Alexander Sitkovetsky nowym Dyrektorem Artystycznym NFM Orkiestry Leopoldinum

-
07.05.2023
NFM Orkiestra Leopoldinum. Fot. Ł. Rajchert

NFM Orkiestra Leopoldinum rozpoczyna nowy okres swojej działalności. Od przyszłego sezonu szefem artystycznym zespołu zostaje Alexander Sitkovetsky. Dotychczasowy dyrektor artystyczny, Joseph Swensen, będzie nadal współpracował z NFM Orkiestrą Leopoldinum jako jej pierwszy gościnny dyrygent.

 

Mieliśmy świetny kontakt z orkiestrą i bardzo dobre relacje, więc kiedy pojawiła się możliwość ubiegania się o stanowisko dyrektora artystycznego, od razu z niej skorzystałem, bo bardzo chciałem pracować z Orkiestrą Leopoldinum znacznie częściej. Tak jak powiedziałem – od pierwszego razu było cudownie, więc naprawdę nie mogę się doczekać tej współpracy. (…) Cieszę się, że mogłem odegrać tak dużą rolę w kształtowaniu programu nadchodzącego sezonu. Czuję się naprawdę zaszczycony tą możliwością. Zrobię co w mojej mocy, aby jakość orkiestry była cały czas widoczna i aby pokazać publiczności, jaka jest dobra. Ona oczywiście już to wie, ale liczę też na to, że będę miał okazję pojechać z orkiestrą na zagraniczne tournée. W przyszłym sezonie będziemy także kontynuować współpracę z maestrem Swensenem, który będzie miał swoje koncerty. Mamy wiele ciekawych planów i pomysłów. Zobaczymy, ile z nich faktycznie się powiedzie. Oby wiele! – Alexander Sitkovetsky o debiucie na stanowisku dyrektora artystycznego NFM Orkiestry Leopoldinum.

 

NFM Orkiestra Leopoldinum

W ciągu czterdziestu lat swej działalności orkiestra osiągnęła znaczącą pozycję na polskiej scenie muzycznej, poznała także różne metody prowadzenia zespołu i wypracowała własne podejście do muzyki, łączące emocjonalność brzmienia z klarownością faktury. Na te właśnie cechy gry orkiestry zwracają uwagę krytycy, ceniąc jej wykonania również za niezwykłą ekspresję.

 

Zespół od początku był prowadzony przez wybitnych skrzypków liderów – Karola Teutscha, Jana Staniendę oraz jego wieloletniego koncertmistrza, Zbigniewa Szufłata. Początkowo w znacznej mierze koncentrował się na repertuarze klasycznym, a nawet barokowym, później rozszerzył repertuar aż do muzyki XX w. Pod kierownictwem kolejnego wybitnego artysty, Ernsta Kovacica, orkiestra rozpoczęła eksplorację nisz muzyki XX w. Owocem tej misji były, rejestrowane w ostatnich latach, nagrania płytowe, wśród których szczególną uwagę zwróciły albumy z utworami Ernsta Křenka (wyd. Capriccio i Toccata Classics), Leoša Janáčka (DUX), ze smyczkowymi transkrypcjami dzieł Albana Berga (Berg by Arrangement, Toccata Classics; uznany przez „The Sunday Times” za jedną z najlepszych płyt roku) i z Kunst der Fuge Bacha (CD Accord). Bardzo dobre recenzje uzyskały także dwie najnowsze płyty z Christianem Danowiczem jako liderem – Made in Poland (DUX) oraz Supernova (CD Accord), nagrane wspólnie z Atom String Quartet i uhonorowane nagrodami Fryderyk 2018 i 2019. W 2020 r. ukazał się pierwszy album zespołu zarejestrowany pod dyrekcją Josepha Swensena – znalazły się na nim utwory Debussy’ego i Czajkowskiego. Krążek uzyskał nominację do Fryderyka 2021. W latach 2014–2017 funkcję dyrektora artystycznego orkiestry pełnił Hartmut Rohde – altowiolista oraz wykładowca Universität der Künste Berlin; koncentrował się na interpretacji dzieł romantycznych. Joseph Swensen, który stanowisko szefa artystycznego objął 1 września 2017 r., poszerzył repertuar zespołu zarówno o utwory klasyczne, jak i najnowsze.

 

NFM Orkiestra Leopoldinum występowała w najważniejszych salach Europy, takich jak Barbican Centre w Londynie, Philharmonie, Konzerthaus i Schauspielhaus w Berlinie, Konzerthaus w Wiedniu, Tivolis Koncertsal w Kopenhadze, Teatro Victoria Eugenia w San Sebastián, a także podczas najważniejszych europejskich festiwali, m.in.: Muziekfestival West-Brabant w Holandii, Bodenseefestival i Weilburger Schlosskonzerte w Niemczech, Echternach w Luksemburgu, Pablo Casals Festival, Festival du Périgord Noir we Francji, Estoril w Portugalii, Flanders Festival i Europalia w Belgii, Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans oraz Musica Polonica Nova we Wrocławiu, a także Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

 

NFM Orkiestra Leopoldinum współpracowała z gronem uznanych artystów, takich jak: Krzysztof Penderecki, Piotr Anderszewski, Jerzy Maksymiuk, Reinhard Goebel, Daniel Hope, Richard Tognetti, Alexander Sitkovetsky, Kolja Blacher, Radek Baborák, Sergei Nakariakov, Daniel Müller-Schott, Tedi Papavrami, Tasmin Little, Heinz Holliger, András Schiff, Konstanty Andrzej Kulka, Bartłomiej Nizioł oraz Krzysztof i Jakub Jakowicz.

Alexander Sitkovetsky. Fot. Vincy Ng

 

Alexander Sitkovetsky urodził się w Moskwie w rodzinie o ugruntowanych tradycjach muzycznych. Debiutancki koncert zagrał w wieku ośmiu lat i w tym samym wieku przeniósł się do Wielkiej Brytanii, aby studiować w Szkole Menuhina. Lord Menuhin był jego inspiracją przez całe lata szkolne. Muzycy kilkakrotnie występowali razem. W nadchodzącym sezonie artysta ponownie wystąpi w Stanach Zjednoczonych z Wisconsin Chamber Orchestra, Chattanooga Symphony, Colorado Springs Philharmonic i Rogue Valley Symphony Medford. Kilkakrotnie odwiedzi też Nowy Jork w ramach prestiżowego cyklu CMS w Lincoln Center. Ponownie poprowadzi Rumuńską Orkiestrę Młodzieżową, Detmold Chamber Orchestra i NFM Orkiestrę Leopoldinum oraz wystąpi na licznych festiwalach w całej Europie, m.in. podczas festiwali Stavanger International Piano Festival, Music for Galway czy Verbier Festival w Schloss Elmau.

 

Do najważniejszych wydarzeń poprzednich sezonów należą jego debiuty w wiedeńskim Musikverein z Tonkünstler Orchester, trasa koncertowa z North Netherlands Orchestra, a także ponowne występy z Manchester Camerata, Anhaltische Philharmonie Dessau, Norwegian Chamber Orchestra, Aarhus Symfoniorkester, Sinfonietta Riga, English Symphony Orchestra i Anima Musicae Orchesta Budapest. Regularnie koncertuje również z Julią Fischer jako stały członek jej kwartetu smyczkowego. Najważniejsze ostatnie występy koncertowe z Yomiuri Nippon Symphony Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Munich Chamber Orchestra, Konzerthaus Orchester Berlin, BBC Scottish Symphony Orchestra, Netherlands Philharmonic Orchestra, Tokyo Symphony Orchestra, European Union Chamber Orchestra, Hallé Orchestra, Academy of St. Martin in the Fields, Moscow Symphony Orchestra, St Petersburg Symphony Orchestra, Orquesta Filarmónica de Bolivia, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Rosyjską Państwową Orkiestra Filharmoniczną, Residentie Orkest The Hague, Welsh National Opera Orchestra, BBC National Orchestra of Wales, London Philharmonic Orkiestra i Philharmonia Orchestra.

 

Jest również bardzo ceniony jako artysta dyrygujący od skrzypiec, regularnie występuje jako solista, prowadząc jednocześnie Australian Chamber Orchestra, Norwegian Chamber Orchestra, Amsterdam Sinfonietta, London Mozart Players, Litewską Orkiestrę Kameralną, New York Chamber Players, Camerata Zurich, Arctic Philharmonic Chamber Orchestra i Romanian Sinfonietta. Jest również zapraszany jako gościnny solista na występy z orkiestrami koncertującymi w Wielkiej Brytanii, a ostatnio z Filharmonią Rosyjską w Nowosybirsku, Filharmonią Brukselską, Petersburską Orkiestrą Symfoniczną i Tonkünstler Orchester. Jego docenione przez krytyków nagranie Koncertu skrzypcowego Andrzeja Panufnika z Konzerthaus Orchester Berlin, upamiętniające setną rocznicę urodzin kompozytora, zdobyło nagrodę ICMA Special Achievement Award. Najnowsze nagranie z English Symphony Orchestra z Koncertem skrzypcowym Philipa Sawyersa spotkało się z wielkim uznaniem krytyków. Artysta otrzymał pierwszą nagrodę w Trio di Trieste Duo Competition wraz z pianistą Wu Qianem. Jest absolwentem prestiżowego Bowers Program (wcześniej Chamber Music Society Two) w Lincoln Center, a w 2016 r otrzymał nagrodę Lincoln Center Emerging Artist Award. Jest członkiem-założycielem wielokrotnie nagradzanego Sitkovetsky Trio, z którym występował na całym świecie. Trio zdobyło nagrodę BBC Music Magazine za muzykę kameralną w 2022 r. Gra na skrzypcach „Parera” Antonio Stradivariego z 1679 roku, które hojny sponsor użycza mu dzięki uprzejmości Beare’s International Violin Society.

 

NFM Orkiestra Leopoldinum sezon 2023/2024:

 

7.10.2023, sobota, 18.00
Wrocław, NFM, Sala Główna

Inauguracja sezonu NFM Orkiestry Leopoldinum
Nagroda Kulturalna Śląska

 

Alexander Sitkovetsky – skrzypce, prowadzenie
NFM Orkiestra Leopoldinum

 

Program:
F. Mendelssohn Bartholdy X Symfonia h-moll na smyczki

***
M. Bruch I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 (oprac. na smyczki B. Rofe)
G. Bizet / R. Szczedrin Suita Carmen na perkusję i smyczki

 

---

 

21.10.2023, sobota, 18.00
Wrocław, NFM, Sala Główna

Tribute to Stan Getz

 

Marek Wroniszewski – dyrygent

Piotr Baron – saksofon tenorowy

Łukasz Żyta – jazzowy zestaw perkusyjny

NFM Orkiestra Leopoldinum

 

Program:

E. Sauter Focus (1961) – suita na saksofon tenorowy, kwintet smyczkowy, harfę i jazzowy zestaw perkusyjny, napisana dla Stana Getza

***

K. Herdzin Tribute to Stan Getz (2021) – suita na saksofon tenorowy, kwintet smyczkowy, harfę i jazzowy zestaw perkusyjny, napisana dla Piotra Barona

 

---

 

12.11.2023, niedziela, godz. 18.00
Wrocław, NFM, Sala Czerwona
Jubileusz Krzysztofa Meyera

 

Christian Danowicz skrzypce, prowadzenie

Jan Krzeszowiec flet

Gośka Isphording klawesyn

NFM Orkiestra Leopoldinum

 

Program:

A. Pärt Orient & Occident

K. Meyer Concerto retro na flet, klawesyn i smyczki op. 39a

F. Say Chamber Symphony op. 62

M. Wajnberg VII Symfonia na orkiestrę smyczkową i klawesyn op. 81

 

---

 

2.12.2023, sobota, godz. 18.00
Wrocław, NFM, Sala Czerwona
Voces intimae

 

Joseph Swensen dyrygent

Aleksandra Kubas-Kruk sopran

NFM Orkiestra Leopoldinum

 

Program:

J. Sibelius Kwartet smyczkowy d-moll op. 56 „Voces intimae” (oprac.  J. Swensen)

A. Schönberg II Kwartet smyczkowy op. 10 (oprac. J. Swensen)

 

---

 

9.12.2023, sobota, godz. 18.00
Wrocław, NFM, Sala Czerwona
Platońska Uczta

 

Kolja Blacher skrzypce, prowadzenie

NFM Orkiestra Leopoldinum

 

Program:

L. Bernstein Serenade (after Plato’s „Symposium”) na skrzypce, smyczki, perkusję i harfę

C. Debussy Kwartet smyczkowy g-moll op. 10 (oprac. J. Swensen)

 

---

 

5.01.2024, piątek, godz. 19.00
Wrocław, NFM, Sala Główna

Gala Noworoczna

Janoska Style

 

Alexander Sitkovetsky skrzypce, prowadzenie

Janoska Ensemble:

Ondrej Janoska skrzypce

Roman Janoska skrzypce

František Janoska fortepian

Julius Darvas kontrabas

Arpad Janoska śpiew

NFM Orkiestra Leopoldinum

 

Program:

W.A. Mozart / Janoska Ensemble Uwertura do opery Wesele Figara KV 492 (Ouverture à la Janoska)
R. Janoska Melodie für Melody
D. Brubeck Blue Rondo à la Turk
N. Paganini / Janoska
Ensemble Paganinoska
***
F. Janoska Rumba for Amadeus
A. Piazzolla Oblivion
(oprac. Ensemble Janoska)
J.S. Bach Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043 (oprac. Ensemble Janoska)

 

---

 

14.01.2024, niedziela, godz. 18.00
Wrocław, NFM, Sala Główna
L.U.C. & Rebel Babel Orchestra
Muzyka z filmu Chłopi

 

L.U.C. & Rebel Babel Orchestra

NFM Orkiestra Leopoldinum

 

Program:

Muzyka z filmu Chłopi

 

---

 

20.01.2024, sobota, godz. 18.00
Wrocław, NFM, Sala Czerwona

Baeva gra Mendelssohna

 

Magdalena Ziarkowska-Kołacka – prowadzenie, skrzypce
Alena Baeva* skrzypce

NFM Orkiestra Leopoldinum

 

Program:

D. Wirén Serenada na smyczki

M. Karłowicz Serenada C-dur op. 2

F. Mendelssohn Bartholdy Koncert skrzypcowy e-moll op. 64 (oprac. R. Tognetti)*

 

---

 

24.02.2024, sobota, godz. 18.00
Wrocław, NFM, Sala Czerwona

Müller-Schott gra Haydna

 

Wilson Hermanto – dyrygent

Daniel Müller-Schott – wiolonczela

NFM Orkiestra Leopoldinum

 

Program:

J. Haydn Symfonia Es-dur Der Philosoph” Hob. I:22; II Koncert wiolonczelowy D-dur Hob. VIIb:2

***

A. Webern Langsamer Satz 

J. Haydn Symfonia f-moll La passione” Hob. I:49

 

---

 

9.03.2024, sobota, godz. 18.00

Wrocław, NFM, Sala Czerwona

Ale najpierw młodzi

 

Christian Danowicz – skrzypce, prowadzenie

NFM Orkiestra Leopoldinum

 

Projekt, w którym NFM Orkiestra Leopoldinum oddaje głos młodym, wyjątkowo utalentowanym instrumentalistom, towarzysząc im podczas wspólnego koncertu.

 

---

 

24.03.2024, niedziela, godz. 18.00
Wrocław, NFM, Sala Czerwona

Moz-Art à la Haydn

 

Alexander Sitkovetsky – skrzypce, prowadzenie

Christian Danowicz – skrzypce

NFM Orkiestra Leopoldinum

 

Program:
A. Schnittke Moz-Art à la Haydn na dwoje skrzypiec i smyczki
W.A. Mozart Divertimento D-dur KV 251
J. Haydn Symfonia c-moll Hob. I:52

 

---

 

6.04.2024, sobota, godz. 18.00
Wrocław, NFM, Sala Czerwona

Homage to Viola

 

Maxim Rysanov – altówka, prowadzenie

NFM Orkiestra Leopoldinum

 

Program:

P. Vasks Koncert na altówkę i orkiestrę smyczkową

***

D. Tabakova Fantasy Homage to Schubert na altówkę i orkiestrę smyczkową

W.A. Mozart Symfonia B-dur KV 319
 

---

 

19.04.2024, piątek, godz. 19.00
Wrocław, NFM, Sala Główna

Four Seasons Recomposed

 

Alexander Sitkovetsky – skrzypce, prowadzenie

NFM Orkiestra Leopoldinum

 

Program:
S. Barber Adagio na smyczki

G. Tartini Sonata g-moll „ Z diabelskim trylem” (oprac. na skrzypce, smyczki i b.c.)

***

M. Richter The Four Seasons Recomposed (według Czterech pór roku A. Vivaldiego)

 

---

 

2.06.2024, niedziela, godz. 18.00
Wrocław, NFM, Sala Czerwona

Virtuoso Strings

 

Joseph Swensen dyrygent

NFM Orkiestra Leopoldinum

 

Program:

J. Suk Serenada na smyczki op. 6

G. Enescu Oktet smyczkowy C-dur op. 7
 

---

 

15.06.2024, sobota, godz. 18.00
Wrocław, NFM, Sala Główna

Mischa Maisky & NFM Orkiestra Leopoldinum
Zakończenie sezonu NFM Orkiestry Leopoldinum

 

Alexander Sitkovetsky – skrzypce, prowadzenie

Mischa Maisky – wiolonczela

NFM Orkiestra Leopoldinum

 

Program:

G. Mahler Adagietto z V Symfonii

F. Schubert Sonata Arpeggione a-moll D. 821 (oprac. na wiolonczelę i smyczki V. Mendelssohn)

***

M. Bruch Kol Nidrei op. 47

B. Bartók Divertimento Sz. 113, BB. 118

 

---

 

Szczegóły są dostępne online na: www.nfm.wroclaw.pl/zespoly/nfm-leopoldinum oraz www.nfm.wroclaw.pl.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.