Wernisaż wystawy „Arboretum Krzysztofa Pendereckiego" w Galerii UFF w Filharmonii Krakowskiej

-
19.06.2024
Wystawa Tamary Pieńko „Arboretum Krzysztofa Pendereckiego"

Filharmonia Krakowska zaprasza na wystawę zdjęć Tamary Pieńko zatytułowaną „Arboretum Krzysztofa Pendereckiego" – w Galerii UFF w foyer Filharmonii. Wernisaż wystawy połączony z oprowadzeniem autorskim odbędzie się w najbliższą niedzielę, 23 czerwca 2024 o godz. 16.00.

 

W projekcie „Arboretum Krzysztofa Pendereckiego” zaprezentowane są zdjęcia, które obrazują miłość Krzysztofa Pendereckiego do muzyki i natury. Stanowią nacechowaną tajemniczością artystyczną dokumentację ogrodowej partytury „napisanej” przez Pendereckiego. Projekt powstał z okazji 90. urodzin Maestra. Tamara Pieńko przez kilka miesięcy eksplorowała i fotografowała arkadyjską przestrzeń, którą Krzysztof Penderecki stworzył i z której czerpał moc, zarówno w życiu artystycznym, jak i prywatnym – ogród w Lusławicach. Zdjęcia powstały już po śmierci kompozytora i stanowią osobistą próbę odczytania wielowymiarowych przekazów, które po sobie pozostawił.

 

Tamara Pieńko – fotografka, portrecistka, pomysłodawczyni i założycielka Fundacji S he for Art, wspierającej projekty edukacyjne i artystyczne o charakterze społecznym. Efekty jej pracy twórczej można znaleźć w prasie, wydawnictwach książkowych i agencjach reklamowych. Ma w swoim dorobku portrety polskich osobistości ze świata kultury, sztuki, sportu i polityki.

 

W ostatnich latach skupiała się przede wszystkich na projektach autorskich, podejmujących ważne, często niełatwe tematy. Jest artystką o niezwykłej wrażliwości. Za pośrednictwem obiektywu staje się świadkinią i powierniczką ludzkich emocji oraz nastrojów, które ze szczególną uważnością uwidacznia na swoich zdjęciach. Interesują ją kadry niebanalne, dotykające prawdy i głębi fotografowanej przestrzeni, która w jej ujęciu zyskuje ostrość, zachowując jednocześnie delikatność i nutę tajemniczości.

 

Galeria UFF to projekt powstały dzięki współpracy Filharmonii Krakowskiej z Fundacją UFF zajmującą się edukacją wizualną i estetyczną dzieci i młodzieży, organizacją warsztatów fotograficznych i filmowych, spotkań z twórcami, fotografami, operatorami i reżyserami. Celem projektu „Galeria UFF” jest promocja fotografii jako ważnej dziedziny sztuki współczesnej, a w szczególności polskich artystów fotografów.

 

www.filharmonia.krakow.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.