André Tchaikowsky/Gija Kanczeli [premiera nowej płyty Filharmonii Narodowej]

-
19.05.2022
premiera nowej płyty Filharmonii Narodowej

20 maja będzie miała premierę - polską i światową - najnowsza płyta Filharmonii Narodowej.  To drugi album w serii światowych premier fonograficznych Filharmonii Narodowej, a zawarte w nim dzieła to kompozycje z repertuaru muzyki XX wieku: Concerto classico Andrzeja Czajkowskiego (1935–1982) i Libera me (Quasi-Requiem) Giji Kanczelego (1935–2019).

Oba utwory zostały zarejestrowane w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w 2021 roku, z udziałem naszych zespołów pod batutą Andrzeja Boreyki – pomysłodawcy tej wyjątkowej płyty.
Album postał we współpracy z firmą CD Accord Music Edition, a reżyserami nagrania są wybitni polscy specjaliści, laureaci nagrody Grammy - Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko.
 

Twórczość Andrzeja Czajkowskiego (który po osiedleniu się w Anglii przyjął francuską pisownię nazwiska – André Tchaikowsky) pozostawała przez lata mało znana i sporadycznie wykonywana. Momentem zwrotnym był rok 2013, kiedy swoją prapremierę miała opera Kupiec wenecki, zaprezentowana podczas festiwalu w Bregencji.
 

Concerto classico – koncert na skrzypce solo z orkiestrą, ukończony w 1964 roku, został znaleziony na dnie kosza na pranie w domu Eve Harrison, dopiero po śmierci Czajkowskiego. Oryginalny rękopis utworu znajduje się obecnie w archiwum Josefa Weinberga.

Wybitny skrzypek Ilya Gringolts podjął się pierwszego odczytania solowej partii Koncertu i przedstawienia go światu podczas filharmonicznego koncertu online, który - w związku z ograniczeniami wynikającymi z pandemii - odbył się w Sali Koncertowej bez udziału publiczności, 5 lutego 2021 roku.



Libera me (Quasi-Requiem) na sopran, chór męski i orkiestrę jest ostatnim utworem gruzińskiego kompozytora Giji Kanczelego, napisanym jesienią 2018 roku do wierszy Waży Pszaweli (1861–1915) i Galaktiona Tabidze (1892–1959). W tym samym roku odbyło się pierwsze wykonanie dzieła w Państwowym Teatrze Akademickim im. Szoty Rustawelego w Tbilisi – miejscu urodzenia kompozytora, jak i jego licznych artystycznych dokonań.
2 kwietnia 2021 roku, mimo trudności związanych z pandemią koronawirusa, w Sali Koncertowej FN miało miejsce polskie prawykonanie dzieła oraz rejestracja niniejszej płyty z udziałem Magdaleny Schabowskiej (sopran), Chóru Męskiego i Orkiestry Filharmonii Narodowej. Zgodnie z życzeniem kompozytora, całością dyrygował Andrzej Boreyko.
 

Od 20 maja album będzie dostępny w salonach muzycznych oraz w muzycznych serwisach streamingowych.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.