Ballady i Romanse, czyli spełnione sny Mickiewicza | DUX

-
04.06.2023
Ballady i Romanse, czyli spełnione sny Mickiewicza | DUX

Podobno Mickiewicz marzył o komponowaniu muzyki, los przeznaczył mu jednak rolę poety. Płyta Ballady i Romanse, zwieńczenie projektu Oczami duszy, może być zadośćuczynieniem dla jego niespełnionych pragnień.

 

Sopranistka Magdalena Witczak, związana z gdańską Akademią Muzyczną artystka i pedagog, dokonała wyboru spośród mickiewiczowskich ballad opublikowanych w pierwszym tomie Poezyj w 1822 roku, uważanych za najważniejszy poetycki manifest polskiego romantyzmu. Pozwoliła sobie na edycję ich tekstu, uwspółcześnienie i podział na zwrotki, a także nadanie nowych tytułów. Tym samym zbiór, który znalazł się na płycie, stał się podróżą od romantyzmu do nowoczesności. Łączy tematykę egzystencjalną i refleksję nad ekspresją emocji współczesnego człowieka.

 

Prezentowany cykl utworów osadzony jest w języku tonalnym i ekspresyjnej melodyce, co jest wyraźnym ukłonem w stronę muzyki romantycznej. Jednocześnie kompozytor Beniamin Baczewski wzbogacił środki wyrazu o elektronikę i wirtualne instrumenty, łącząc różne gatunki muzyczne. Podstawą instrumentacji ballad jest aparat orkiestrowy, instrumenty smyczkowe, dęte i perkusyjne. Solową rolę odgrywa trio: Magdalena Witczak – sopran, Beniamin Baczewski – klarnet wymiennie z saksofonem i Tomasz Jocz – instrumenty klawiszowe (fortepian, pianino, klawesyn, elektryczne pianino). Mickiewicz inspirował wielu kompozytorów polskich i zagranicznych, głównie ery romantyzmu. Niniejsza płyta jest dowodem na to, że również w XXI wieku poezja wieszcza może być źróem twórczego natchnienia.

 

Album dostępny w salonach Empik, dobrych sklepach muzycznych i na www.dux.pl, a także na wszystkich platformach streamingowych.

 

Płyty można posłuchać w serwisie Spotify.

Ballady i Romanse w sklepie DUX.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.