Aldebrando Subissati – muzyka z dworu króla Jana Kazimierza na nowej płycie DUX

-
21.06.2024
Aldebrando Subissati – muzyka z dworu króla Jana Kazimierza na nowej płycie DUX

Joanna Morska-Osińska to artystka wszechstronna, wykonująca muzykę od epoki baroku po jazz. Na dwupłytowym albumie prezentuje bardzo rzadko grywane, oryginalne w formie sonaty, odkrywając i kreując ich brzmienie na nowo.

 

Album zawiera sonaty z z jedynego ocalałego rękopisu Aldebrando Subissatiego, włoskiego kapelmistrza polskiego króla, Jana Kazimierza. Pisane tuż przed potopem szwedzkim kompozycje były wykonywane przy różnych okazjach, niektóre z nich wykorzystywano w liturgii jako instrumentalne zamienniki wokalnych antyfon nieszpornych. Łacińskie tytuły towarzyszące dwunastu z nich pochodzą bowiem od antyfon wykonywanych w kościele podczas całego roku liturgicznego. Jest to zbiór dwudziestu kompozycji o dość nietypowym układzie, większość z nich jest bowiem dwuczęściowa, co nie było częstą praktyką w epoce baroku. Wiodącym instrumentem są skrzypce, którym towarzyszą: teorba z pozytywem lub viola da gamba z klawesynem.

 

Rękopis sonat jest wyjątkowo ubogi we wskazówki kompozytora. Trudnością, ale też przyjemnością było więc dla artystów samodzielne kreowanie artykulacji, ornamentacji, dynamiki, a nawet rozstrzyganie dysonansów harmonicznych pomiędzy partią solową i basso continuo – sonaty powstały bowiem w okresie, kiedy system dur-moll nie był jeszcze w pełni ukształtowany. Dzięki śmiałej interpretacji Joanny Morskiej-Osińskiej i partnerujących jej instrumentalistów, specjalistów z zakresu wykonawstwa muzyki dawnej, słuchacz poznaje finezyjne i pełne fantazji oblicze zapomnianych kompozycji.

Aldebrando Subissati

 

Album dostępny od 23 czerwca w salonach Empik, dobrych sklepach muzycznych, na www.dux.pl, a także na wszystkich platformach streamingowych. Słuchaj tutaj: https://lnk.fuga.com/joannamorskaosiskafilipmichazieliskipawezalewskimichasawickimarektoporowski_subissatisonatas

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.