Antoni Wit gościem specjalnym Dyskusyjnego Klubu Muzycznego w Filharmonii Krakowskiej

-
24.03.2023
Antoni Wit gościem specjalnym Dyskusyjnego Klubu Muzycznego

W najbliższą sobotę, 25 marca br. o godz. 16.30 w Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej odbędzie się szóste spotkanie Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Wszystko gra”. Gościem specjalnym tego wydarzenia, zaproszonym przez prowadzącą DKM – Agnieszkę Malatyńską-Stankiewicz, będzie Antoni Wit – mistrz batuty, dyrygent honorowy Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, a także współautor książki Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci, wydanej przed kilku laty przez oficynę Czytelnik. Tematem najbliższego spotkania z będzie Aleksander Skriabin – „geniusz czy szarlatan?”, jak pada w pytaniu otwierającym dyskusję.

 

Dyskusyjny Klub Muzyczny „Wszystko gra” jednoczy wokół Filharmonii Krakowskiej środowisko melomanów w różnym wieku i różnych zawodów, którzy chcą się spotykać, by mówić o muzyce i wymieniać doświadczeniami w swojej podróży po ścieżce dźwiękowej. DKM przyczynić się też może do popularyzacji muzyki i poznania jej piękna. Dzięki proponowanym spotkaniom przybyli na koncert melomani mają szansę zgłębić swoją wiedzę na temat prezentowanych dzieł, losów kompozytorów, a także poznać arkana związane z zawodem artysty instrumentalisty, śpiewaka czy dyrygenta. Dotychczas zaproszenia do uczestnictwa w Dyskusyjnym Klubie Muzycznym „Wszystko gra” przyjęli – altowiolistka Katarzyna Budnik, pianista Andrzej Wierciński, skrzypkowie Paweł Wajrak i Mariusz Patyra oraz dyrygenci – Łukasz Borowicz i dyrektor artystyczny Filharmonii Krakowskiej, Alexander Humala.

 

Dyskusyjny Klub Muzyczny ma (…) pokazywać nie tylko, że muzyka jest częścią życia każdego z nas i że można ją odbierać na wiele sposobów, a przede wszystkim, że można o niej mówić w różny sposób. W DKM „Wszystko gra”, nie będzie podziału na tych, którzy mówią i na tych którzy jedynie słuchają. Wszystkich będziemy zachęcać do rozmów, do dzielenia się swoją muzyczną wiedzą i doświadczeniami, wątpliwościami, muzycznymi emocjami, przeżyciami, wspomnieniami. Każde spotkanie będzie miało swój temat, który powiązany został z programem koncertu odbywającego się po spotkaniu i dzień przed nim. Punktem wyjścia do poszczególnych rozważań stanie się rozmowa z gościem, będącym często wykonawcą koncertu. Będzie to inspiracja do dyskusji, do dzielenia się swoimi muzycznymi fascynacjami i do poznawania nieznanych muzycznych ścieżek, często zaskakujących i zadziwiających – stwierdza Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

 

Do uczestnictwa w spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Muzycznego uprawnia bilet na koncert lub abonament.

 

HARMONOGRAM KOLEJNYCH SPOTKAŃ:

 

15.04.2023, godz. 16.30
„Francis Poulenc: bardziej mnich czy łobuz?”
Goście: Magdalena Lisak, Bartłomiej Kominek

 

21.05.2023, godz. 16.30 (wyjątkowo w niedzielę)
„Papa Haydn”
Gość – Łukasz Borowicz

 

10.06.2023, godz. 16.30
„Mahler: instrument, na którym gra wszechświat”
Goście – Urszula Kryger i Piotr Piwko

 

Agnieszka MALATYŃSKA-STANKIEWICZ  –  dziennikarka, fotografka, prelegentka, autorka książek, m.in. „Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci” – będącej rozmową z Antonim Witem; „Byłem w niebie” – wywiadu rzeki ze Stanisławem Skrowaczewskim, współautorka „Scherza dla Wojciecha Kilara” oraz „Dla Ciebie śpiewam” książki o historii Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, która ukazała się także pod jej redakcją. Autorka licznych opraw muzycznych, w tym do polskiego widowiska plenerowego podczas EXPO 2012 w Szanghaju. Autorka wywiadów z twórcami sztuki i kultury  w ramach spotkań m.in.: „Kod mistrzów”, „Czas na taniec!”, „Krynickie spotkania z artystą”. Była dziennikarka Radia RMF oraz była długoletnia dziennikarka „Dziennika Polskiego” i redaktor naczelna portalu Polska Muza. Obecnie felietonistka Radia Kraków i współautorka cyklu audycji „Labirynt Krzysztofa Pendereckiego”. Rzeczniczka festiwali: Muzyka w Starym Krakowie, Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu oraz Materia Prima w Krakowie; a także impresario Baletu Cracovia Danza. Specjalistka PR w kulturze. Kawaler brązowego orderu „Gloria Artis”.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.