłuchamy m.in. Patrycji Kowańskiej i Dominiki Knapik, których taneczny spektakl „Very Funny” zobaczyć będzie można poprzedniego dnia dwukrotnie na scenie Starego Teatru (uwaga, na dodatkowy, wieczorny spektakl są jeszcze bilety!).

 

We wtorek 12 grudnia w samo południe niezwykle ciekawa debata filozoficzna prowadzona przez Piotra Augustyniaka: „Przebaczenie czy zemsta. Dylematy prospera”. Czy jesteśmy w stanie odróżnić chęć zemsty od potrzeby sprawiedliwości? I czy przebaczenie jest potrzebne, żeby polityczna wspólnota mogła sprawnie funkcjonować? Wśród gości m.in. Anna Strzałkowska i Tomasz Stawiszyński. Spotkanie odbędzie się w Teatrze Słowackiego.

 

W piątek 15 grudnia o 12 Jacek Cieślak zaprosi nas na rozmowę o tym, jak powinna, a jak może wyglądać kultura po PiS-ie. Jak zmienić antydemokratyczny model zarządzania kulturą, by nie powielać błędów wykluczania środowisk o różnych poglądach. Gospodarzowi spotkania będą towarzyszyć: Paweł Potoroczyn, Magdalena Sroka, Michał Merczyński, Dominika Kawalerowicz i Katarzyna Janowska.

 

„Dialog bez dialogu? Jak najlepiej się nie dogadać, czyli teatr nasz widzę ogromny” – to tytuł kolejnego spotkania. W niedzielę 10 grudnia o godz. 12 Magdalena Rigamonti, autorka głośnego wywiadu z Moniką Strzępką, oraz jej goście i gościnie porozmawiają o ostatnich wydarzeniach w środowisku teatralnym. O granicach obowiązujących w świecie twórców, którzy z konieczności operują zwiększoną wrażliwością, a także o sytuacjach, w których te granice bywają przekraczane. Udział wezmą Alina Czyżewska, Łukasz Drewniak, Małgorzata Wdowik, Paweł Łysak i Anna Karasińska oraz wielu innych zaproszonych przedstawicieli środowiska teatralnego różnych profesji. „Wszyscy mamy poczucie, że potrzebna jest rozmowa, która zbada sytuację, w jakiej się znajdujemy. Jej roboczy i zamknięty charakter ułatwi analizy i sprzyjać będzie uważności, tak nieocenionej w przypadku trudnych tematów” – mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor festiwalu. Choć organizatorzy wraz z artystami zdecydowali o ograniczeniu grona dyskutantów do zaproszonych osób, debata będzie zrelacjonowana szerszej publiczności po zakończeniu festiwalu.

 

Wspieramy

Nagroda Witkacego to odznaczenie za zasługi w promowaniu polskiego teatru na świecie przyznawane osobom spoza Polski. W piątek 8 grudnia o godz. 18 w Klubie ZASP odbędzie się spotkanie z laureatem tegorocznej Nagrody, Sorenem Gaugerem. Na następny dzień, 9 grudnia spotkania online z laureatami z lat 2019–21 odbędą się w Domu Utopii (przy Łaźni Nowej), zaczynamy o godz 12. Zapraszamy na rozmowy z Koichim Kuyamą, Michaelem Hackettem, a także José Gabrielem Lópezem Antuñano. Idealny pretekst, by poczekać w Łaźni na wieczorny pokaz „Balkonów – pieśni miłosnych” Krystiana Lupy.

 

Prezentujemy

14 grudnia o godz. 15.30 w Teatrze im. Słowackiego (scena Dom Machin) odbędzie się pokaz performatywny ukraińskiego dramatu „Insekt” Leny Kudajewej w reżyserii Tomasza Fryzła. Poprzedzi on dalsze wydarzenia tej sekcji festiwalu: dyskusję o tym, jak zmienia się teatr Ukrainy pod wpływem rosyjskiej inwazji oraz promocję książki zawierającej wybór dramatów powstałych już w trakcie wojny. W pokazie zobaczymy aktorkę ukraińskiego pochodzenia, która pracuje na stałe w zespole Teatru Śląskiego – Ninę Batovską. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny, lecz obowiązują wejściówki, które można uzyskać pisząc na adres: [email protected].

 

Wskazujemy

I last but not least – na profilu Boskiej Komedii na FB będziemy publikować informacje o dostępnych miejscach na spektakle. Polecamy dodać tę podstronę do ulubionych i śledzić ruch na niej. Funkcjonuje także giełda biletów na Boską – kontaktują się tam widzowie, którzy nie mogą danego dnia dotrzeć do teatru i sprzedają swoje bilety (znajdziecie ją wpisując w wyszukiwarkę FB: Giełda Biletów Boska Komedia). Powodzenia!

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.